Invaze

03. července 2009, 19:29 - Táňa Králová
03. července 2009, 19:29

Přibývá lidí, kteří podobně bezpečně jako do trezoru ukládají peníze do pozemků

Státníci, finančníci a bohatí lidé z měst objevují dávno objevené. V 21. století zjišťují to, co vždy dobře věděl každý pořádný sedlák – půda je grunt. Všem to značně připomínají obě krize – potravinová i globální ekonomická, která tu první nyní nejspíš jen dočasně zastiňuje. V časech, kdy se majetek nastřádaný v akciích a cenných papírech rozpouští jako čokoláda na slunci, je vlastnictví půdy jistotou pro každého. Finanční fondy se z trhu derivátů přesouvají na trh s půdou a peníze bezpečně ukládají do země. Ta se nikam nepropadne, tedy pokud zrovna stavbaři netunelují Stromovku. Investor na nákupu zemědělských pozemků neprodělá, obyčejný člověk se díky ní vždy nějak uživí.
Proto i státy neoplývající medem a strdím, zato bohaté na ropu, se snaží ovládnout kusy země. Zejména usilovně po raketovém růstu cen obilí a rýže odstartovaném před necelými dvěma lety.
V rozvojových zemích státy ropných šejků skupují či najímají zemědělskou půdu a zřizují si novodobé potravinové kolonie. Spojené arabské emiráty se vrhly na pole v Pákistánu, Saúdská Arábie se soustřeďuje na Afriku, Libye smění ropu za ukrajinskou pšenici, Katar si chce ovoce a zeleninu pěstovat v Keni. Zahraniční investice do zemědělství rozjíždí také Čína, která se vzhlédla v Africe a Jižní Americe. Skupování polí podporují vlády obvykle spolupracující s privátními investičními společnostmi.
Vyspělý svět, naopak zavalený přebytky jídla, má také svůj nový fenomén. Přibývá lidí, kteří se nechtějí živit tuctovými, průmyslově vyráběnými potravinami z hypermarketů, a dopřávají si luxus nakupovat u „svého“ sedláka a ještě nejlépe mít vlastní biofarmu. Je to trend i v Česku. Byznysmeni na přání manželek investují do statků a hektarů, aby rodina, příbuzní a dobří známí měli pravidelný přísun čerstvých vajec, kuřat, brambor, zeleniny, ovoce a dalšího jídla. Především vše co nejzdravější, nejchutnější a bez chemie. Dobu o čtvrt století předběhl princ Charles, jeden z prvních ekologických farmářů ve Velké Británii. V malém, jen s prezidentskou zahrádkou, ho nyní napodobuje první dáma USA Michelle Obamová. Před televizními kamerami ryje trávník a zakládá záhony okolo Bílého domu, aby děti a návštěvy nemusely jíst rajčata z obrovských skleníků, ale čerstvě utržená domácí a chutnější.
Američané poslušně prezidentovu ženu následují. Vlastní ovoce a zeleninu si začínají pěstovat nejen proto, že bez postřiků lépe chutná, ale aby v časech hospodářské krize ušetřili. Během roku se tím počet zahrádkářů v USA zvýšil o pětinu. A další zájemci by mohli přijet na vyučenou k nám. Češi se totiž záhonů s cibulí a bramborami, kotců s králíky a slepicemi nevzdali ani v dobách největšího ekonomického růstu. Národní hobby je navzdory levným, všude a vždy dostupným potravinám natolik rozšířené, že u některých výpěstků vedou zahrádkáři nad zemědělci. Statistici spočítali, že co do množství domácnosti při svém samozásobení předčí pěstitele a chovatele „z povolání“ u jahod, česneku, okurek, koz, hus a kachen. Pachtění na zahrádkách a záhumencích berou Češi hlavně jako koníček, navíc „domácí“ je přece vždycky lepší.
V poslední době také přibývá lidí, kteří podobně bezpečně jako do trezoru ukládají peníze do půdy. V Česku mají totiž stoprocentně jisté, že na transakci neprodělají. Nefungující trh drží ceny polí a luk stále nízko. Není však jednoduché půdu sehnat, jestliže se investorům nechce sbírat po roztroušených drobečkách, navíc mnohdy zakonzervovaných desetiletým i víceletým pachtem za mizerný peníz. Kdo se však naučil pohybovat ve spletité privatizaci státní půdy, zadělal si na obrovský majetek. Několik lidí si takto pomohlo k desítkám tisíc hektarů, které rok co rok sypou desítky milionů korun v dotacích. Metr čtvereční se dal koupit i za desetník, splátky kupní ceny mohly být rozloženy na 30 let. Neopakovatelná situace. Kdo zaváhal, může už jen paběrkovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít