Investice do cenných papírů: Krize spustila nákupní uragán

31. října 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
31. října 2008, 00:00

V Česku paradoxně vyvolala globální finanční krize učiněnou nákupní horečku.

Drobní investoři projevili v posledních dnech neuvěřitelný hlad po akciích. Domnívají se, že nyní je levně nakoupí a za čas se ziskem prodají. Odborníci ale varují: propad kapitálových trhů možná ještě nedosáhl svého dna.

Zdánlivě je to nelogické: Celý svět prožívá rozčarování z kapitálových trhů a nedůvěřuje cenným papírům. A právě teď český drobný investor, který se dosud investic do akcií bál, začal cenné papíry ve strhujícím tempu nakupovat.

Brokerské firmy tak hlásí neuvěřitelný nárůst klientů. „Oproti létu letošního roku se zájem zvýšil snad desetkrát,“ konstatuje Martin Kodýdek ze skupiny Patria, která patří mezi tři největší hráče mezi brokerskými firmami, jež investorům nákup cenných papírů zprostředkovávají.

Rekordní poptávku zaznamenává i další velký hráč, společnost Fio. „Zájem je opravdu obrovský. Jen za poslední týden jsme získali přes 700 nových klientů, což je naprostý týdenní rekord,“ uvádí marketingová specialistka firmy Vendula Žaloudíková s tím, že celkový počet klientů Fia tak přesáhl již 19 tisíc.

Také společnost Atlantik FT zaznamenávala v posledních dnech a hodinách historicky největší zájem investorů. „Lákají je především nízké ceny akcií,“ vysvětluje hlavní analytik společnosti Milan Vaníček.

Špatná reklama taky reklama

Právě obrovský propad většiny titulů je tím, co inspirovalo k nákupu i ty české občany, kteří zatím o podobné investici neuvažovali. Druhým důvodem je fakt, že se po dlouhé době objevují akciové trhy na prvních stránkách novin. Zafungovalo tedy pravidlo, že negativní reklama je také reklama.

V Česku tak může z dlouhodobého hlediska finanční krize obchodování na burze paradoxně prospět. Právě pražskou burzu totiž dlouhodobě trápil malý zájem investorů. Ještě v půlce letošního roku se odhadoval počet tuzemských aktivních investorů na pouhých sto tisíc. Ve světě je přitom běžné, že akcie kupují i „řadoví“ občané. Po dramatických turbulencích na trhu se ale konečně i širší česká veřejnost začala o dění na burze zajímat.

Pozor, možná ještě nejsme na dně

Opticky lákavé nízké ceny akcií by se ale pro investory mohly proměnit v nebezpečnou past. Nikdo totiž nyní nedokáže s určitostí říct, zda se propad trhů již brzy zastaví, nebo zda naopak bude pokračovat dál do nedozírných hlubin. „Podle mého názoru jsme již blízko dna, ale ještě jeden či více »výplachů« může přijít. Situace každopádně ještě není veselá a na nějaké větší jásání to zatím není,“ říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. „Doporučil bych peníze rozdělit minimálně na tři tranše. První bych jednoznačně realizoval již nyní. Se zbytkem bych vyčkal na viditelné otočení trhu,“ radí Procházka.

Obezřetnost doporučuje i společnost Atlantik FT. „Nejsme samozřejmě schopni říci, zda akciové trhy dosáhly již svého dna. Do hry aktuálně vstupují hedge fondy, které mají problémy s financováním, a proto vyprodávají své pozice. Rovněž se ukazují zprávy o velkých výběrech vzájemných amerických fondů,“ uvádí Milan Vaníček.

„Na druhou stranu je rovněž pravda, že současné úrovně indexů odpovídají již poklesům z období velkých krizí – jako například té v roce 1987 – s nimiž jsou současné propady často srovnávány. Nicméně říci, zda jsme u konce, by za současné vysoké volatility byl spíš tip na neznámou,“ říká Vaníček.

ČAS pro kratší spekulace

Relativně optimistickou prognózu nabízí makléř Fia Pavel Hadrouška. „Akciové trhy si během letošního října hledají své dno, bohužel jen to letošní. K uklidnění situace pomáhá snížení napětí na kreditních trzích. V následujících dvou měsících očekávám růst indexů. Doporučuji proto nákupy spíše v krátkodobém horizontu,“ říká makléř. „Dlouhodobým investicím rok 2008 nepřál, výhodnější je aktivní přístup k obchodování. Tento styl bych zatím neměnil, protože příští rok budepro výkonnost globální ekonomiky další výzvou,“ upozorňuje Hadrouška.

Současné nadšení českých drobných investorů se tak brzy může proměnit v rychlé zisky zrovna tak jako v trpké rozčarování a finanční ztráty. Nákupní horečka může každopádně už nyní těšit brokerské společnosti. Jejich profit roste díky poplatkům, které jim za zprostředkování nákupu akcí investoři platí, ať už jde trh nahoru nebo dolů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít