Investici v Německu si propočítejte

20. listopadu 2006, 00:00 - KAREL SEDLÁČEK
20. listopadu 2006, 00:00

Kdo by si před sedmnácti lety pomyslel, že Německo bude mít zájem o české investory? Ale je to tak, Německo-česká obchodní komora uspořádala nedávno v Praze prezentaci spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, která se nachází na severu Německa. Od revoluce se prostě hodně změnilo.

Kdo by si před sedmnácti lety pomyslel, že Německo bude mít zájem o české investory? Ale je to tak, Německo-česká obchodní komora uspořádala nedávno v Praze prezentaci spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, která se nachází na severu Německa. Od revoluce se prostě hodně změnilo.

Stále se sice krčíme na posledních příčkách žebříčku výkonnosti států Unie, ale už nejsme poslední. Zástupce komory Norbert Goss, který má na starosti lákání zahraničních investorů, argumentoval jinak, než jsme byli dosud zvyklí. Samozřejmě zdůrazňoval technickou vyspělost, pracovitost a solidnost německých partnerů, ale upozorňoval, že se investoři nemusí bát atributů sociálního státu.

I když je podíl mzdových nákladů v Německu stále ještě vysoký, v posledních letech klesá. Také strašák 35hodinového pracovního týdne ztratil odpudivou tvář a je zapomenut ve skříni v odborové kanceláři. Lidé bez odmluvy a většinou rádi pracují 40 hodin. Mnohdy dokonce bez nároku na odměnu. V této souvislosti je zajímavý údaj, že na 1000 pracovních dnů jich připadá jen dvanáct prostávkovaných, což je nejméně ze všech zemí bývalé evropské „patnáctky“.

Zahraniční investoři - a z toho bychom si měli vzít ponaučení -vyčítají Německu vysoké daně. Ze zisku společnosti se nejdříve odečte živnostenská daň, která se odvádí městu nebo obci a je v různých místech různá. Například v Hamburku činí 21 procent, ale ve Šlesvicku-Holštýnsku jen 13,5 procenta. Vysoké je rovněž nemocenské a zdravotní pojištění. A chlebodárci platí zaměstnancům až šest týdnů nemocenskou ve výši 90 procent mzdy. Není divu, že se nad tím zahraniční investoři pozastavují. Je ovšem důležité podotknout, že se v Německu pohybuje nemocnost kolem tří procent, zatímco v Česku kolem jedenácti. Dovolená však činí běžně pět týdnů, ale zanedlouho to bude šest. A nakonec - od 1. ledna se zvyšuje DPH na 19 %, což je smutný výsledek velké koalice.

Pro českého podnikatele je lákavé investovat v Německu, zvyšuje to sebevědomí i prestiž. Ale musí mít záměr dobře propočítaný a smlouvu perfektně připravenou znalcem obchodního práva obou zemí. Vždy by měla obsahovat konstatování, že eventuální spory se budou řešit v České republice. Výhoda domácího prostředí je k nezaplacení nejen při sportovních utkáních.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít