Investiční fondy zatím nelákají

28. června 2004, 00:00 - PAVEL ŠNAJDR
28. června 2004, 00:00

ÚSPORY NA BANKOVNÍCH KONTECH V porovnání s EU u nás spoříme nikoli efektivně. Lidé u nás mají 80 % svých úspor uloženo víceméně ladem - tedy na nepříliš výnosných bankovních účtech.

ÚSPORY NA BANKOVNÍCH KONTECH

V porovnání s EU u nás spoříme nikoli efektivně. Lidé u nás mají 80 % svých úspor uloženo víceméně ladem - tedy na nepříliš výnosných bankovních účtech.

Pouze 10 % z celkových úspor mají obyvatelé České republiky uloženo v různých investičních fondech. V Evropské unii je to až pětkrát více. Přestože je v ČR patrný zájem také o stavební spoření a životní pojistky různých typů, většinou ovšem volné peníze zahálejí v bankách. Přitom příležitostí finanční trh nabízí dost - produktová nabídka je v rámci EU standardní, což ostatně platí i pro úrokové sazby a výnosy. N a západě jsou velmi populární investiční fondy, které u nás ještě své zákazníky čekají. Správcovské společnosti si od našeho členství v EU hodně slibují. Dnes jsou na tomto poli hranice víceméně smazány, všechny evropské fondy působí bez jakýchkoliv schvalovacích procedur ve všech zemích Unie. To na jedné straně může přinést širší spektrum možností, na druhé ale také příchod podvodníků. „Lidé musí být velmi opatrní a ověřovat si, o koho jde. Vždy je mnohem bezpečnější obrátit se na renomovanou banku nebo investiční společnost a neskočit na lep někomu neznámému, kdo třeba nabízí 30% výnosy,“ upozorňuje Martin Viktora, ředitel marketingu z Investiční společnosti České spořitelny. Podobně jako další odborníci na kapitálový trh je ale přesvědčen, že lidé se z valné míry dostatečně poučili z krachů kampeliček či vytunelování různých fondů. Brzy by se u nás měly objevit zvláštní a specializované typy fondů, orientované například na reality, finanční deriváty apod. Zvláště v těchto případech bude ovšem dobré případnou investici dobře uvážit a nejlépe se i poradit s odborníky. České investiční fondy zatím nashromáždily přes 105 miliard korun, které jim svěřilo více než jeden milion lidí. Prezident Unie investičních společností a generální ředitel ISČS Petr Zapletal tvrdí, že více než 90 % z nich jsou soukromé osoby. I z toho je patrné, že drobní investoři si na fondy už zvykli, byť je investovaná suma relativně nízká. Ochraně investorů se věnuje Komise pro cenné papíry (KCP). Existuje také Unie investičních společností ČR, sdružující nejvýznamnější správce podílových fondů v ČR. V orientaci na trhu může drobným investorům pomoci také Asociace pro kapitálový trh, jejímž cílem je vytvoření kapitálového trhu slučitelného s prostředím kapitálových trhů zemí Evropské unie.

JAK NA TO?

Nejednejte s firmou, která nemá patřičná povolení. Taková firma nepodléhá dozoru KCP a navíc se dopouští nezákonné činnosti. Pokud máte pochybnosti, obraťte se na KCP. „Nekupujte“ investice nabízené v nevyžádané poště nebo po telefonu neznámým volajícím. Dříve, než uděláte konečné rozhodnutí, obstarejte si spolehlivé informace a dbejte na to, abyste jim porozuměli. Pokud máte jakékoli obavy či nejasnosti, obraťte se na odborníka.

Neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte. Poraďte se s odborníky. Čtěte informace ze všech dostupných zdrojů (odborná literatura, denní tisk, odborné časopisy, internet). Věnujte pozornost i zdánlivým maličkostem.

Neočekávejte, že se vám investované peníze určitě vrátí. Důkladně prověřte všechny investice, které nabízejí předem stanovený výnos.

Nedůvěřujte lákavým nabídkám rychlého zisku nebo neobvykle vysokých výnosů. Vysoké výnosy obvykle znamenají vysoké riziko! Zní-li nabídka až neskutečně dobře, nejspíše neskutečná je. Nezapomeňte také, že dobré výsledky v minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít