Investice do nemovitostí – ano či ne?

10. ledna 2011, 04:25 - Profit
10. ledna 2011, 04:25

Mezi základní možnosti investování do nemovitostí patří investice do koupě stavebního pozemku, investice do koupě bytu či rodinného domu, příp. investice do nemovitostních fondů.

Foto: Optreal

Nejčastěji dnes investice směřují do nákupu bytu či domu a jeho následného pronájmu. Tato investice se pohybuje ve střednědobém horizontu pěti až deseti let a vykazuje nízkou míru rizika. Je třeba ovšem počítat s vyššími náklady na investici – dva až tři miliony korun a výše. Výnos z nájemného se pak ročně pohybuje kolem 6 procent.

Oproti tomu při nákupu stavebního pozemku se jedná spíše o krátkodobou investici, opět s velmi nízkou mírou rizika. Výše investice se pohybuje cca od půl milionu korun výše a je ideální pro menší investice s možností rychlé návratnosti. Výnos závisí na nárůstu ceny pozemku v dané lokalitě a ročně se pohybuje cca od 5 procent.

Při výběru vhodného pozemku dnes hrají roli i jiné faktory než jen cena. V první řadě lokalita. V případě, že se jedná o investici za účelem rozšíření firmy, je třeba dbát na dopravní napojení na hlavní komunikační tahy, a tedy dostupnost pro klienty. Ať už máte s pozemkem jakékoli úmysly, popřemýšlejte o investici do již zasíťovaného pozemku, tedy takového, který je již vybaven technickou infrastrukturou a připraven ke stavbě. Zvýšíte tak hodnotu i atraktivitu pozemku pro případného budoucího kupce. Zasíťovaný pozemek totiž nabízí hned několik výhod.

Jistota investice

U pozemku bez technické infrastruktury může při jejím řešení a budování nastat mnoho komplikací, které mohou investici znehodnotit. Profesionál v oboru je schopen takové komplikace nebo rizika odhadnout předem, a pokud jsou překonatelné, dokáže je díky své odbornosti odstranit a na trhu nabízí již pozemek s garantovanou hodnotou a využitím. Laik většinou nemá takové odborné znalosti a může se lehce dopustit vážného omylu domněnkou, že se to „nějak vyřeší“. Z toho důvodu je tedy pro něj výhodnější i přes vyšší cenu koupit již zainvestovaný pozemek u profesionála, ať už jako základ bydlení či investici.

Větší komfort

Kromě výše uvedeného případu, kdy můžou být problémy z nezasíťovaným pozemkem překážkou samotné stavby rodinného domu, také platí, že kompletně (t.j. všemi inženýrskými sítěmi a kvalitní komunikací zainvestovaný pozemek) garantuje mnohem větší komfort bydlení než máte u pozemku, který má jen některou z nich. Navíc v případě nespokojenosti máte díky smlouvě možnosti se domáhat zajištění nápravy.

Návratnost investice

S jistotou lze říci, že se dnes na koupi plně zainvestovaného pozemku prakticky nedá prodělat. Naopak, můžete počítat s velmi zajímavým ročním zhodnocením, které dlouhodobě neklesá pod 5% p.a. a často je i dvojnásobně vyšší.

Doznívající krize na trhu s nemovitostmi na trh s pozemky nedolehla zdaleka tak tvrdě jako na trh s byty, ale přesto snížila ceny. Díky tomu se dle našeho názoru z investice do pozemků stala velmi zajímavá akvizice,“ komentuje pan Michal Rašek, jednatel společnosti OPTREAL s.r.o.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít