Investoři se na Bubny chytili

26. června 2008, 13:27 - Kateřina Menzelová
26. června 2008, 13:27

Orco

Developerská firma Orco Property Group oznámila, že hodlá investovat přibližně tři miliardy eur, tedy zhruba 72 miliard korun do rozvoje pozemků v pražských Bubnech. Na zprávu pozitivně reagovala pražská burza a akcie developera si mírně polepšily. Předtím však klesly na historické minimum v reakci na snížení ratingu od agentury Moody´s na hodnotu B3 z předchozí B2. Otázkou je, zda investoři nezareagovali na investiční záměry příliš optimisticky. V současné době totiž na parcelách, které Orco koupilo za 1,1 miliardy korun od Správy železniční a dopravní cesty, platí stavební uzávěra. „V lokalitě je velice komplikovaná doprava. Až do vyřešení situace platí uzávěra,“ přiznává Aleš Vobruba, viceprezident společnosti Orco. Navíc je nutná změna územního plánu. Vobruba nicméně považuje za reálné začít s výstavbou v roce 2010. „Snažíme se, abychom aspoň na části území mohli začít stavět dřív,“ dodal.
Orco chce na 25 hektarech vybudovat byty, oddechové plochy, obchodní i kancelářské prostory. Developer počítá také s výstavbou nemocnice, hotelů a vysokoškolského areálu. Projekt bude zahrnovat přibližně 1,2 milionu metrů čtverečních hrubých nadzemních ploch. Asi polovinu nové výstavby budou tvořit kanceláře, méně než třetina bude vyhrazena pro byty. Těch by v lokalitě mělo vyrůst asi 2500. V dnešních cenách by se podle zástupců developera mohlo nové bydlení v Bubnech začít prodávat od 80 tisíc korun za metr čtvereční.
„Nemocnici postavíme podle potřeb budoucího operátora, zatím jej hledáme. Potřebám provozovatele přizpůsobíme i vysokou školu. Může jít o pobočku české nebo i zahraniční univerzity. V Berlíně máme v portfoliu například budovy, které si na třicet let pronajala Humboldtova univerzita,“ řekl Vobruba. Celý projekt Bubny je založen na myšlence trvale udržitelného rozvoje. Například ohřev vody mají zajišťovat solární panely, 38 procent plochy lokality mají pokrývat trávníky v parcích i na střechách, na fasádách se má používat fotosyntetický cement, měnící oxid uhličitý na kyslík.
Částku kolem tří miliard eur by do rozvoje Bubnů mělo dát samo Orco, suma nezahrnuje případné investice magistrátu do dopravy nebo možné dotace z evropských fondů. Vedení firmy nevylučuje, že by v budoucnu mohl do projektu vstoupit také další investor. Peníze, které investor hodlá do rozvoje bubenských parcel vložit, jsou hrubým odhadem. Orco uvedlo, že by stavební práce měly skončit přibližně za deset let, tedy v roce 2018. Termín ale není stanoven pevně. Developer totiž počítá s tím, že projekt rozdělí přibližně na deset fází. Vobruba k dodává: „Časování jednotlivých etap je volné a bude záležet na situaci a absorpci trhu.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít