Internetové dostihy zvyšují rychlost připojení

08. června 2011, 14:00 - Dalibor Dostál
08. června 2011, 14:00

Dlouhé čekání, až se na webovém prohlížeči konečně zobrazí fotografie nebo se vám stáhne e-mail s přílohou do počítače. V době, kdy na internetu můžete sledovat videa ve vysokém rozlišení nebo stahovat gigabytové soubory, to zní skoro neuvěřitelně. Přesto ještě před několika lety takto internet fungoval nejenom v domácnostech, ale i ve firmách.

Foto: Profimedia.cz

Raketové zrychlení internetu přineslo nejenom větší komfort při práci na síti, ale také nové možnosti v jeho využívání. Zvyšování rychlosti přitom není konec, právě v současnosti přeřazuje internet pro tuzemské zákazníky na další rychlostní stupeň. Dosavadní vysokorychlostní standard ADSL totiž střídá ještě rychlejší technologie VDSL.

VDSL a satelity

Zatímco pomocí technologie ADSL se lidé přes pevnou linku až dosud připojovali maximální rychlostí 16 Mb/s, díky VDSL tato hodnota vzroste až na 25 Mb/s. Jako první zavedlo v Česku novinku O2. Nabízí rychlejší technologii na 45 procentech svých pevných linek a je v tomto ohledu nejsilnější na trhu. „S novou technologií přinášíme zákazníkům výrazně vyšší rychlost internetu, stabilní připojení a možnost kombinace s dalšími službami,“ říká Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel společnosti Telefónica Czech Republic.

Od června přišel s nabídkou VDSL připojení také Vodafone. Zatím jen pro firemní zákazníky. „Vodafone tak zákazníkům nabízí plné portfolio pevného i mobilního datového připojení,“ říká David Duroň, ředitel marketingu pro firemní zákazníky Vodafonu. Službu nyní nabízí přibližně na 30 procentech svých pevných linek. T-Mobile chce VDSL technologii zavést do konce roku formou přeprodeje VDSL od Telefónica O2.

Ještě vyšších obrátek dosahuje internet šířený prostřednictvím satelitů. Společnost UPC nabízí v současnosti internet s rychlostí 50 Mb/s a 100 Mb/s. Díky poloviční slevě se přitom během prvních čtyř měsíců cena této služby dostává na cenu nižší, než je nyní nabízený VDSL internet. V příštích měsících přitom rychlost internetu ještě zvýší obrátky. „V blízké době, odhadujeme ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, bychom rádi tyto rychlosti ještě navýšili a nabídli je v oblíbených balíkových kombinacích,“ říká ředitel komunikace UPC v Česku František Malina.

Pokrytí 3G sílí

Stále se rozšiřuje také pokrytí oblastí, kde mohou lidé využívat rychlý 3G mobilní internet. Před několika dny tuto možnost získali obyvatelé několika dalších měst. T-Mobile v posledních květnových dnech zpřístupnil 3G internet v dalších 14 městech a 44 menších obcích. „Na mapě je tedy v tuto chvíli celkem 128 měst a 336 menších obcí a pokrytí České republiky se zvýšilo na 48,83 procenta populace,“ popsala postup rozšiřování rychlého mobilního internetu mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Nejrychlejší datové připojení od společnosti T-Mobile je nyní nově k dispozici například pro obyvatele šumperka, Českého Těšína, Strakonic, Náchoda, Jirkova, Mělníka, Dvora Králové nad Labem, Nymburka, Poděbrad a dalších míst. Do konce roku operátor pokryje na 500 obcí a měst.

Pokrytí rozšiřuje rovněž O2. Nově mohou 3G technologii využívat obyvatelé Ústí nad Orlicí, Hlinska, Kamenice nad Lipou, Pacova, Březnice, Volyně, Velkého Meziříčí, Klimkovic, Adolfovic a Vrchlabí. Vysokorychlostní přenosy dat v Chytré síti tak jsou nyní k dispozici v 634 městech a obcích což představuje 51  procent populace. Do konce června by pak mělo v síti O2 přibýt minimálně dalších 126 měst a obcí a zvýšit podle nové metodiky pokrytí na 55 procent populace. “Vždy jsme byli leaderem v pokrývání 3G technologií a pokrytí kontinuálně rozšiřujeme. Metodologie používaná skupinou Telefónica se liší od výpočtu pokrytí konkurence v České republice, proto jsme se rozhodli sjednotit vykazování přítomnosti 3G technologie,“ říká Petr Slováček, ředitel divize provozu společnosti Telefónica Czech Republic.

Poloviční pokrytí populace 3G internetem dosáhl Vodafone. Od  začátku  června může jeho vysokorychlostní internet využívat 50 procent obyvatel České republiky. Minulý týden se připojila města Benešov, Zábřeh, Vysoké mýto, Neratovice a Libiš. Do konce léta Vodafone pokryje dalších více než 130 měst a obcí, čímž počet měst s 3G zvýší na 370 a celkové pokrytí na 60 procent  populace ČR.  Dosažení polovičního pokrytí rychlým mobilním internetem Vodafone oslaví víkendovým dárkem pro své zákazníky. „O víkendu 11. a 12. června vypneme účtování datových služeb v mobilních telefonech,“ říká mluvčí Vodafone Miroslav Čepický. Navíc tam, kde Vodafone 3G nově spustí, si mohou zákazníci aktivovat tarif Připojení na stálo s padesátiprocentní slevou na první tři měsíce a k tomu mohou získat modem za zvýhodněnou cenu.

Další dva operátoři chtějí postupovat při budování sítě společně. Letos v únoru oznámila Telefónica a T-Mobile v České republice navázání spolupráce při sdílení 3G sítě. Cílem je zpřístupnit mobilní internet v co nejkratší době co největšímu počtu zákazníků, a to i mimo hustě osídlené oblasti. V současné době již bylo spuštěno prvních 10 společně sdílených 3G vysílačů v lokalitách Humpolec, Hlinsko, Březnice, Dobříš, Volyně.

Budoucnost patří LTE

Zatímco se v Česku zvyšuje pokrytí technologií 3G, v zahraničí se již testuje v komerčním provozu nová generace rychlého mobilního internetu zvaná LTE. Náskok v této oblasti mají zejména severské země, ale třeba také Estonsko či Polsko. V Norsku je tato technologie dostupná v metropoli Oslo, ve švédsku v historickém centru Stockholmu. Tato technologie nabízí mobilní internet s rychlostí vyšší než 60 Mb/s. V Česku by se mohla začít zkoušet zřejmě v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít