Investice jsou v ČR na vzestupu

10. srpna 2011, 17:57 - Profit, TZ
10. srpna 2011, 17:57

První polovina roku 2011 ukazuje pozitivní trendy jak na kancelářském, tak na průmyslovém trhu. Colliers International zveřejnili svou pololetní zprávu pro Českou republiku a její závěry nabízejí pohled na trendy ekonomiky z pohledu realitního trhu.

Foto: Profimedia.cz

Zotavení je patrné z růstu HDP, které začalo minulý rok, a bude patrně pokračovat i v roce 2011. Růst za první čtvrtletí byl stanoven na 2,8% za rok, což převyšuje původní odhady. Odhady na celý rok se liší, nicméně by se měly pohybovat okolo 2,3%. A další dobrá zpráva, zotavování trhu v první polovině roku nabralo vyšší rychlost díky investičním transakcím za téměř 800 milionů euro, což představuje skoro 50% nárůst oproti celému objemu obchodních aktivit uzavřených v roce 2010.

Kancelářský trh:

Celkové množství kanceláří v Praze činí něco přes 2,7 milionu metrů čtverečních, kategorie A tvoří 68% a kategorie B 32% z celkového množství. V současnosti je nějakých 191 000 metrů čtverečních kancelářských prostor ve výstavbě, většina z toho v Praze 8 (37%) a Praze 4 (32%). Do konce roku 2011 je plánováno dokončení téměř 110 000 metrů čtverečních, z nichž 45% bylo již předem pronajato. S ohledem na poptávku, úroveň veškerého pronájmu dosáhla během prvních šesti měsíců roku 2011 asi 173 000 metrů čtverečních, což je 78 procentní zlepšení v porovnání s trhem v první polovině 2010 a 47 procentní zlepšení v porovnání s druhou polovinou 2010. Celková míra pronájmů v první polovině 2011 byla řízena hlavně společnostmi z  bankovního/pojišťovnického/investičního sektoru (28%), následovanými IT sektorem (16%) a profesními službami (14%). Počet volných kanceláří se poslední čtyři čtvrtletí stabilně snižoval a na konci první poloviny 2011 zůstala úroveň neobsazenosti na 11,86%, což je pokles z téměř 14% v předchozím roce. V Praze je okolo 322 000 metrů čtverečních volných kancelářských prostor k pronájmu.

„V první polovině 2011 majitelé a developeři pokračovali v poskytování pobídek jak existujícím, tak potenciálním zájemcům, úroveň pobídek vždy záležela na velikosti požadovaného prostoru, podmínkách pronájmu a také na tom, zda budova již byla dokončena nebo developer teprve hledal předpronájem,“  řekl Omar Sattar, výkonný ředitel Colliers International pro Českou republiku. „Míra nově obsazených prostor bude nadále stabilní a bude tvořit největší část všech kancelářských transakcí pro zbytek roku 2011, což je pozitivní trend. Prodloužení nájmů a realokace budou hrát důležitou, ale už menší roli.“

Průmyslový trh:

Objem průmyslových prostor na českém trhu se v průběhu první poloviny 2011 zvětšil o 69 700 metrů čtverečních a nyní zůstává na 3,8 milionech metrů čtverečních. Téměř polovina (42%) celkových prostor (1 601 500 metrů čtverečních) se nachází v Praze a jejím okolí. Druhý nejvíce rozvinutý region jsou západní Čechy (15%), následované jižní Moravou (14%). V současnosti nejaktivnější oblastí ve výstavbě nových projektů  je jižní Morava se 140 000 metry čtverečními ve výstavbě. V první polovině roku 2011 bylo obchodováno s   něco přes 450 000 metry čtverečními průmyslového prostoru, což představuje nízký nárůst oproti první polovině 2010 (412 000 metrů čtverečních). Za uplynulých 12 měsíců se všeobecná míra neobsazenosti snížila o 7,3% na současných 9% a tento klesající trend se opakoval v každém z uplynulých osmi čtvrtletí. To může být přisuzováno nízkému objemu spekulativně stavěného prostoru. Celkově se úroveň nájemného v posledních šesti měsících nijak výrazně nezměnila, nejnižší zůstávají v okolí Prahy, zatímco nejvyšší v Brně.

„Zatímco máme zkušenosti se zdravým a stabilním stupněm poptávky v první polovině 2011, myslíme si, že celková míra pronájmů za rok klesne těsně pod 1 000 000 metrů čtverečních pronajatých v roce 2010, protože neustále se snižující míra neobsazenosti spolu s nízkým stupněm spekulativní zástavby ústí v menší množství budov vhodných pro okamžité obsazení,“ řekl Omar Sattar. „Developeři nebudou s velkou pravděpodobností měnit svou současnou strategii pro zbytek roku 2011, která u většiny představuje dopronajmout volné prostory a nabízet projekty ušité na míru.“

Výhled trhu:

Česká ekonomika zůstává silně závislá na vnějších faktorech a současný růst v Německu pozitivně ovlivnil i Českou republiku. Nicméně přetrvávající nejistota v zamezení krize evropské měny a dluhové krize a snížení ratingu americké ekonomiky začíná ovlivňovat důvěru trhu v severní Americe a Evropě. Až do teď se zájem zahraničních investorů o Českou republiku zvyšoval. Existuje počet investičních transakcí, které by měly být uzavřeny během druhé poloviny roku 2011, a předpokládáme, že celkový objem investic za rok 2011 dosáhne asi 1,5 miliardy euro, což je téměř trojnásobek objemu za rok 2010.

„ Ačkoliv všeobecný obraz české ekonomiky je pozitivní a povzbudivé výsledky z roku 2010 pokračovaly i v první polovině tohoto roku, rizika zůstávají,“ řekl Omar Sattar. „Zatímco vnější faktory jsou pro Českou republiku v posledních měsících pozitivní, zranitelnost vůči směnným kurzům přetrvává a domácí poptávka je stále utlumená, zejména v souvislosti s fiskálními škrty v blízké budoucnosti.  Česká republika také zůstává silně zranitelná vůči zpomalení rychlosti zotavení v Evropě, zejména v Německu. “  

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít