Investoři hledají nové možnosti

18. srpna 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr
18. srpna 2003, 00:00

Na kapitálovém trhu máme stále mnoho nedostatků - stát, pokud má zájem o skutečně fungující ekonomiku, by měl intervenovat. Mj. to v rozhovoru pro Profit řekl generální ředitel a předseda představenstva Investiční společnosti České spořitelny (ISČS) Petr Zapletal.

V porovnání s EU má náš kapitálový trh mnoho nedostatků

Na kapitálovém trhu máme stále mnoho nedostatků - stát, pokud má zájem o skutečně fungující ekonomiku, by měl intervenovat. Mj. to v rozhovoru pro Profit řekl generální ředitel a předseda představenstva Investiční společnosti České spořitelny (ISČS) Petr Zapletal.

* Kam mohou nyní vedle již stávajících fondů ještě lidé investovat?

V loňském roce byl zaveden fond řízených výnosů. Ten je někde na pomezí dosavadních konzervativních možností a blíž kapitálovému trhu. Vznikl především proto, že to vypadalo dlouhou dobu na akciových trzích špatně, což přirozeně nelákalo investory. Nebude to ale trvat nekonečně dlouho a dříve či později se akciový trh zotaví. Investor by měl mít šanci se na tu situaci připravit.

* Jak dlouho bude tento trend pokračovat? Na co by se měli investoři připravit?

Je potřeba neustále hledat další příležitosti. Nedá se totiž donekonečna spoléhat na peněžní trh a obligace tak, jako tomu bylo dlouhá léta doposud. Ten, kdo investoval například do obligačních fondů, tak nebyl prakticky nikdy zklamaný a vždy měl velmi slušný výnos. Nyní však centrální banka snížila úrokovou sazbu na 2 %, což jednoznačně indikuje, že do budoucnosti bude výnos v dosavadních výhodných oblastech klesat. Nabízí se tedy možnosti investic do fondu řízených výnosů nebo smíšených fondů. Akciové fondy jsou určeny hlavně k tomu, aby si investor tam dal jenom část peněz a hledal mnohem více možností než doposud.

* Kdo projevuje o nově zřízené fondy největší zájem?

Z velké míry dochází k tomu, že lidé, kteří byli zvyklí investovat například do Sporoinvestu, přecházejí na jiné možnosti a převádějí své prostředky do dalších fondů. Souvisí o s tím, že výnosy, které byly v minulosti i dvouciferné, rapidně klesly a je logicky nutné hledat nové možnosti.

* Za dobu trvání tohoto trhu u nás se dá tedy říci, že se lidé poučili a svým způsobem vyspěli. Poučili se jak negativně, tak i pozitivně. Už nejde o monokulturu, respektive jednoduché investování. Poučili se hlavně v tom, že zisk nebývá krátkodobý, ale že jde často o dlouhodobou záležitost. * V jaké výši se investice pohybují? Mají o podobné služby zájem i malí a střední podnikatelé? Známe profily našich investorů a malí a střední podnikatelé mezi nimi rozhodně jsou. Na jednoho investora se investice pohybují v průměru řádově ve stovkách tisíc korun. Je celá řada drobných investorů, ale na druhé straně jsou lidé, kteří nezřídka investují minimálně jeden milion korun. Jde o prostředky lidí, kteří jsou nepochybně movití, buď podnikají, nebo se jedná o špičkové manažery. * Co bude pro investiční trh znamenat vstup naší země do Evropské unie?

Samotný vstup do EU se v tomto podnikání příliš neprojeví. Velký vliv ale bude mít zavedení eura, což je zatím ale relativně vzdálená budoucnost. Není proto nutné se na vstup nijak příliš připravovat. Velké nedostatky však vnímám ve srovnání s jinými zeměmi ve vývoji na kapitálovém trhu. Bylo by totiž docela na místě, aby stát, pokud má zájem o skutečně fungující ekonomiku, zaintervenoval. Kapitálovému trhu by například pomohlo, kdyby při prodeji velkých státních podílů ve významných společnostech byla na volném trhu nabídnuta k prodeji určitá část. V e srovnání s Evropskou unií, ale i s ostatními postkomunistickými zeměmi, jsme v souvislostí s úrovní kapitálového trhu skutečně daleko pozadu.

* Investiční společnost České spořitelny zavedla tzv. investiční koutky. Co vás vedlo k jejich zřízení?

Na jedné straně je celá řada již zkušených investorů, celkem jich je však málo. Vedlo toho je mnoho lidí, kteří by rádi své peníze nějak zhodnotili a nemají přehled v tom, jakým způsobem. Investiční koutek je v podstatě kontinuální možnost jak získat důležité informace a poté se rozhodnout pro nejlepší variantu. U nás se jedná spíš o specifickou záležitost, která není příliš obvyklá. Určitě bude nějakou donu trvat, než si na to lidé zvyknou.

* Dá se říci, že mají šanci prosperovat především fondy a investiční společnosti, které jsou zaštítěny velkými bankovními domy?

Rozhodně dochází k větší koncentraci. U nás například ISČS, investiční společnosti Komerční banky či ČSOB zabírají většinu trhu, zatímco zbytek tvoří několik menších společností, které se zaměřují na určité specifické fondy nebo spolupracují s těmi většími. U velkých bank se jedná o symbiózu, která funguje a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl měnit.

Petr Zapletal, generální ředitel a předseda představenstva Investiční společnosti České spořitelny: Kapitálovému trhu by například pomohlo, kdyby při prodeji velkých státních podílů ve významných společnostech byla na volném trhu nabídnuta k prodeji určitá část.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít