Internet – bajty nebo informace?

18. listopadu 2008, 15:50 - Ivan Pilný
18. listopadu 2008, 15:50

Glosa postaršího technokrata

Právě probíhající finanční krize mne donutila k úvahám, jakou roli v ní hraje nebo může hrát internet. Parafrázuji-li výrok mého bývalého šéfa Billa Gatese, v reálném světě rychlost šíření špatných zpráv směrem k managementu vypovídá něco o efektivitě podniku. Mimo podnikovou sféru to neplatí, špatné zprávy se alespoň u nás šíří rychlostí „Blesku“ . O stavu společnosti to cosi také vypovídá, asi ne příliš kladně. Internetem se ovšem zprávy šíří rychlostí světla nebo, chcete-li, „myšlenky“. To platí samozřejmě hlavně o špatných zprávách nebo drbech. Pozitivní zprávy, pokud vůbec neuváznou v půlce cesty, jsou vezeny kulhavou kobylou. Funguje efekt sněhové koule, nářky se kumulují, až vyrobí poplašnou zprávu. Je zajímavé, že v reálném světě je občas za šíření poplašné zprávy někdo odsouzen. Na internetu si takový případ nepamatuji, přestože se už vyšetřují i krádeže virtuálního zboží. Mlhu zvětšují také výlevy blogerů a reakce na ně. Odlišit renomovaný a důvěryhodný zdroj od blábolu je obtížné. I tolik propagovaná autenticita se dá lehce zfalšovat. Odborníky od pseudoodborníků rozezná málokdo, rozhodně to nejde podle návštěvnosti ani podle toho, kdo se ve vyhledávačích objevuje na prvních stránkách. Spektrum názorů má mnohokrát více barev než duha, takže orientaci neusnadní.
Nelze popřít, že existují i pozitivní jevy. V Česku se vám občas stane, že nevědomky jdete směrem k uzavřenému východu pasáže. Uprostřed potkáte někoho, kdo už to ví. Na jeho tváři se objeví škodolibý úsměv a klidně vás nechá pokračovat, ať si také naběhnete. Na internetu je to lepší, lidé se dělí o dobré i špatné zkušenosti. Nalezl jsem na internetu báječný hotel. Po nastěhování měl jen dvě vady, byl přímo naproti nádraží a parkoviště bylo vzdálené dva kilometry. Od té doby nejdříve čtu názory předchozích hostů. Někdy bohužel nestačí ani to, od posledního záznamu vyměnili kuchaře nebo zahájili rekonstrukci za provozu. Ti, kteří poskytují zpětnou vazbu, dělají užitečnou práci, i když se mezi nimi občas vyskytnou grafo- nebo videomani.
Otazník v titulku asi nevyřeším. Nezbývá než na internetu stejně jako v životě hledat někoho, jehož názorům mohu důvěřovat, protože jsem se přesvědčil několikrát o jejich hodnotě a pravdivosti. Bajtů je ohromné množství, najít v nich skutečné informace je těžké. Jedinou útěchou může být to, že bude hůř. Serverových farem přibývá, bajty se množí. Blogy rostou jako houby po dešti, těch kvalitních je ještě méně než pravých hřibů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít