Internet – bajty nebo informace?

18. listopadu 2008, 15:50 - Ivan Pilný
18. listopadu 2008, 15:50

Glosa postaršího technokrata

Právě probíhající finanční krize mne donutila k úvahám, jakou roli v ní hraje nebo může hrát internet. Parafrázuji-li výrok mého bývalého šéfa Billa Gatese, v reálném světě rychlost šíření špatných zpráv směrem k managementu vypovídá něco o efektivitě podniku. Mimo podnikovou sféru to neplatí, špatné zprávy se alespoň u nás šíří rychlostí „Blesku“ . O stavu společnosti to cosi také vypovídá, asi ne příliš kladně. Internetem se ovšem zprávy šíří rychlostí světla nebo, chcete-li, „myšlenky“. To platí samozřejmě hlavně o špatných zprávách nebo drbech. Pozitivní zprávy, pokud vůbec neuváznou v půlce cesty, jsou vezeny kulhavou kobylou. Funguje efekt sněhové koule, nářky se kumulují, až vyrobí poplašnou zprávu. Je zajímavé, že v reálném světě je občas za šíření poplašné zprávy někdo odsouzen. Na internetu si takový případ nepamatuji, přestože se už vyšetřují i krádeže virtuálního zboží. Mlhu zvětšují také výlevy blogerů a reakce na ně. Odlišit renomovaný a důvěryhodný zdroj od blábolu je obtížné. I tolik propagovaná autenticita se dá lehce zfalšovat. Odborníky od pseudoodborníků rozezná málokdo, rozhodně to nejde podle návštěvnosti ani podle toho, kdo se ve vyhledávačích objevuje na prvních stránkách. Spektrum názorů má mnohokrát více barev než duha, takže orientaci neusnadní.
Nelze popřít, že existují i pozitivní jevy. V Česku se vám občas stane, že nevědomky jdete směrem k uzavřenému východu pasáže. Uprostřed potkáte někoho, kdo už to ví. Na jeho tváři se objeví škodolibý úsměv a klidně vás nechá pokračovat, ať si také naběhnete. Na internetu je to lepší, lidé se dělí o dobré i špatné zkušenosti. Nalezl jsem na internetu báječný hotel. Po nastěhování měl jen dvě vady, byl přímo naproti nádraží a parkoviště bylo vzdálené dva kilometry. Od té doby nejdříve čtu názory předchozích hostů. Někdy bohužel nestačí ani to, od posledního záznamu vyměnili kuchaře nebo zahájili rekonstrukci za provozu. Ti, kteří poskytují zpětnou vazbu, dělají užitečnou práci, i když se mezi nimi občas vyskytnou grafo- nebo videomani.
Otazník v titulku asi nevyřeším. Nezbývá než na internetu stejně jako v životě hledat někoho, jehož názorům mohu důvěřovat, protože jsem se přesvědčil několikrát o jejich hodnotě a pravdivosti. Bajtů je ohromné množství, najít v nich skutečné informace je těžké. Jedinou útěchou může být to, že bude hůř. Serverových farem přibývá, bajty se množí. Blogy rostou jako houby po dešti, těch kvalitních je ještě méně než pravých hřibů.

Mohlo by vás zajímat

 Karlovarská korunní

Krúpova Arca kupuje Korunní. Stává se dvojkou trhu

 Právník Martin Aschenbrenner (PRK Partners).

Finance do firmy, to je jako transfuze krve

Sídlo společnosti British American Tobacco (divize pro Západní Evropu) v bavorském Bayreuthu

Rodí se tabákový gigant. BAT za zbytek Reynoldse nabízí přes bilion korun

 ilustační foto

Euro kleslo vůči dolaru na sedmiměsíční minimum

Praha  Staroměstské náměstí v Praze

Úřad ombudsmanky: Praha si protiprávně udělila výhodu v reklamě

Praha Za kartu za katr ne. Žalobce bývalým primátorům Tomáši Hudečkovi a Bohuslavu Svobodovi navrhuje podmíněný trest.

Rada má prověřit, zda je možné politiky stíhat kvůli opencard

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče