Internet za cenu vybavení PC

14. července 2003, 00:00 - Štěpánka Mikešová, it@profit.cz
14. července 2003, 00:00

Na městské počítačové síti se můžete dohodnout se sousedyPřipojení na internet bylo před pár lety doménou firem či bohatých. Dnes může být on-line každý za cenu nákladů počítačového vybavení. Stačí, když se připojí do NAN.Neighborhood Area Networks jsou sousedské sítě, které fungují na principu vzájemné pomoci a prospěchu.

Na městské počítačové síti se můžete dohodnout se sousedy

Připojení na internet bylo před pár lety doménou firem či bohatých. Dnes může být on-line každý za cenu nákladů počítačového vybavení. Stačí, když se připojí do NAN.

Neighborhood Area Networks jsou sousedské sítě, které fungují na principu vzájemné pomoci a prospěchu. Jejich rozvoj umožnila technologie Wi-Fi - přenos dat ve standardu 802.11b v bezlicenčním pásmu 2.4 GHz. Protože nemusíte platit za licenci, stačí vybavit si počítač a pak si data nechat posílat vzduchem za minimální náklady. Pochopilo to několik nadšenců z pražského Anděla. Dali hlavy dohromady a vznikl projekt CZFree NET - nezisková broadband telekomunikační síť. V ychází z filozofie přispěj a použij. Stát se členem CZFree NET může kdokoliv.

Být CZ Free

Jako součást sdružení CZFree NET nedostanete pouze připojení na internet. S ostatními členy sítě si můžete posílat video/audio, využívat telefonii a transport dat či jakoukoliv jinou aplikaci založenou na TCP/IP. Free neznamená, že je všechno zadarmo. Na provoz přispívá každý člen sítě. Spočívá to v tom, že si pořídí základní vybavení pro přijímání signálu. Zařízení standartu IEEE 802.11b (PCMCIA karta nebo PCI/ISA karta), kabel a anténa vyjde zhruba na 7000 korun. Každý, kdo se připojí, musí být ochoten signál poskytnout dalšímu zájemci. Samotný příjem dat nestojí nic, pokud vám stačí sdílená rychlost 32 kbs. Za vyšší si připlatíte - 64 kbs vyjde zhruba na 300 Kč měsíčně. Že jde o skutečně výhodné připojení potvrzuje mimo jiné fakt, že členem CZFree NET je i ministr informatiky Vladimír Mlynář. Nutno ještě dodat, že bezdrátový internet je zapeklitá věc, co se týče kvality signálu. Bezpečně funguje jen na krátké vzdálenosti a ještě ho přitom nesmí nic rušit. CZFree NET to jistí optickými a metalickými pojítky. Aby vše šlapalo tak, jak má.

Síť, kam se podíváš

Praha není jediným českým městem, kde existují neziskové bezdrátové sítě. CZFree NET najdete také v Brně, Liberci, Frýdlantu, Českém Brodě a dalších místech. Počítačoví nadšenci se dali dohromady i v Zábřehu na Moravě. Projekt CZNorth NET dnes tvoří kolem stovky uživatelů, v rozvoji jim pomáhá firma Aqua. Projekt ukazuje, že být on-line lze i za slušné peníze - jako člen CZNorth NET zaplatíte za připojení 40 kbs s neomezným počtem stažených dat 500 korun měsíčně. Těsně před vznikem je projekt KVFree NET, amatérská bezdrátová síť funguje například i v Oslavanech.

Pokročilejší sousedé

Po vzoru českého CZFree NET vznikl na Slovensku začátkem letošního roku projekt SKFree NET. Je to jedna z mála zemí, kde se NAN rozjela později než u nás. Ve světě jsou Neighborhood Area Networks už známou věcí. Nejdřív se objevily v Izraeli a ve Spojených státech, později vznikly také ve Francii, Velké Británii, Švédsku, Rakousku, Austrálii. Další projekty se rozjíždějí. Kromě NAN existují i veřejné bezdrátové sítě WLAN. Od sousedských se liší tím, že se za ně platí. Buď hned, nebo poté, co firma síť otestuje. U nás v současné době takovou síť testuje Český Telecom, do velkých hotelů zavedl internet vzduchem Eurotel, společnost WIA má zase zasíťované podniky v centru Prahy. Odvážný experiment podnikla nedávno Paříž. V celém městě zavedla vlastní Wi-Fi síť. Jde vůbec o první město, které umožnilo bezdrátový přístup na internet v takovém rozsahu. Do 30. června si Pařížané mohli užívat internet zdarma, teď už za něj platí.

FOTO: ARCHIV (7x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít