Investice na vědu a výzkum se stěhují do Asie

03. října 2005, 00:00 - (dr)
03. října 2005, 00:00

PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE Do nových států Evropské unie se výrazně zvýšil příliv investic. "Staré" země jsou na tom hůř. Příliv přímých zahraničních investic do České republiky se vloni po zakolísání v roce 2003 vrátil k přibližně čtyřem miliardám dolarů.

PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE Do nových států Evropské unie se výrazně zvýšil příliv investic. „Staré“ země jsou na tom hůř. Příliv přímých zahraničních investic do České republiky se vloni po zakolísání v roce 2003 vrátil k přibližně čtyřem miliardám dolarů. To je podle generálního ředitele agentury CzechInvest Radomila Nováka částka, kterou podle dlouhodobých statistik Česko dobře absorbuje. Po třech letech poklesu zaznamenaly podle zprávy Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD) vloni pomalý růst i globální přímé zahraniční investice. Jejich přílivy do rozvojových zemí stouply o 40 procent, zatímco vyspělé země zaznamenaly pokles o čtrnáct procent. Celosvětový tok přímých zahraničních investic činil loni 648 miliard dolarů. NOVÁČKŮM SE DAŘÍ

V rámci Evropské unie se situace s přímými zahraničními investicemi výrazně liší u starých a nových členských států. K unijním nováčkům nateklo dvacet miliard dolarů, tedy téměř o 70 procent více než předloni. Česká republika, Maďarsko a Polsko z nich získaly největší díl. Největšími investory v těchto zemích byly společnosti ze „starých“ členských států Unie, například z Rakouska, Francie, Německa a Nizozemska. Naproti tomu například v Dánsku a Nizozemsku se příliv významně omezil, v Německu zaznamenali dokonce odliv.

Novinkou je také to, že Česko a další přistoupivší země povýšily mezi rozvinuté země. Pokud jde o zahraniční investice, zachovává si však tuzemská ekonomika trend jejich přílivu jako rozvojový stát. „Česko si v přímých zahraničních investicích na obyvatele vedlo dobře, ale je pozadu za Irskem, které lákalo investory a využilo je k transformaci své ekonomiky,“ podotkl Novák.

FIRMY PLATÍ VÍC NEŽ STÁTY

UNCTAD se zaměřila blíže na zkoumání investic do výzkumu a vývoje. Nadnárodní firmy financují polovinu světového a více než dvě třetiny firemního výzkumu a vývoje na světě. Některé firmy vynakládají na tyto účely více prostředků než celé země. Například společnosti Ford, Siemens či General Motors vynaložily v roce 2003 každá více než pět miliard dolarů na výzkum a vývoj.

V České republice téměř 47 procent komerčního výzkumu a vývoje financují zahraniční investoři, což nás řadí na páté místo na světě.

Čtyři pětiny celosvětových výdajů na vědu a výzkum se vynaloží v deseti převážně rozvinutých zemích. Situace se však začíná pomalu měnit. Investice na tyto účely se ve stále větších objemech stěhují do vybraných rozvojových zemí. Významné firmy preferují zejména rozvíjející se Asii. Více než polovina světových společností, které se těmto projektům věnují, provádí svůj výzkum a vývoj v Číně, Indii nebo Singapuru. Čína je také nejčastěji citovanou oblastí pro budoucí expanzi výzkumu a vývoje. Naopak minimum firem naznačilo plány rozvíjet své výzkumné a vývojové aktivity v Latinské Americe nebo Africe. Pokud jde o Společenství nezávislých států, preferují firmy pro své výzkumné a vývojové projekty Rusko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější…
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít