Investice do diamantů se vyplácí

05. května 2003, 00:00 - Michal Achremenko, publicista
05. května 2003, 00:00

Kvalita investičních diamantů se určuje podle šesti kritériíDiamantům se říká nejtvrdší měna světa a zdá se, že toto tvrzení není přehnané. Cena těchto drahých kamenů stoupá prakticky nepřetržitě.Diamanty nikdy nezažily období prudkého poklesu cen, tak jako například zlato, akcie či kurz dolaru.

Kvalita investičních diamantů se určuje podle šesti kritérií

Diamantům se říká nejtvrdší měna světa a zdá se, že toto tvrzení není přehnané. Cena těchto drahých kamenů stoupá prakticky nepřetržitě.

Diamanty nikdy nezažily období prudkého poklesu cen, tak jako například zlato, akcie či kurz dolaru. Jsou sice období, kdy ekonomická krize poptávku omezuje, ale vždy jde jenom o krátkodobý výkyv. Od roku 1948 do roku 1996 stoupla cena diamantů o 1831 %. Celosvětové zásoby kvalitních diamantů se odhadují na 300 milionů karátů, což představuje poptávku na šest let. Jsou to unikátně nejnižší zásoby v porovnání s ostatními nerostnými surovinami.

Ceny jsou individuální

Univerzální ceny diamantů neexistují, je totiž výsledkem mnoha ukazatelů, mezi nimiž hmotnost (udává se v karátech) je velmi významná. Například kámen o hmotnosti jednoho karátu (1 karát se rovná 0,2 g), který má nejvyšší kvalitu (tedy optimální kombinaci všech kritérií), stojí zhruba 14 500 dolarů. Pro ilustraci - jednokarátový kámen vybroušený do kulatého briliantového tvaru (ten je nejobvyklejší) má průměr asi 6,5 milimetru, naproti tomu kámen o průměru 1 milimetru téhož výbrusu má hmotnost pouhých 0,004 karátu (jeden karát se rovná 0,2 gramu). Mezi cenou a hmotností neexistuje přímá úměra. Dvoukarátový kámen je například více než dvakrát dražší než jednokarátový. Dalším kritériem důležitým pro určení ceny diamantu je brus. Nezáleží přitom tolik na tom, jestli byl diamant vybroušen jako briliant, což je jeho nejznámější podoba, ale nakolik jsou dodrženy ideální proporce, které se vytvořily během staletí (tak např. výška se musí pohybovat mezi 55-64 % průměru kamene apod.) a které ze surového kamene vykouzlí zářivý skvost. Vedle briliantu jsou dalšími obvyklými výbrusy markýza, perlička, srdíčko, ovál, bageta a princeska. Všechny tyto brusy mají společné to, že mají 58 plošek. Při zpracovávání surového diamantu do konečného tvaru se ztratí 20 až 40 % původní hmotnosti, přitom cena surového diamantu je ve srovnání s vybroušeným zanedbatelná.

Čistota nade vše

Diamanty vznikaly v roztavené zemské kůře za působení mimořádných tlaků a teplot. Absolutně čistý diamant - kámen bez vnitřních vad - je proto unikátní, je tedy ceněn nejvíce. Absolutní čistota je definována jako absence vnitřních kazů viditelných při desetinásobném zvětšení. Také proto dochází při broušení ke značným ztrátám, protože brusič má snahu najít v surovém kameni místo, které se co nejvíce blíží nejvyššímu stupni čistoty. Tento ukazatel má deset stupňů, poslední míst je charakterizováno chybami viditelnými prostým okem. Posledním kritériem kvality diamantů je barva. Nejcennější jsou výjimečně bílé kameny a škála postupuje až po světle žlutou - více než 90 % diamantů má právě tuto barvu. Z toho vyplývá, jak vzácné (a drahé) jsou čistě bílé kameny - možná by bylo vhodnější nazývat je čirými, ale uzance je jiná. Doba se však mění a do módy přicházejí i sytě barevné diamanty, jejichž cena může být ještě vyšší než cena bílých kamenů. Tato čtyři tradiční kritéria se zkráceně nazývají 4C (Carat, Colour, Cut, Clarity), moderní doba ale přidala další dvě - Certifikát a Company (prodejce). Záleží totiž také na pověsti instituce, která kámen „oznámkovala“, renomovaný prodejce zase zaručuje, že kámen pochází z legálního zdroje a že z výtěžku prodeje nejsou financovány třeba občanské války.

Certifikát je nutný

Diamant cenu neztrácí, je ovšem rozdíl mezi diamantem použitým ve šperku a investičním diamantem. Pokud koupíme šperk s diamantem, měl by být jeho součástí certifikát, který kvalitu diamantu popisuje, zatímco investiční diamant si svůj rodný list nese stále s sebou. Kámen je zataven ve folii společně s mikrokopií oficiálního certifikátu, který je k diamantu dodán i ve fyzické podobě. Takto lze s kamenem dále obchodovat - certifikát renomované společnosti je nezpochybnitelný a o pravosti kamene svědčí neporušené pouzdro. Pokud by bylo pouzdro porušeno, musela by příslušná instituce, třeba Antwerp World Diamond Center, kámen znovu prozkoumat a určit jeho kvalitu. Odborníci doporučují investovat za kvalitní kámen částku kolem sta tisíce korun. Do levnějších kamenů se podle nich investovat nevyplácí, neboť jich bude stále dostatek, zatímco zásoby kvalitnějších kamenů se budou snižovat.

Investiční diamant s briliantovým výbrusem, zatavený ve folii společně s mikrofilmem certifikátu Antwerp World Diamond Center. Pokud by byl pravý (jde o vzorek), měl by hmotnost asi 0,791 karátu, která vyplývá z jeho průměru šesti milimetrů.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít