Investoři se bojí, že Irsku hrozí bankrot

08. listopadu 2010, 18:15 - Jan Stuchlík
08. listopadu 2010, 18:15

Investoři přestali kupovat irské státní dluhopisy. Bojí se, že země může skončit jako Řecko, které kvůli neschopnosti splácet dluhy muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

Foto: Evropská komise

Irsko se nebezpečně přiblížilo Řecku. O irské státní dluhopisy přestává být na trhu zájem. Úroky, které by Irsko muselo platit, kdyby si nyní potřebovalo půjčit se vyšplhaly nad sedm procent. Ještě před měsícem se pohybovaly o čtyři procentní body níž.

Investoři se bojí, že kvůli záchraně tamních bank, které vládu podle oficiálních údajů vyšly na padesát miliard eur, a razantním rozpočtovým škrtům, které přidusí ekonomiku, přestane být Irsko schopné své dluhy splácet. A nakonec ho bude muset stejně jako letos Řecko zachránit Evropská unie ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem.

Tento scénář chce vláda za každou cenu odvrátit. Pomoci ji má i podpora ze strany Evropské komise. V úterý přijel do Dublinu na dvoudenní návštěvu komisař pro měnové záležitosti Olli Rehn, aby se seznámil s drakonicky úsporným rozpočtem na rok 2011.

Vláda premiéra Briana Cowena hodlá příští rok osekat výdaje státu o rekordních šest miliard eur, a dostat tak deficit rozpočtu na zhruba 9,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letošní schodek činí po započítání oddlužení irských bank bezprecedentních 32 procent HDP. Do roku 2014 chce vláda dostat deficit pod tři procenta HDP, jak to vyžadují pravidla fungování eurozóny.

Rehn už minulý týden pochválil Irsko za plán snižování deficitů. Nicméně upozornil, že na vládu čeká řada obtížných kroků, aby dostal schodek rozpočtu pod tři procenta, uvedla agentura Bloomberg.

Investoři na finačních trzích proto zůstávají ostražití. „Skoro se to blíží situaci, jakoby kupci irských dluhopisů stávkovali,“ zhodnotil stav na trzích pro Bloomberg Jens Peter Soerensen, hlavní analytik dánské banky Danske Bank, která je hlavním dealerem irských dluhopisů.

Irsko má zatím dost peněz. Ty mu však podle analytiků dojdou zhruba v polovině příštího roku, kdy bude muset vydat nové dluhopisy. Do té doby má čas na to, aby přesvědčilo investory, že se z něj nestane druhé Řecko.

Klíčové bude, zda parlamentem projde rozpočet na příští rok. Opozice ho podpořit nehodlá. Ministr financí Brian Lenihan tvrdí, že i tak parlament rozpočet schválí. Vládní koalice v něm má většinu tří hlasů. „Schválování rozpočtu bude i hlasováním o tom, zda si udržíme svou suverenitu,“ dodal Timmy Dooley, poslanec za vládní strana Fianna Fail.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít