Investoři se bojí, že Irsku hrozí bankrot

08. listopadu 2010, 18:15 - Jan Stuchlík
08. listopadu 2010, 18:15

Investoři přestali kupovat irské státní dluhopisy. Bojí se, že země může skončit jako Řecko, které kvůli neschopnosti splácet dluhy muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

Foto: Evropská komise

Irsko se nebezpečně přiblížilo Řecku. O irské státní dluhopisy přestává být na trhu zájem. Úroky, které by Irsko muselo platit, kdyby si nyní potřebovalo půjčit se vyšplhaly nad sedm procent. Ještě před měsícem se pohybovaly o čtyři procentní body níž.

Investoři se bojí, že kvůli záchraně tamních bank, které vládu podle oficiálních údajů vyšly na padesát miliard eur, a razantním rozpočtovým škrtům, které přidusí ekonomiku, přestane být Irsko schopné své dluhy splácet. A nakonec ho bude muset stejně jako letos Řecko zachránit Evropská unie ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem.

Tento scénář chce vláda za každou cenu odvrátit. Pomoci ji má i podpora ze strany Evropské komise. V úterý přijel do Dublinu na dvoudenní návštěvu komisař pro měnové záležitosti Olli Rehn, aby se seznámil s drakonicky úsporným rozpočtem na rok 2011.

Vláda premiéra Briana Cowena hodlá příští rok osekat výdaje státu o rekordních šest miliard eur, a dostat tak deficit rozpočtu na zhruba 9,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letošní schodek činí po započítání oddlužení irských bank bezprecedentních 32 procent HDP. Do roku 2014 chce vláda dostat deficit pod tři procenta HDP, jak to vyžadují pravidla fungování eurozóny.

Rehn už minulý týden pochválil Irsko za plán snižování deficitů. Nicméně upozornil, že na vládu čeká řada obtížných kroků, aby dostal schodek rozpočtu pod tři procenta, uvedla agentura Bloomberg.

Investoři na finačních trzích proto zůstávají ostražití. „Skoro se to blíží situaci, jakoby kupci irských dluhopisů stávkovali,“ zhodnotil stav na trzích pro Bloomberg Jens Peter Soerensen, hlavní analytik dánské banky Danske Bank, která je hlavním dealerem irských dluhopisů.

Irsko má zatím dost peněz. Ty mu však podle analytiků dojdou zhruba v polovině příštího roku, kdy bude muset vydat nové dluhopisy. Do té doby má čas na to, aby přesvědčilo investory, že se z něj nestane druhé Řecko.

Klíčové bude, zda parlamentem projde rozpočet na příští rok. Opozice ho podpořit nehodlá. Ministr financí Brian Lenihan tvrdí, že i tak parlament rozpočet schválí. Vládní koalice v něm má většinu tří hlasů. „Schválování rozpočtu bude i hlasováním o tom, zda si udržíme svou suverenitu,“ dodal Timmy Dooley, poslanec za vládní strana Fianna Fail.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít