Investici v Německu si propočítejte

20. listopadu 2006, 00:00 - KAREL SEDLÁČEK
20. listopadu 2006, 00:00

Kdo by si před sedmnácti lety pomyslel, že Německo bude mít zájem o české investory? Ale je to tak, Německo-česká obchodní komora uspořádala nedávno v Praze prezentaci spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, která se nachází na severu Německa. Od revoluce se prostě hodně změnilo.

Kdo by si před sedmnácti lety pomyslel, že Německo bude mít zájem o české investory? Ale je to tak, Německo-česká obchodní komora uspořádala nedávno v Praze prezentaci spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, která se nachází na severu Německa. Od revoluce se prostě hodně změnilo.

Stále se sice krčíme na posledních příčkách žebříčku výkonnosti států Unie, ale už nejsme poslední. Zástupce komory Norbert Goss, který má na starosti lákání zahraničních investorů, argumentoval jinak, než jsme byli dosud zvyklí. Samozřejmě zdůrazňoval technickou vyspělost, pracovitost a solidnost německých partnerů, ale upozorňoval, že se investoři nemusí bát atributů sociálního státu.

I když je podíl mzdových nákladů v Německu stále ještě vysoký, v posledních letech klesá. Také strašák 35hodinového pracovního týdne ztratil odpudivou tvář a je zapomenut ve skříni v odborové kanceláři. Lidé bez odmluvy a většinou rádi pracují 40 hodin. Mnohdy dokonce bez nároku na odměnu. V této souvislosti je zajímavý údaj, že na 1000 pracovních dnů jich připadá jen dvanáct prostávkovaných, což je nejméně ze všech zemí bývalé evropské „patnáctky“.

Zahraniční investoři - a z toho bychom si měli vzít ponaučení -vyčítají Německu vysoké daně. Ze zisku společnosti se nejdříve odečte živnostenská daň, která se odvádí městu nebo obci a je v různých místech různá. Například v Hamburku činí 21 procent, ale ve Šlesvicku-Holštýnsku jen 13,5 procenta. Vysoké je rovněž nemocenské a zdravotní pojištění. A chlebodárci platí zaměstnancům až šest týdnů nemocenskou ve výši 90 procent mzdy. Není divu, že se nad tím zahraniční investoři pozastavují. Je ovšem důležité podotknout, že se v Německu pohybuje nemocnost kolem tří procent, zatímco v Česku kolem jedenácti. Dovolená však činí běžně pět týdnů, ale zanedlouho to bude šest. A nakonec - od 1. ledna se zvyšuje DPH na 19 %, což je smutný výsledek velké koalice.

Pro českého podnikatele je lákavé investovat v Německu, zvyšuje to sebevědomí i prestiž. Ale musí mít záměr dobře propočítaný a smlouvu perfektně připravenou znalcem obchodního práva obou zemí. Vždy by měla obsahovat konstatování, že eventuální spory se budou řešit v České republice. Výhoda domácího prostředí je k nezaplacení nejen při sportovních utkáních.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít