Internet je stále dostupnější

18. dubna 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
18. dubna 2006, 00:00

PRŮZKUM Přístup na internet z pohodlí domova má stále více Čechů. Stírají se také rozdíly mezi městem a venkovem. Jen malá část lidí, kteří mají doma počítač, internet odmítá. Počet lidí, kteří mají doma připojení na internet, roste. V teple rodinného krbu mohou nyní surfovat čtyři občané z deseti.

PRŮZKUM Přístup na internet z pohodlí domova má stále více Čechů. Stírají se také rozdíly mezi městem a venkovem. Jen malá část lidí, kteří mají doma počítač, internet odmítá.

Počet lidí, kteří mají doma připojení na internet, roste. V teple rodinného krbu mohou nyní surfovat čtyři občané z deseti. Vyplývá to z prosincového průzkumu, který v rámci zakončení projektu Březen - měsíc internetu, prezentovala v uplynulém týdnu agentura Dema.

Více než polovina Čechů starších 18 let měla na konci roku možnost využívat doma počítač. Naopak v domácnosti bez počítače žije 46 procent obyvatel. Z toho však osm procent má v plánu si počítač zakoupit.

Počítač má doma sice přes 50 procent plnoletých občanů, avšak zdaleka ne každý má i doma přístup na internet. „Existuje nízké procento zhruba 5 až 10 procent lidí, kteří mají počítač, ale internet v žádném případě nechtějí. Vedou je k tomu jednak důvody ekonomické. Ale často je to také proto, že mají přístup k internetu jinde, třeba v zaměstnání, a to jim stačí,“ říká Bohumíra Jozífková, ředitelka společnosti Dema. U starší generace hrají ještě stále svoji roli předsudky vůči internetu a počítačová negramotnost.

VENKOV DOHÁNÍ MĚSTA

Počet těch, kdo mají doma internet, se přitom neustále pozvolna zvyšuje. Zatímco ještě v roce 1997 měla internet doma jen dvě procenta občanů, loni to bylo již 42 procent. Jen za poslední rok se počet lidí s možností přístupu na internet z domu zvýšil o sedm procentních bodů. To je dosud nejvyšší meziroční nárůst. Podle Jozífkové je to dáno vyšší konkurencí mezi poskytovateli připojení a nižšími cenami.

Z dlouhodobého hlediska se vybavenost domácností internetem zvyšuje sice u všech kategorií, ale nejviditelněji u lidí s vyšším vzděláním. Zatímco 65 procent vysokoškoláků má doma internet, u středoškoláků je to 55 procent a u lidí s nižším vzděláním dokonce jen 23 procent. „Přitom nejde jen o generační záležitost. Dorůstá skupina mladých lidí s nízkým vzděláním, kteří nemají internet a ani o něm neuvažují,“ říká Jozífková.

Rozdíly ve vybavenosti domácnosti počítačem nebo internetem ve městech a na venkově jsou poměrně malé. Na venkově a v malých městech má internet kolem 40 procent lidí, ve větších městech kolem 45 procent. „Rozdíly, které byly v této oblasti zhruba před sedmi lety, se postupně stírají a venkov dohání městské oblasti,“ vysvětluje.

NA ÚŘAD PŘES INTERNET Letošní Březen - měsíc internetu byl zaměřen na informační systémy veřejné správy. Motto projektu znělo „Na úřad přes internet“. Průzkumy společnosti Eurostat totiž ukazují, že čeští uživatelé vyhledávají informace na webových stránkách veřejné správy v porovnání se státy Unie nejméně často. Během března se uskutečnily stovky školení počítačové a internetové gramotnosti pro veřejnost, kurzy orientace na internetu, ale i řada odborných seminářů. Celkem 2960 akcí v celé České republice se zúčastnilo 130 tisíc lidí, tedy dvojnásobek loňského počtu. Březen byl měsícem internetu už podeváté.  ROZŠÍŘENÍ INTERNETU PODLE BYDLIŠTĚPočet obyvatel s přístupem | Domácnosti na internet** |

 do 4999 38 %  
 5000 až až 19 999 40 %
 20 000 až 99 999 45 %
 100 000 a více 45 %

Pramen: Dema

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít