Investice v ohrožení

01. prosince 2010, 16:00 - Miroslav Zámečník
01. prosince 2010, 16:00

Evropský záchranný fond

Dva koláčové grafy, viděny v souvislostech, vyprávějí o dost jiný příběh, než jakým „krmí“ Němce jejich média. Místo rozhořčení nad tím, že Němci jsou nuceni platit účet za fiskální eskapády dlužnických zemí, případně za bublinu vyrobenou irskými bankami, je to spíše příběh tichého refinancování německých věřitelských bank. Přijměme alespoň v případě některých zemí jako pravděpodobné riziko budoucí restrukturalizace a odpisu části pohledávek dlužníků. Pak se německé banky spolu s dalšími finančními ústavy z věřitelských zemí s každým dalším měsícem docela nenápadně vyvlékají z rizika restrukturalizace a odpisu pohledávek. A přesouvají tyto potenciální náklady dílem na Evropský záchranný fond a dílem na Evropskou centrální banku, která nakupuje cenné papíry dlužnických zemí.
Když to dobře dopadne, a restrukturalizovat se nakonec s výjimkou Řecka nebude muset, odnesou to dlužnické země velmi pomalým růstem daným potřebou tvrdého utahování opasků. Když to nakonec dopadne špatně, podělí se o ztráty záchranného fondu členové eurozóny podle jejich podílu na kapitálu Evropské centrální banky. Nákupy dluhopisů průšvihářských zemí Evropskou centrální bankou budou mít – v případě restrukturalizace – rovněž svoje dopady do účetnictví ECB.
Záchrana Irska ale není jen v zájmu německých bank či jiných bank z eurozóny. Masivní je rovněž expozice britských finančních domů, kterým irské subjekty dluží asi 140 miliard liber. Při angažovanosti postátněné Royal bank of Scotland v Irsku v rozsahu skoro 55 miliard liber, je sedm miliard liber přislíbených Irům britským ministrem financí Johnem Osbornem v rámci „dobrého sousedství“ jen malou zálohou. Není totiž dobré zapomínat na to, čemu bankovní restrukturalizátoři říkají „de Juanova konstanta“. Aristóbulo de Juan byl v 80. letech šéfem bankovního dohledu ve Španělsku. Pozavíral či zrestrukturalizoval třetinu španělských bank v tehdejší španělské bankovní krizi. Jeho konstanta funguje asi takto: bankovním dohledem původně odhadovaná ztráta banky se zdvojnásobí, když do ní dohled skutečně vstoupí. Když odchází, je výsledná ztráta opět dvojnásobná. Možná se Irové mohli de Juana v roce 2008 – když garantovali nejen depozita, ale v podstatě všechny závazky irských bank – zeptat, jestli na to budou mít. Nezeptali se, a jestli se nestane v Irsku zázrak, všechno bude jen „malá záloha“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít