Investoři čekají, že se zisky vrátí

01. září 2008, 08:00 - Martina Martinovičová
01. září 2008, 08:00

PODÍLOVÉ FONDY - Propad ruského akciového trhu trvá od počátku roku. Poslední dění kolem gruzínského konfliktu situaci jen dál zhoršuje. Akciové fondy orientované na Rusko a střední a východní Evropu spadly do ztrát.

Propad zejména ruské burzy pochopitelně ovlivňuje i české investory, kteří mohou s ruskými akciemi obchodovat buď přímo přes obchodníky s cennými papíry, nebo prostřednictvím podílových fondů. Přitom většina bank působících na českém trhu má v Rusku investovány peníze svěřené klienty i prostřednictvím podílových fondů. A jejich ziskovost je vesměs tristní. Klienti nicméně nepanikaří a spoléhají na to, že dlouhodobý horizont je vrátí k zisku.

Například fond ČSOB Access Russía zaměřený na ruské akcie ztratil za poslední rok přes 23 procent. Klesá ale i fond zaměřený na střední a východní Evropu, který má v sobě zastoupeny akcie z Ruska a dalších více než dvaceti zemí – ČSOB fond střední a východní Evropa. Ten za rok ztratil přes třicet procent.

„Výkonnost fondu Access Russia je spíše záporná, a to zejména kvůli poslednímu vývoji cen komodit, na kterých je ruská ekonomika velmi závislá. Pokles je však nad průměrem poklesu standardních globálních akciových fondů,“ komentuje situaci mluvčí ČSOB Tomáš Kopecký. Nicméně ČSOB má podle něj fondy vesměs více diverzifikované a Rusko je spíše doplňkem ve strategii daného fondu. Velmi často je například obsaženo ve fondech zaměřených více globálně, jako jsou například fondy zaměřené na střední a východní Evropu a na země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína).

Hospodaření fondů ČSOB se ale příliš neliší od fondů jiných bank zaměřených na Rusko či východní Evropu vůbec. Například fond nabízený Komerční bankou SGAM Fund Equities Eastern Europe zaměřený na akcie zemí východní Evropy ztratil za rok 25 procent. Stejně tak dopadá zatím fond KS Akciový Plus, který nabízí možnost investovat do nově vydaných akcií na trzích střední a východní Evropy. „Komerční banka nenabízí žádné fondy přímo orientované na Rusko nebo s dominantním podílem ruských akcií. Fondy nabízené bankou jsou orientovány na střední a východní Evropu, přičemž podíl ruských společností nikde nepřekračuje šedesát procent,“ uvádí k tomu Monika Klucová z tiskového odboru banky.

Jeden z největších akciových fondů v Česku, Sporotrend Investiční společnosti České spořitelny, který investuje do akcií středoevropských zemí, zatím za rok ztratil 21 procent, od počátku roku pak celých 26 procent. „Investoři do Sporotrendu na situaci v Rusku nijak nereagují a jsou vůči výkyvům odolní,“ uvádí k tomu Kristýna Havligerová z tiskového odboru spořitelny.

Za uši dostaly kvůli Rusku i fondy nabízené na českém trhu skupinou ING. „Ve fondu ING Emerging Europe orientovaném na akcie zemí rozvíjející se Evropy převažují ruské akcie na hodnotách okolo šedesáti procent celého portfolia,“ říká ředitel prodeje fondů ING Investment Management Miloš Filip. Fond podle něj v posledních pěti letech přinesl investorům průměrný roční výnos 22 procent, i když od začátku roku také prochází korekcí a jeho výkonnost klesla o čtvrtinu.

Jak ale Filip dodává, například ING Russia fund prodávaný na americkém trhu, který je zaměřený čistě na ruské akcie, je podle studie skupiny Value Line pro prestižní srpnové číslo amerického investorského časopisu Barrons mezi konkurencí více než tisíce akciových fondů na nejvyšší příčce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít