Investici v Německu si propočítejte

20. listopadu 2006, 00:00 - KAREL SEDLÁČEK
20. listopadu 2006, 00:00

Kdo by si před sedmnácti lety pomyslel, že Německo bude mít zájem o české investory? Ale je to tak, Německo-česká obchodní komora uspořádala nedávno v Praze prezentaci spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, která se nachází na severu Německa. Od revoluce se prostě hodně změnilo.

Kdo by si před sedmnácti lety pomyslel, že Německo bude mít zájem o české investory? Ale je to tak, Německo-česká obchodní komora uspořádala nedávno v Praze prezentaci spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, která se nachází na severu Německa. Od revoluce se prostě hodně změnilo.

Stále se sice krčíme na posledních příčkách žebříčku výkonnosti států Unie, ale už nejsme poslední. Zástupce komory Norbert Goss, který má na starosti lákání zahraničních investorů, argumentoval jinak, než jsme byli dosud zvyklí. Samozřejmě zdůrazňoval technickou vyspělost, pracovitost a solidnost německých partnerů, ale upozorňoval, že se investoři nemusí bát atributů sociálního státu.

I když je podíl mzdových nákladů v Německu stále ještě vysoký, v posledních letech klesá. Také strašák 35hodinového pracovního týdne ztratil odpudivou tvář a je zapomenut ve skříni v odborové kanceláři. Lidé bez odmluvy a většinou rádi pracují 40 hodin. Mnohdy dokonce bez nároku na odměnu. V této souvislosti je zajímavý údaj, že na 1000 pracovních dnů jich připadá jen dvanáct prostávkovaných, což je nejméně ze všech zemí bývalé evropské „patnáctky“.

Zahraniční investoři - a z toho bychom si měli vzít ponaučení -vyčítají Německu vysoké daně. Ze zisku společnosti se nejdříve odečte živnostenská daň, která se odvádí městu nebo obci a je v různých místech různá. Například v Hamburku činí 21 procent, ale ve Šlesvicku-Holštýnsku jen 13,5 procenta. Vysoké je rovněž nemocenské a zdravotní pojištění. A chlebodárci platí zaměstnancům až šest týdnů nemocenskou ve výši 90 procent mzdy. Není divu, že se nad tím zahraniční investoři pozastavují. Je ovšem důležité podotknout, že se v Německu pohybuje nemocnost kolem tří procent, zatímco v Česku kolem jedenácti. Dovolená však činí běžně pět týdnů, ale zanedlouho to bude šest. A nakonec - od 1. ledna se zvyšuje DPH na 19 %, což je smutný výsledek velké koalice.

Pro českého podnikatele je lákavé investovat v Německu, zvyšuje to sebevědomí i prestiž. Ale musí mít záměr dobře propočítaný a smlouvu perfektně připravenou znalcem obchodního práva obou zemí. Vždy by měla obsahovat konstatování, že eventuální spory se budou řešit v České republice. Výhoda domácího prostředí je k nezaplacení nejen při sportovních utkáních.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít