Investice jsou stále více financovány leasingem

05. května 2003, 00:00 - Petr Bým
05. května 2003, 00:00

Loňský rok byl pro leasingové společnosti tak trochu zklamáním. Dvouciferné nárůsty minulých let totiž vystřídala stagnace. Zásluhu na tom měla řada faktorů, jejichž vliv byl ovšem v podnikatelské sféře často nevelký.V ryze soukromé sféře, pro kterou je mj.

Loňský rok byl pro leasingové společnosti tak trochu zklamáním. Dvouciferné nárůsty minulých let totiž vystřídala stagnace. Zásluhu na tom měla řada faktorů, jejichž vliv byl ovšem v podnikatelské sféře často nevelký.

V ryze soukromé sféře, pro kterou je mj. leasing dosud takřka výhradním způsobem pořizování automobilů, loni - vedle všeobecně horší hospodářské situace - začala působit konkurence v podobě dostupnějších spotřebitelských úvěrů a některé jejich výhody, vedle toho silná nabídka leasingových služeb a nepochybně také náročnější zákazník. V oblasti leasingu využívaného podnikovou sférou vlivy těchto faktorů nejsou tak zřetelné, v některých segmentech trhu je dokonce patrný citelně vyšší zájem. Podle některých údajů se prostřednictvím leasingu v české ekonomice financuje už třetina veškerých investic. To souvisí jak s jeho výhodami, tak také přetrvávající nepružností bankovního sektoru ve vztahu k malému a střednímu podnikání. Zejména z hlediska času a administrativní složitosti to vyhrává leasing, a tak zatímco leasing nákladních a užitkových automobilů nevykázal žádné podstatnější změny, „leasování“ realit se stává stále oblíbenějším způsobem, jak si podniky pořizují potřebné budovy.

Leasing nemovitostí narůstá

Leasingové společnosti v roce 2002 uzavřely celkem 133 užívacích smluv k nemovitostem v celkové hodnotě 9,1 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst kolem 50 %. Přitom největší zájem byl o prodejny a průmyslové budovy (5,3 a 2,9 mld. Kč), když leasingový pronájem administrativních budov či hotelů a jiných turistických zařízení dosahoval spíše menších rozměrů. V převážné většině případů se přitom jednalo o leasing dlouhodobý, tj. na 16 a více let, když leasing nově budovaných objektů se na celkové hodnotě nemovitostí podílel 5,2 mld. korun. Zejména téměř rekordní výsledky loňského roku se odrazily na vzrůstu hodnoty nemovitostí pronajímaných leasingem na 24,97 mld. Kč.

Nejen nákladní automobily

I výsledky letošního prvního čtvrtletí ukazují, že zatímco poptávka po osobních automobilech (a souvisejících leasingových službách) v současnosti stagnuje, leasing nákladních automobilů a dalších užitkových vozidel, které téměř bez výjimky směřují do podnikové sféry, nabírá na obrátkách. Přitom už loni činil jejich podíl na trhu takřka 30 %. V roce 2002 se na portfoliu leasingových firem tato motorová vozidla podílela částkou 28,6 mld. Kč (to představovalo přes 33 tis. vozidel). Ve srovnatelném řádu se pohyboval rovněž leasing strojního zařízení - jednalo se o více než 18 tis. nejrůznějších strojů v hodnotě 17,8 mld. Kč. Výpočetní techniky loni čeští podnikatelé prostřednictvím leasingu získali za 1,4 mld. Kč, když poslední položku v tomto výčtu jsou „lodě, letadla, lokomotivy, vagony“ za celkem 356 mil. Kč. Je zřejmé, že leasing má v investiční oblasti pevné pozice, což ale nic nemění na tom, že zisky firem, poskytujících tuto službu, dnes spíše klesají a konkurence na trhu se viditelně zostřuje. Největšími subjekty na trhu zůstávají ČSOB Leasing, CAC Leasing a ŠkoFIN.

Leasing movitých věcí podle sektorů

Zaměření Hodnota leasingu

(v mld. K č)

Služby - soukromý sektor 49,5

Průmysl, stavebnictví 24,5

Soukromá spotřeba 12,9

Služby - státní sektor 4,8

Zemědělství, lesnictví, rybolov 3,2

Pramen: Asociace leasingových společností ČR

V loňském roce podnikatelé získali prostřednictvím leasingu nemovitosti, a to hlavně prodejny a průmyslové objekty, za více než devět miliard.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít