Investiční pobídky přejdou pod Brusel

28. července 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
28. července 2003, 00:00

Opozice chce zrušit vybraným firmám daňové prázdninyO investičních pobídkách poskytovaných v ČR bude v budoucnu rozhodovat Evropská komise. Pobídky mají být omezenější. Ani to však opozici se zvýhodňováním velkých investorů nesmiřuje.Česká republika musí přijmout před vstupem do EU nový zákon o investičních pobídkách.

Opozice chce zrušit vybraným firmám daňové prázdniny

O investičních pobídkách poskytovaných v ČR bude v budoucnu rozhodovat Evropská komise. Pobídky mají být omezenější. Ani to však opozici se zvýhodňováním velkých investorů nesmiřuje.

Česká republika musí přijmout před vstupem do EU nový zákon o investičních pobídkách. Ten by měl pravomoci v oblasti poskytování investičních pobídek přenést z českého antiminopolního úřadu na Evropskou komisi. Poskytování investičních pobídek patří mezi formy veřejné podpory, tedy mezi instrumenty, kterými stát podporuje soukromé podnikatele. Podle definice OECD jsou to „specifické výhody, které poskytují vlády jednotlivých zemí za účelem získání přímých zahraničních investic.“ V ČR systém investičních pobídek neplatí pouze pro zahraniční investice, ale obecně pro všechny investice, u nichž výše v celorepublikovém rámci dosáhne 350 milionů korun, u regionálních investic je to 10 milionů. Dosavadní možnosti na podporu investičních pobídek jsou fiskální (především odpuštění daní), finanční (vytváření dotace na tvorbu pracovního místa) či regulační (výstavby průmyslových zón). Charakter pobídkových možností se liší podle jednotlivých států. Tak například Velká Británie, Lucembursko nebo Itálie používají dotace na tvorbu pracovních míst, rekvalifikace, vědu a výzkum či na zakládání podniků.

EU chce pobídky omezit

V současné době se začíná v Evropské unii diskutovat o zpřesnění a zpřísnění podmínek pro poskytování investičních pobídek, protože do určité míry vytvářejí nerovnovážné postavení na trhu mezi těmi, kdo pobídku obdrží a ostatními. Uvažuje se o zrušení daňových prázdnin, které podle kritiků nejvíce deformují trh. Podstata novely spočívá v tom, že bude vytvořen ucelený národní program poskytování veřejné podpory, který by jako celek schválila Evropská komise. Jednotlivé projekty pak budou schvalovány ministerstvem průmyslu a obchodu. Přechod kompetencí na Evropskou komisi je nezbytným opatřením, protože o principech poskytnutí veřejné podpory uvnitř Unie nerozhodují jednotlivé státy, ale Evropská komise.

Opozici zvýhodňování vadí

Dosavadní praxe v ČR byla taková, že každou investiční pobídku hlídal antimonopolní úřad. Právě přesun kompetencí při schvalování jednotlivých investičních pobídek z Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže na ministerstvo průmyslu a obchodu se stal při projednávání ve sněmovně cílem kritiky opozičních poslanců. Ti tvrdí, že rozhodování na úrovni ministerstva může vést k voluntarizmu či ke korupci. Poslancům rovněž vadí, že kvůli nerovnovážnému postavení, které zvýhodňuje nabyvatele investičních pobídek, přetahují pracovní místa ostatním podnikatelům. To ostatně udává i údaj ministerstva práce a sociálních věcí. Z uchazečů o práci totiž bylo v podnicích, které obdržely investiční pobídku, zaměstnáno pouze 30 % zaměstnanců. Ve chvíli, kdy se stát snaží reformou veřejných financí ušetřit a získat každou korunu a kdy se například pro živnostníky ve ztrátě zavádí minimální daň, předpokládaná výše daňových úlev pro investiční společnosti již dosáhla téměř dvaceti dvou miliard korun. I ministerstvo průmyslu a obchodu připouští, že mnohé společnosti po skončení daňových prázdnin přesunou výrobu jinam.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít