Investice do evropských retailových nemovitostí rostou

11. ledna 2012, 19:48 - Profit, TZ
11. ledna 2012, 19:48

Společnost Jones Lang LaSalle zaznamenala v roce 2011 v Evropě zvyšující se objemy investic do retailových nemovitostí, a to i přes pokračující hospodářskou nejistotu. Předběžné výsledky naznačují, že celkové objemy investic přesáhnou 28 miliard eur, což představuje 35% nárůst oproti roku 2010.

Foto: Profimedia.cz

Podle společnosti Jones Lang LaSalle zůstávají investice do retailových nemovitostí ve čtvrtém čtvrtletí 2011 vysoké. Předběžná analýza naznačuje, že přímé investice do maloobchodních nemovitostí za loňský rok by mohly přesáhnout 28 miliard eur. Tento objem by představoval značný nárůst oproti rokům 2009 a 2010, kdy celkové objemy činily 12,3 miliard eur a 20,7 miliard eur.

Geograficky se většina aktivity soustředí na Velkou Británii a Německo. Velká Británie se umístila v čele žebříčku i přes silné druhé pololetí v Německu. Prodej obchodního centra Trafford v Manchesteru za více než 1,8 miliard eur, ke kterému došlo v prvním čtvrtletí, představoval v roce 2011 jednu z největších transakci ve Velké Británii. Zatímco prodej nákupního centra Perlacher Einkaufs Passagen (známého jako nákupní centrum PEP) v Mnichově, ke kterému došlo ve čtvrtém čtvrtletí, zvýšil celkový objem investic v Německu. Společností TIAA-CREF (Americký učitelský penzijní fond) koupila toto nákupní centrum od společnosti RREEF za více než 400 milionů eur.

Ve Francii a Svedsku byla ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenáná významná investiční aktivita. Ve Francii koupil investiční fond La Française AM, jehož majoritním vlastníkem je Crédit Mutuel Nord, portfolio nemovitostí Carrefour za 365 milionů eur. Ve Švédsku, přesněji řečeno ve Stockholmu, došlo v posledním čtvrtletí k nákupu portfolia tří nákupních center společností AMF Fastigheter, jež je dceřinou společností švédského penzijního fondu AMF. Portfolio prodávala společnost Centeni vlastněná Royal Bank of Scotland.

Jeremy Eddy, vedoucí týmu maloobchodních investic v Evropě, komentoval: „V roce 2011 jsme byli svědky vícerychlostní Evropy, kdy výkonnost národní ekonomiky a její stabilita udávala směr investičních toků a ceny. Okolo 75 % celkového objemu transakcí se uskutečnilo v pouhých pěti zemích. Tato polarizace nebyla dána pouze geograficky, neboť rok 2011 zaznamenal absolutní zaměření na prvotřídní nemovitosti.

V roce 2012 očekáváme podobný trend, ale zároveň vidíme a klademe větší důraz na menší oblasti, a zejména udržitelnost a reálnost nájemného bez ohledu na lokalitu projektu. Tento postoj pomůže investorům identifikovat příležitosti i mimo hlavní trhy, na které se i nadále bude zaměřovat většina, a nakonec jim umožní realizovat vyšší výnosy v dlouhodobém horizontu,“ dodává Jeremy Eddy.

George Lewis, vedoucí českého investičního oddělení , k objemu retailových investic v České republice za rok 2011 říká: „Celkové investice do maloobchodních nemovitostí dosáhly v roce 2011 téměř 1,1 miliardy eur, což je nejvíce v historii České republiky. Segment maloobchodu představoval více než polovinu z celkových investic a zájem investorů o dobře fungující nákupní střediska byl velice silný v průběhu celého roku.

Transakce byly uzavírány jak v regionálních městech, tak v Praze. Joint venture Rockspring a ECE koupilo projekt Olympia Brno, který je největším regionálním nákupním střediskem v České republice. Retailový investor Atrium Real Estate koupil Palác Flóru, jeden z nejlepších projektů v Praze. Společnost Multi development prodala své zbývající nákupní střediska v České republice - Forum Ústí nad Labem a Forum Nová Karolina fondu společnosti Meyer Bergman (společně s HOOPP) a zbývající podíl ve Forum Liberec společnosti Tesco. Česká skupina CPI group nakoupila projekty Olympia v Mladé Boleslavy a Teplicích, Family Centra a na konci roku City Park Jihlava,“ komentuje Lewis.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít