Investice do nemovitostí – ano či ne?

10. ledna 2011, 04:25 - Profit
10. ledna 2011, 04:25

Mezi základní možnosti investování do nemovitostí patří investice do koupě stavebního pozemku, investice do koupě bytu či rodinného domu, příp. investice do nemovitostních fondů.

Foto: Optreal

Nejčastěji dnes investice směřují do nákupu bytu či domu a jeho následného pronájmu. Tato investice se pohybuje ve střednědobém horizontu pěti až deseti let a vykazuje nízkou míru rizika. Je třeba ovšem počítat s vyššími náklady na investici – dva až tři miliony korun a výše. Výnos z nájemného se pak ročně pohybuje kolem 6 procent.

Oproti tomu při nákupu stavebního pozemku se jedná spíše o krátkodobou investici, opět s velmi nízkou mírou rizika. Výše investice se pohybuje cca od půl milionu korun výše a je ideální pro menší investice s možností rychlé návratnosti. Výnos závisí na nárůstu ceny pozemku v dané lokalitě a ročně se pohybuje cca od 5 procent.

Při výběru vhodného pozemku dnes hrají roli i jiné faktory než jen cena. V první řadě lokalita. V případě, že se jedná o investici za účelem rozšíření firmy, je třeba dbát na dopravní napojení na hlavní komunikační tahy, a tedy dostupnost pro klienty. Ať už máte s pozemkem jakékoli úmysly, popřemýšlejte o investici do již zasíťovaného pozemku, tedy takového, který je již vybaven technickou infrastrukturou a připraven ke stavbě. Zvýšíte tak hodnotu i atraktivitu pozemku pro případného budoucího kupce. Zasíťovaný pozemek totiž nabízí hned několik výhod.

Jistota investice

U pozemku bez technické infrastruktury může při jejím řešení a budování nastat mnoho komplikací, které mohou investici znehodnotit. Profesionál v oboru je schopen takové komplikace nebo rizika odhadnout předem, a pokud jsou překonatelné, dokáže je díky své odbornosti odstranit a na trhu nabízí již pozemek s garantovanou hodnotou a využitím. Laik většinou nemá takové odborné znalosti a může se lehce dopustit vážného omylu domněnkou, že se to „nějak vyřeší“. Z toho důvodu je tedy pro něj výhodnější i přes vyšší cenu koupit již zainvestovaný pozemek u profesionála, ať už jako základ bydlení či investici.

Větší komfort

Kromě výše uvedeného případu, kdy můžou být problémy z nezasíťovaným pozemkem překážkou samotné stavby rodinného domu, také platí, že kompletně (t.j. všemi inženýrskými sítěmi a kvalitní komunikací zainvestovaný pozemek) garantuje mnohem větší komfort bydlení než máte u pozemku, který má jen některou z nich. Navíc v případě nespokojenosti máte díky smlouvě možnosti se domáhat zajištění nápravy.

Návratnost investice

S jistotou lze říci, že se dnes na koupi plně zainvestovaného pozemku prakticky nedá prodělat. Naopak, můžete počítat s velmi zajímavým ročním zhodnocením, které dlouhodobě neklesá pod 5% p.a. a často je i dvojnásobně vyšší.

Doznívající krize na trhu s nemovitostmi na trh s pozemky nedolehla zdaleka tak tvrdě jako na trh s byty, ale přesto snížila ceny. Díky tomu se dle našeho názoru z investice do pozemků stala velmi zajímavá akvizice,“ komentuje pan Michal Rašek, jednatel společnosti OPTREAL s.r.o.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít