Investice v roce 2011: Akcie by měly růst už třetí rok v řadě

17. ledna 2011, 07:42 - Jan Stuchlík
17. ledna 2011, 07:42

Dva roky se dalo vydělat skoro na jakýchkoli akciích. Letos si už investoři budou muset vybírat lépe. Vsadit se dá třeba na nadnárodní firmy, které budou těžit z rychlého růstu v Asii či Latinské Americe.

Foto: archív Profit

Letos světové akciové trhy vstupují do třetího růstového roku. Pro investory je to na první pohled dobrá zpráva. Všech deset takzvaných býčích akciových trhů od roku 1949 se dožilo třetích narozenin. Ve Spojených státech, pořád ještě nejsilnější ekonomice světa, která se pomalu ale jistě drápe z nejhorší poválečné recese, se růst akcií potkává se třetím rokem prezidentského funkčního období. Historicky to byla vždy dobrá doba pro investice, tvrdí studie agentury Standard&Poor’s. Ve třetím prezidentském roce posílil akciový index S&P 500 od roku 1945 v průměru o 17 procent. Nejvýnosnější bývá během prvních šesti měsíců.

K těmto historickým zkušenostem stačí připočíst ďábelský růst rozvíjejících se ekonomik v Asii či v Latinské Americe. Řada z vyspělých států navíc spoléhá na to, že se z recese vyškrábe právě po zádech rychle rostoucích asijských obrů jako Čína či Indie. Stačí se podívat na Německo a zprostředkovaně i na Česko, které loni těžily z rostoucí poptávky v asijských zemích. Velké nadnárodní firmy si zase slibují, že si na tamních trzích vylepší zisky, což pomůže i cenám jejich akcií.

Růst rozvíjejících se ekonomik, především v Číně a v Indii, je nezbytnou podmínkou, aby si oživení globální ekonomiky udrželo nynější tempo. Na tom, jak rychle poroste americká či evropská ekonomika, bude záviset, zda lze očekávat i silnější růst akciových trhů nebo spíše jejich stagnaci,“ říká Marek Hatlapatka, analytik z investiční společnosti Cyrrus.

Důležitost asijských a latinskoamerických ekonomik pro světovou ekonomiku stoupá. V letech 2008 a 2009 se na světovém hospodářském růstu podílely ze čtyřiceti procent. Před dvaceti lety to bylo jen z dvaceti procent.

Pohled na odhady vývoje těchto států, které zpracovávají mezinárodní instituce, je zatím slibný. Státy východní a jihovýchodní Asie by měly až do roku 2015, kde končí předpověď Mezinárodního měnového fondu, růst o více než osm procent za rok. Tímto tempem budou už za čtyři roky, měřeno hrubým domácím produktem, o polovinu bohatší než dnes. Latinská Amerika jako celek poskočí o více než pět procent za rok. V tom jsou započteny i velké investice do silnic, nemocnic, škol či bytů, jak se budou tyto bohatnoucí země snažit přiblížit životní úroveň obyvatel západním standardům.

Na druhé straně je však na místě obezřetnost. Největší motor Asie, Čína se potýká s inflací, kterou se tamní centrální banka snaží krotit tím, že bankám dává méně prostoru k půjčování. Zahraniční ekonomové se proto obávají, že příliš razantní šlápnutí na brzdu by mohlo propíchnout bublinu na trhu s nemovitostmi a výrazně tak zchladit i celkový růst. Přitom na obchodu s Čínou jsou závislé i okolní státy. Ekonomové z MMF navíc spočítali, že propad růstu čínského HDP o jeden procentní bod, znamená zpomalení růstu v ostatních ekonomikách světa dohromady o 0,4 procentního bodu za pět let.

Výraznější zpomalení asijských zemí by mohlo vést k propadu trhů, protože velká část očekávaného růstu tržeb a zisků firem z USA a Evropy je postavena na pokračující asijské expanzi,“ soudí Hatlapatka. Stačí tedy čínské škobrtnutí a vidina snadného zisku akciových investic se může rozplynout. Zvlášť kdyby se k němu přidal i rychlý úprk spekulativního kapitálu z dalších rozvíjejících se zemí, který do nich v honbě za vyšším výnosem v uplynulých měsících přitekl. Tamní trhy by pak čekal rychlý pád.

Nástrah letos na investory čeká dost. Už nepůjde jen tak vsadit na konkrétní zemi či region jen podle toho, jak rychle jeho ekonomika poroste. Bude třeba obezřetně vybírat odvětví, nebo ještě lépe konkrétní firmy, do jejichž akcií uložit peníze.

Zítra: Jaká odvětví a firmy se letos svezou na růstové vlně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít