Internetový přehled zdrojů BOZP

10. května 2004, 00:00 - EVŽEN BÍLEK
10. května 2004, 00:00

NOVÁ VERZE OBOROVÉHO PORTÁLU BOZPINFO V květnu letošního roku Výzkumný ústav bezpečnosti práce spustil novou verzi oborového portálu BOZPinfo (http://www.bozpinfo.cz). Portál se zabývá problematikou oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a ochrany životního prostředí v České republice.

NOVÁ VERZE OBOROVÉHO PORTÁLU BOZPINFO

V květnu letošního roku Výzkumný ústav bezpečnosti práce spustil novou verzi oborového portálu BOZPinfo (http://www.bozpinfo.cz). Portál se zabývá problematikou oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a ochrany životního prostředí v České republice.

Hlavním cílem BOZPinfo je poskytovat uživateli (z řad malých a středních podniků, státní správy a samosprávy, odborné veřejnost a další) komplexní informace a přehled informačních zdrojů z oblasti BOZP. Rozčlenění obsahu nové verze portálu vychází z rostoucího trendu ve světě - poskytovat uživateli nejen informace, ale i širší okruh s problematikou souvisejících znalostí. Základnu informačních zdrojů oborového portálu BOZPinfo tvoří především instituce v rámci resortu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a resortu Ministerstva zdravotnictví ČR, včetně sociálních partnerů a jiných subjektů nebo profesních sdružení v ČR a na Slovensku.

STRUKTURA PORTÁLU

Na úvodní straně BOZPinfo jsou umístěny nově publikované články v rubrikách a zpravodajství z oblasti BOZP. Naleznete zde také např. kalendář akcí, odkazy na programy a kampaně na podporu BOZP v ČR, přehled nejnavštěvovanějších diskuzních příspěvků, ankety aj. Součástí úvodní stránky je také „Téma týdne,“ což je článek zaměřený na určitou problematiku související s BOZP v České republice nebo ve světě. V pravé části hlavičky portálu má uživatel k dispozici odkaz na internetovou verzi terminologického slovníku z oblasti BOZP. Obsah oborového portálu BOZPinfo je rozdělený do devíti hlavních rubrik, jejichž zaměření respektuje požadavky uživatelů BOZPinfo.

RADY PRO VÁS

Rubrika je zaměřena na poskytování praktických návodů, např. odpovědi odborníků na dotazy čtenářů, popis orgánů a organizací státní správy, profesí a jiných subjektů zajišťujících odborný a zdravotní dozor nebo poskytujících služby v oblasti BOZP, informace pro zaměstnavatele i zaměstnance z oblasti BOZP, formuláře z BOZP ke stažení včetně pokynů k jejich vyplnění aj. Vstup do diskuzního fóra na BOZPinfo umožňuje vyjádřit se osobně.

PRÁVNÍ PŘEDPISY

Tato část zveřejňuje zpravodajství o aktualitách v právní úpravě České republiky z oblasti BOZP, vyhledávače v seznamu platných právních předpisů ČR a technických norem ČSN včetně odkazu na stránky Portálu veřejné správy, kde si můžete k vyhledanému právnímu předpisu nalézt plný text daného předpisu. V rámci rubriky je k dispozici také výběr plného znění paragrafů ze zákona č. 65/1965 Sb., ve znění pozdějších předpisů (zákoník práce) souvisejících s oblastí BOZP.

ČÍTÁRNA

Obsahuje tematicky členěné odborné články z původní tvorby nebo přebírané z periodik a jiných webů, informace o novinkách z oblasti BOZP a elektronické verze publikací vydávaných, např. Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, Státním zdravotním ústavem a jinými institucemi. Uživatel portálu zde také nalezne recenze českých a zahraničních publikací, periodik a dalších relevantních webových stránek z oblasti BOZP, rozhovory a off-line zdroj o měsíčních přírůstcích odborné literatury ve Středisku vědecko technických informací VÚBP.

SPRÁVNÁ PRAXE

Obsah rubriky je zaměřen na poskytování informací z hlediska správné praxe v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Naleznete zde souhrn často se vyskytujících závad a nedostatků v BOZP, metodické a instruktážní texty a zásady bezpečné práce z hlediska různých činností nebo oborů. Jsou zde i články se zkušenostmi se zaváděním BOZP do praxe konkrétně u organizací, které obdržely ocenění „Bezpečný podnik“.

BOZP

Rubrika je především zaměřena na poskytování komplexních odborných znalostí z jednotlivých oborů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, např. Úrazy a nemoci, Školení BOZP, Hodnocení rizik, Osobní ochranné pracovní pomůcky, První pomoc aj. U každého tématu jsou shrnuty základní informace a všechny další související informace dostupné buď přímo na BOZPinfo nebo na jiných webech, např. právní předpisy, otázky a odpovědi, odkazy, články, poradenství, e-publikace apod.

KAMPANĚ A AKCE

Odkazy v této části portálu poskytují přehled programů a kampaní konaných v ČR pro podporu BOZP a pravidelně aktualizovaný přehled akcí z oblasti BOZP ve formě kalendáře. Rubrika poskytuje také možnost pro pořadatele akce samostatně si zdarma vložit, po zaregistrování na našem serveru, do kalendáře informace o konané akci. Zveřejnění akce na stránkách BOZPinfo schvaluje šéfredaktor rubriky.

VĚDA A VÝZKUM

Rubrika obsahuje přehled projektů a výzkumných záměrů zabývajících se řešením problematiky BOZP v České republice. Cílem této rubriky je vytvořit informační základnu, ve které jsou shromažďovány informace o výzkumu a výzkumných pramenech z této oblasti. Uživatelé zde naleznou přehled o současném stavu vědy a výzkumu včetně dosažených výsledků. Jedním z cílů rubriky je také poskytnout zdroje pro navázání spolupráce při řešení projektů.

ODKAZY

Rubrika obsahuje strukturovanou kolekci internetových adres z oblasti BOZP a příbuzných oborů v ČR, EU ive světě. Vyhledávání v odkazech je možné podle tematického a abecedního členění nebo na základě zvolených kritérií. Součástí rubriky je seznam kontaktů na instituce státní správy a organizací poskytujících poradenství v oblasti BOZP a také přehled partnerů projektu spolupracujících na přípravě a zpracování obsahu pro BOZPinfo.

PROPAGACE

Rubrika poskytuje přístup k různým propagačním a osvětovým materiálům z oblasti BOZP, např. plakáty, osvětové materiály apod.

VAZBY NA JINÉ PROJEKTY

Oborový portál BOZPinfo je úzce propojený s rubrikami webových stránek národního informačního centra ČR (National Focal Point) (http://osha.mpsv.cz), které jsou součástí jednotného mezinárodního informačního systému z oblasti BOZP. Tento systém tvoří vzájemně obsahově propojené weby, provozované členskými a kandidátskými státy EU, koordinované Evropskou Agenturou pro bezpečnost a zdraví při práci (European Agency for Safety and Health at Work). Jednotlivé stránky tohoto webu jsou uživateli k dispozici v anglickém a národním jazyce. V ČR zajišťuje provoz těchto internetových stránek MPSV. Úkolem webu NFOP je poskytovat veřejnosti výběrové informace o BOZP mezinárodního charakteru a zajistit jejich vzájemnou výměnu v rámci EU a světa, mediálně podporovat prezentaci kampaní, viz http://osha.mpsv.cz/ew2004 a poskytovat seznam směrnic ES z oblasti BOZP. V souvislosti se vstupem ČR do EU budou jeho stránky rozšířeny o témata zabývající se praktickou implementací právních předpisů EU z oblasti BOZP v ČR a informacemi pro zahraniční podnikatele, kteří chtějí v ČR podnikat. Tyto dva weby budou rozšířeny ve 2. pololetí 2004 o internetové stránky specializované na oblast malých a středních podniků, na jejichž provozu se bude podílet Státní zdravotní ústav.

Partneři projektu

Ministerstvo práce a sociálních věcí v ČR (MPSV ČR), Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP), Státní zdravotní ústav (SZÚ), Český úřad bezpečnosti práce (ČÚBP), inspektoráty bezpečnosti práce (IBP), Institut technické inspekce Praha (ITI), Institut výchovy bezpečnosti práce (IVBP) a jiní.

Provozovatel portálu

BOZPinfo: Výzkumný ústav bezpečnosti pr

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít