Investice jsou stále více financovány leasingem

05. května 2003, 00:00 - Petr Bým
05. května 2003, 00:00

Loňský rok byl pro leasingové společnosti tak trochu zklamáním. Dvouciferné nárůsty minulých let totiž vystřídala stagnace. Zásluhu na tom měla řada faktorů, jejichž vliv byl ovšem v podnikatelské sféře často nevelký.V ryze soukromé sféře, pro kterou je mj.

Loňský rok byl pro leasingové společnosti tak trochu zklamáním. Dvouciferné nárůsty minulých let totiž vystřídala stagnace. Zásluhu na tom měla řada faktorů, jejichž vliv byl ovšem v podnikatelské sféře často nevelký.

V ryze soukromé sféře, pro kterou je mj. leasing dosud takřka výhradním způsobem pořizování automobilů, loni - vedle všeobecně horší hospodářské situace - začala působit konkurence v podobě dostupnějších spotřebitelských úvěrů a některé jejich výhody, vedle toho silná nabídka leasingových služeb a nepochybně také náročnější zákazník. V oblasti leasingu využívaného podnikovou sférou vlivy těchto faktorů nejsou tak zřetelné, v některých segmentech trhu je dokonce patrný citelně vyšší zájem. Podle některých údajů se prostřednictvím leasingu v české ekonomice financuje už třetina veškerých investic. To souvisí jak s jeho výhodami, tak také přetrvávající nepružností bankovního sektoru ve vztahu k malému a střednímu podnikání. Zejména z hlediska času a administrativní složitosti to vyhrává leasing, a tak zatímco leasing nákladních a užitkových automobilů nevykázal žádné podstatnější změny, „leasování“ realit se stává stále oblíbenějším způsobem, jak si podniky pořizují potřebné budovy.

Leasing nemovitostí narůstá

Leasingové společnosti v roce 2002 uzavřely celkem 133 užívacích smluv k nemovitostem v celkové hodnotě 9,1 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst kolem 50 %. Přitom největší zájem byl o prodejny a průmyslové budovy (5,3 a 2,9 mld. Kč), když leasingový pronájem administrativních budov či hotelů a jiných turistických zařízení dosahoval spíše menších rozměrů. V převážné většině případů se přitom jednalo o leasing dlouhodobý, tj. na 16 a více let, když leasing nově budovaných objektů se na celkové hodnotě nemovitostí podílel 5,2 mld. korun. Zejména téměř rekordní výsledky loňského roku se odrazily na vzrůstu hodnoty nemovitostí pronajímaných leasingem na 24,97 mld. Kč.

Nejen nákladní automobily

I výsledky letošního prvního čtvrtletí ukazují, že zatímco poptávka po osobních automobilech (a souvisejících leasingových službách) v současnosti stagnuje, leasing nákladních automobilů a dalších užitkových vozidel, které téměř bez výjimky směřují do podnikové sféry, nabírá na obrátkách. Přitom už loni činil jejich podíl na trhu takřka 30 %. V roce 2002 se na portfoliu leasingových firem tato motorová vozidla podílela částkou 28,6 mld. Kč (to představovalo přes 33 tis. vozidel). Ve srovnatelném řádu se pohyboval rovněž leasing strojního zařízení - jednalo se o více než 18 tis. nejrůznějších strojů v hodnotě 17,8 mld. Kč. Výpočetní techniky loni čeští podnikatelé prostřednictvím leasingu získali za 1,4 mld. Kč, když poslední položku v tomto výčtu jsou „lodě, letadla, lokomotivy, vagony“ za celkem 356 mil. Kč. Je zřejmé, že leasing má v investiční oblasti pevné pozice, což ale nic nemění na tom, že zisky firem, poskytujících tuto službu, dnes spíše klesají a konkurence na trhu se viditelně zostřuje. Největšími subjekty na trhu zůstávají ČSOB Leasing, CAC Leasing a ŠkoFIN.

Leasing movitých věcí podle sektorů

Zaměření Hodnota leasingu

(v mld. K č)

Služby - soukromý sektor 49,5

Průmysl, stavebnictví 24,5

Soukromá spotřeba 12,9

Služby - státní sektor 4,8

Zemědělství, lesnictví, rybolov 3,2

Pramen: Asociace leasingových společností ČR

V loňském roce podnikatelé získali prostřednictvím leasingu nemovitosti, a to hlavně prodejny a průmyslové objekty, za více než devět miliard.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít