Investice do nemovitostí – ano či ne?

10. ledna 2011, 04:25 - Profit
10. ledna 2011, 04:25

Mezi základní možnosti investování do nemovitostí patří investice do koupě stavebního pozemku, investice do koupě bytu či rodinného domu, příp. investice do nemovitostních fondů.

Foto: Optreal

Nejčastěji dnes investice směřují do nákupu bytu či domu a jeho následného pronájmu. Tato investice se pohybuje ve střednědobém horizontu pěti až deseti let a vykazuje nízkou míru rizika. Je třeba ovšem počítat s vyššími náklady na investici – dva až tři miliony korun a výše. Výnos z nájemného se pak ročně pohybuje kolem 6 procent.

Oproti tomu při nákupu stavebního pozemku se jedná spíše o krátkodobou investici, opět s velmi nízkou mírou rizika. Výše investice se pohybuje cca od půl milionu korun výše a je ideální pro menší investice s možností rychlé návratnosti. Výnos závisí na nárůstu ceny pozemku v dané lokalitě a ročně se pohybuje cca od 5 procent.

Při výběru vhodného pozemku dnes hrají roli i jiné faktory než jen cena. V první řadě lokalita. V případě, že se jedná o investici za účelem rozšíření firmy, je třeba dbát na dopravní napojení na hlavní komunikační tahy, a tedy dostupnost pro klienty. Ať už máte s pozemkem jakékoli úmysly, popřemýšlejte o investici do již zasíťovaného pozemku, tedy takového, který je již vybaven technickou infrastrukturou a připraven ke stavbě. Zvýšíte tak hodnotu i atraktivitu pozemku pro případného budoucího kupce. Zasíťovaný pozemek totiž nabízí hned několik výhod.

Jistota investice

U pozemku bez technické infrastruktury může při jejím řešení a budování nastat mnoho komplikací, které mohou investici znehodnotit. Profesionál v oboru je schopen takové komplikace nebo rizika odhadnout předem, a pokud jsou překonatelné, dokáže je díky své odbornosti odstranit a na trhu nabízí již pozemek s garantovanou hodnotou a využitím. Laik většinou nemá takové odborné znalosti a může se lehce dopustit vážného omylu domněnkou, že se to „nějak vyřeší“. Z toho důvodu je tedy pro něj výhodnější i přes vyšší cenu koupit již zainvestovaný pozemek u profesionála, ať už jako základ bydlení či investici.

Větší komfort

Kromě výše uvedeného případu, kdy můžou být problémy z nezasíťovaným pozemkem překážkou samotné stavby rodinného domu, také platí, že kompletně (t.j. všemi inženýrskými sítěmi a kvalitní komunikací zainvestovaný pozemek) garantuje mnohem větší komfort bydlení než máte u pozemku, který má jen některou z nich. Navíc v případě nespokojenosti máte díky smlouvě možnosti se domáhat zajištění nápravy.

Návratnost investice

S jistotou lze říci, že se dnes na koupi plně zainvestovaného pozemku prakticky nedá prodělat. Naopak, můžete počítat s velmi zajímavým ročním zhodnocením, které dlouhodobě neklesá pod 5% p.a. a často je i dvojnásobně vyšší.

Doznívající krize na trhu s nemovitostmi na trh s pozemky nedolehla zdaleka tak tvrdě jako na trh s byty, ale přesto snížila ceny. Díky tomu se dle našeho názoru z investice do pozemků stala velmi zajímavá akvizice,“ komentuje pan Michal Rašek, jednatel společnosti OPTREAL s.r.o.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít