Internet je stále dostupnější

18. dubna 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
18. dubna 2006, 00:00

PRŮZKUM Přístup na internet z pohodlí domova má stále více Čechů. Stírají se také rozdíly mezi městem a venkovem. Jen malá část lidí, kteří mají doma počítač, internet odmítá. Počet lidí, kteří mají doma připojení na internet, roste. V teple rodinného krbu mohou nyní surfovat čtyři občané z deseti.

PRŮZKUM Přístup na internet z pohodlí domova má stále více Čechů. Stírají se také rozdíly mezi městem a venkovem. Jen malá část lidí, kteří mají doma počítač, internet odmítá.

Počet lidí, kteří mají doma připojení na internet, roste. V teple rodinného krbu mohou nyní surfovat čtyři občané z deseti. Vyplývá to z prosincového průzkumu, který v rámci zakončení projektu Březen - měsíc internetu, prezentovala v uplynulém týdnu agentura Dema.

Více než polovina Čechů starších 18 let měla na konci roku možnost využívat doma počítač. Naopak v domácnosti bez počítače žije 46 procent obyvatel. Z toho však osm procent má v plánu si počítač zakoupit.

Počítač má doma sice přes 50 procent plnoletých občanů, avšak zdaleka ne každý má i doma přístup na internet. „Existuje nízké procento zhruba 5 až 10 procent lidí, kteří mají počítač, ale internet v žádném případě nechtějí. Vedou je k tomu jednak důvody ekonomické. Ale často je to také proto, že mají přístup k internetu jinde, třeba v zaměstnání, a to jim stačí,“ říká Bohumíra Jozífková, ředitelka společnosti Dema. U starší generace hrají ještě stále svoji roli předsudky vůči internetu a počítačová negramotnost.

VENKOV DOHÁNÍ MĚSTA

Počet těch, kdo mají doma internet, se přitom neustále pozvolna zvyšuje. Zatímco ještě v roce 1997 měla internet doma jen dvě procenta občanů, loni to bylo již 42 procent. Jen za poslední rok se počet lidí s možností přístupu na internet z domu zvýšil o sedm procentních bodů. To je dosud nejvyšší meziroční nárůst. Podle Jozífkové je to dáno vyšší konkurencí mezi poskytovateli připojení a nižšími cenami.

Z dlouhodobého hlediska se vybavenost domácností internetem zvyšuje sice u všech kategorií, ale nejviditelněji u lidí s vyšším vzděláním. Zatímco 65 procent vysokoškoláků má doma internet, u středoškoláků je to 55 procent a u lidí s nižším vzděláním dokonce jen 23 procent. „Přitom nejde jen o generační záležitost. Dorůstá skupina mladých lidí s nízkým vzděláním, kteří nemají internet a ani o něm neuvažují,“ říká Jozífková.

Rozdíly ve vybavenosti domácnosti počítačem nebo internetem ve městech a na venkově jsou poměrně malé. Na venkově a v malých městech má internet kolem 40 procent lidí, ve větších městech kolem 45 procent. „Rozdíly, které byly v této oblasti zhruba před sedmi lety, se postupně stírají a venkov dohání městské oblasti,“ vysvětluje.

NA ÚŘAD PŘES INTERNET Letošní Březen - měsíc internetu byl zaměřen na informační systémy veřejné správy. Motto projektu znělo „Na úřad přes internet“. Průzkumy společnosti Eurostat totiž ukazují, že čeští uživatelé vyhledávají informace na webových stránkách veřejné správy v porovnání se státy Unie nejméně často. Během března se uskutečnily stovky školení počítačové a internetové gramotnosti pro veřejnost, kurzy orientace na internetu, ale i řada odborných seminářů. Celkem 2960 akcí v celé České republice se zúčastnilo 130 tisíc lidí, tedy dvojnásobek loňského počtu. Březen byl měsícem internetu už podeváté.  ROZŠÍŘENÍ INTERNETU PODLE BYDLIŠTĚPočet obyvatel s přístupem | Domácnosti na internet** |

 do 4999 38 %  
 5000 až až 19 999 40 %
 20 000 až 99 999 45 %
 100 000 a více 45 %

Pramen: Dema

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít