Investice do cenných papírů: Krize spustila nákupní uragán

31. října 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
31. října 2008, 00:00

V Česku paradoxně vyvolala globální finanční krize učiněnou nákupní horečku.

Drobní investoři projevili v posledních dnech neuvěřitelný hlad po akciích. Domnívají se, že nyní je levně nakoupí a za čas se ziskem prodají. Odborníci ale varují: propad kapitálových trhů možná ještě nedosáhl svého dna.

Zdánlivě je to nelogické: Celý svět prožívá rozčarování z kapitálových trhů a nedůvěřuje cenným papírům. A právě teď český drobný investor, který se dosud investic do akcií bál, začal cenné papíry ve strhujícím tempu nakupovat.

Brokerské firmy tak hlásí neuvěřitelný nárůst klientů. „Oproti létu letošního roku se zájem zvýšil snad desetkrát,“ konstatuje Martin Kodýdek ze skupiny Patria, která patří mezi tři největší hráče mezi brokerskými firmami, jež investorům nákup cenných papírů zprostředkovávají.

Rekordní poptávku zaznamenává i další velký hráč, společnost Fio. „Zájem je opravdu obrovský. Jen za poslední týden jsme získali přes 700 nových klientů, což je naprostý týdenní rekord,“ uvádí marketingová specialistka firmy Vendula Žaloudíková s tím, že celkový počet klientů Fia tak přesáhl již 19 tisíc.

Také společnost Atlantik FT zaznamenávala v posledních dnech a hodinách historicky největší zájem investorů. „Lákají je především nízké ceny akcií,“ vysvětluje hlavní analytik společnosti Milan Vaníček.

Špatná reklama taky reklama

Právě obrovský propad většiny titulů je tím, co inspirovalo k nákupu i ty české občany, kteří zatím o podobné investici neuvažovali. Druhým důvodem je fakt, že se po dlouhé době objevují akciové trhy na prvních stránkách novin. Zafungovalo tedy pravidlo, že negativní reklama je také reklama.

V Česku tak může z dlouhodobého hlediska finanční krize obchodování na burze paradoxně prospět. Právě pražskou burzu totiž dlouhodobě trápil malý zájem investorů. Ještě v půlce letošního roku se odhadoval počet tuzemských aktivních investorů na pouhých sto tisíc. Ve světě je přitom běžné, že akcie kupují i „řadoví“ občané. Po dramatických turbulencích na trhu se ale konečně i širší česká veřejnost začala o dění na burze zajímat.

Pozor, možná ještě nejsme na dně

Opticky lákavé nízké ceny akcií by se ale pro investory mohly proměnit v nebezpečnou past. Nikdo totiž nyní nedokáže s určitostí říct, zda se propad trhů již brzy zastaví, nebo zda naopak bude pokračovat dál do nedozírných hlubin. „Podle mého názoru jsme již blízko dna, ale ještě jeden či více »výplachů« může přijít. Situace každopádně ještě není veselá a na nějaké větší jásání to zatím není,“ říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. „Doporučil bych peníze rozdělit minimálně na tři tranše. První bych jednoznačně realizoval již nyní. Se zbytkem bych vyčkal na viditelné otočení trhu,“ radí Procházka.

Obezřetnost doporučuje i společnost Atlantik FT. „Nejsme samozřejmě schopni říci, zda akciové trhy dosáhly již svého dna. Do hry aktuálně vstupují hedge fondy, které mají problémy s financováním, a proto vyprodávají své pozice. Rovněž se ukazují zprávy o velkých výběrech vzájemných amerických fondů,“ uvádí Milan Vaníček.

„Na druhou stranu je rovněž pravda, že současné úrovně indexů odpovídají již poklesům z období velkých krizí – jako například té v roce 1987 – s nimiž jsou současné propady často srovnávány. Nicméně říci, zda jsme u konce, by za současné vysoké volatility byl spíš tip na neznámou,“ říká Vaníček.

ČAS pro kratší spekulace

Relativně optimistickou prognózu nabízí makléř Fia Pavel Hadrouška. „Akciové trhy si během letošního října hledají své dno, bohužel jen to letošní. K uklidnění situace pomáhá snížení napětí na kreditních trzích. V následujících dvou měsících očekávám růst indexů. Doporučuji proto nákupy spíše v krátkodobém horizontu,“ říká makléř. „Dlouhodobým investicím rok 2008 nepřál, výhodnější je aktivní přístup k obchodování. Tento styl bych zatím neměnil, protože příští rok budepro výkonnost globální ekonomiky další výzvou,“ upozorňuje Hadrouška.

Současné nadšení českých drobných investorů se tak brzy může proměnit v rychlé zisky zrovna tak jako v trpké rozčarování a finanční ztráty. Nákupní horečka může každopádně už nyní těšit brokerské společnosti. Jejich profit roste díky poplatkům, které jim za zprostředkování nákupu akcí investoři platí, ať už jde trh nahoru nebo dolů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít