Internacionála s husí kůží

23. dubna 2009, 19:48 - (red)
23. dubna 2009, 19:48

Kapitola 174

Proletáři * Příjemně odvrácená strana

Proletáři

Viděli jste už miliardáře zpívat Internacionálu? Podívejte se na bizarní video na YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Gn-UTwaY_Tc&feature=related). Stalo se to na sjezdu Maďarské socialistické strany začátkem dubna 2009. Prvním miliardářem je někdejší exponent Komunistického svazu mládeže a donedávna premiér Ferenc Gyurcsány. Druhým jeho přítel a současný předseda vlády Gordon Bajnai.
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 oba za dodnes nevyjasněných okolností bleskurychle zbohatli. Gyurcsányův tenisový partner byl na zmíněném sjezdu zvolen kandidátem strany na nového premiéra. Bajnai, který jen v Budapešti vlastní tři vily a jehož tatínek kdysi zaměstnával i Gyurcsánye, nechvalně proslul jako hrobař pýchy maďarského zemědělství – chovu hus. V roce 2003 finanční investor, firma Wallis, kterou pětatřicetiletý Bajnai řídil, převzal řízení velké drůbežářské společnosti Hajdú-Bét. O tři roky později, když se ho farmáři ptali, proč zbankrotovala, Bajnai odpověděl: „Tomuto druhu podnikání jsme nerozuměli.“ Výsledkem tohoto experimentu byly stovky zkrachovalých dodavatelů a rodinných tragedií. A nyní tato osoba má vyvést Maďarsko z ekonomické krize! Při jeho zvolení premiérem demonstranti přivezli před budovu parlamentu hejno hus…
Delegáti rovněž rozhodli, že stranu místo Gyurcsánye povede Ildikó Lendvaiová, která před rokem 1989 měla jako exponentka komunistické strany na starost cenzuru. Co přimělo tyto lidi zazpívat píseň proletariátu? Výčitky svědomí, nebo pouhý cynismus? Co k tomu dodat? Jen snad tolik, že Maďarskou socialistickou stranu nelze přirovnávat k českým sociálním demokratům. Kádrově jsou mnohem blíž českým komunistům, které vede Vojtěch Filip.
Píseň mezinárodního proletariátu z úst maďarského expremiéra a jeho nástupce, dvou kapitalistických miliardářů, musela znít vskutku věrohodně. Každé slovo Internacionály je v příkrém rozporu s tím, co tito dva zbohatlíci a jejich soudruzi v minulosti dělali. Vždyť burcují proletariát k povstání právě ti, kdo svou dosavadní politikou způsobili, že statisíce lidí upadly do chudoby. Něco natolik otřesného a zvráceného dosud nevymyslel žádný z představitelů absurdního divadla – nejen Beckett, Jarry, Ionesco či Mrozek, ale ani Havel.
A co Maďarsku přineslo posledních sedm let vlády socialistů? Enormní zadlužení státu, Maďarsko je prakticky v bankrotu, obrovský deficit státního rozpočtu, neustálé snižování ratingu země, zvyšující se daňové zatížení, hluboký hospodářský pokles, neprůhledné čerpání peněz z evropských fondů, strmý pád národní měny, desetiprocentní nezaměstnanost a podobně.
Podíváme-li se na minulé a zároveň současné vedení maďarských socialistů, vzpomeňme na slova světoznámého spisovatele Sándora Máraiho: „Zbavit se komunistů bude nejtěžší, protože nikdo není nebezpečnější než poživatel výhod padlé ideologie, který už nebrání ideologii, ale kořist!“

Příjemně odvrácená strana

Dle náměstka středočeského hejtmana Robina Povšíka se budou na opravě středočeských silnic a čištění jejich okolí podílet vězni. Že by konečně záblesk zdravého rozumu v samosprávě? Zrovna v té, která je mediálně podávaná zejména z neomalené strany?
Jistě, v dnešní alibistické době je k podobnému návrhu třeba určité asertivity. Hospodář, který se rozhlédne po kraji, však vidí, že všude je práce jak na kostele. Na úřadech práce jsou sice fronty nezaměstnaných, ale v kriminálech se luxmetrem měří, zda si vězni při prohlížení kulturistických časopisů nekazí oči.
Jistou roli může hrát i inspirace výkonem trestu v amerických věznicích – například jak frajer Luke se spoluvězni asfaltoval cesty nebo smýčil pangejty. Střední Evropa však není Amerika. Je však třeba i vidět, že mnoho vězňů by se do práce samo přihlásilo, protože by jim to umožnilo splácet závazky a lépe by jim ubíhal trest. Nakonec i z hlediska udržování vnitřního pořádku ve věznicích je určitě dobré, dají-li si chlapi trochu do těla. Jak říkala teta Kateřina v Saturninovi: Ve zdravém těle zdravý duch. Najdou se následovníci?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít