Intel: Češi zbytečně platí za externí grafické karty

03. listopadu 2011, 16:52 - Profit, TZ
03. listopadu 2011, 16:52

Notebook v současnosti představuje nejoblíbenější typ počítače pro více než čtyři pětiny zákazníků.  Jak se při jeho nákupu chová český zákazník? Na co u notebooku klade největší důraz, za co je ochoten si připlatit a čím je specifický ve srovnání s globálním průměrem?

Foto: Profimedia.cz

Trendy v oblasti domácího trhu zkoumal průzkum společnosti Intel, který u největších českých prodejců počítačů probíhal v první polovině tohoto roku.

Externí grafické karty – domácí trh v zajetí setrvačnosti

Z průzkumu s 2500 zákazníky společností Alza.cz, Datart a Electro World vyplynulo, že pro řadu z nich zůstává externí grafická karta důležitým prodejním argumentem a je připraveno do ní investovat. Český zákazník se v tomto chová v rozporu se současnými trendy. „Celosvětově jsme svědky toho, jak příchod procesorů druhé generace Intel Core s procesorovou grafikou srazil prodeje externích grafických karet o desítky procent. Tento trend je logický, protože nový typ grafiky umožňuje naprosto bezproblémové zobrazení všech běžných aplikací a plynulé přehrávání fullHD videa,“ říká Martin Vařbuchta, manažer společnosti Intel pro maloobchodní prodej.

Zákazníci by tak beze všeho mohli ušetřit 600 až 1200 Kč, což jsou cenové relace levných grafických karet, ale pokles prodeje levných karet na českém trhu zatím neregistrují ani prodejci. „Zákazníci si dají říct časem, až se seznámí s informacemi o duplicitě a zbytečné finanční nákladnosti u externí grafiky,“ je přesvědčen Tomáš Kučera z Electro Worldu. S nedůvěrou v integrované grafické čipy ze strany zákazníků, kteří zbytečně trvají na pořízení externí grafiky, se setkávají i v Datartu. „Myslíme si, že zákazníci jsou nedostatečně informováni o rostoucím výkonu integrovaných grafik a často se přiklánějí k notebookům se samostatnými grafickými kartami,“ potvrzuje tento přístup Zdeněk Vrána z Datartu.

Samostatné grafické čipy nadále zůstávají podstatné pro náruživé hráče nejnovějších 3D her, ty však podle průzkumu většina uživatelů (více než 70 %) hrát neplánuje. Navíc procesorová grafika má dnes již dostatečný výkon pro plynulé hraní u většiny populárních her. Martin Vařbuchta z Intelu dokládá, že touto neinformovaností je nejvíce postižen právě segment nejlevnějších produktů, kde práci externí karty zcela zastane integrovaný grafický čip. „Zákazníci, kteří si pořizují levnější notebooky a nechystají se na nich hrát náročné hry, na externí grafiku doplácejí hned dvakrát – při samotném pořízení karty a pak při dražším provozu, kdy musí více platit za elektrickou energii. Navíc se jim notebook rychleji vybije,“ vysvětluje Martin Vařbuchta ze společnosti Intel. Celková energetická úspora za tříletý provoz externí grafické karty tak přesáhne 500 Kč v domácnosti a 300 Kč ve firmě (v závislosti na odlišných cenách energie).

Češi jsou ochotni si za notebook připlatit, ale musí vědět proč

Přes 2500 zákazníků společností Alza.cz, Datart a Electro World v průzkumu mimo jiné uvedlo, kolik je ochotno zaplatit za notebook. „Nejvíce zákazníků vybírá v cenovém rozpětí 11 000 až 14 999 Kč a druhá nejčastější cenová hladina je 15 000 až 18 999 Kč. To potvrzuje naši domněnku, že  český zákazník je stále poměrně citlivý na cenu, ale na druhou stranu si ve své většině nevybírá mezi nejlevnějšími modely,“ uvádí Martin Vařbuchta ze společnosti Intel.

 „K typologii tuzemského zákazníka současně ale také patří, že je připraven investovat do dražších a kvalitnějších modelů, ale musí vědět proč. Vedle toho stále existuje významná skupina zákazníků, která se při výběru řídí jen cenou a za týden se vrací do prodejny s připomínkou či stížností, že ten levný model, který si vybrali, třeba neumí plnohodnotně přehrát HD video,“ vysvětluje Zdeněk Vrána ze společnosti Datart.

Mobilita je zaklínadlo

 V průzkumu společnosti Intel zákazníci přisoudili největší váhu procesoru (39 %), přeneseně tedy výkonu. S odstupem pak jmenovali velikost paměti (18,1 %), grafickou kartu (15,2 %), hard disk (12,1 %) a další vlastnosti, jako jsou výdrž na baterii, bezpečnost a vzhled (kumulativně 15,6 %). Podle Zdeňka Vrány ze společnosti Datart počet zákazníků, kteří kladou výkon na první místo, rok od roku roste. „Je to dáno zvyšujícími se požadavky na  výkon. Snažíme se zákazníkům vysvětlit, že volbou nových, výkonných procesorů si nejen prodlouží ,životnost‘ přístroje, ale zároveň velmi urychlí zpracování požadavků, které na notebook mají. A to až mnohonásobně,“ říká Zdeněk Vrána.

Podle zkušeností prodejců jsou zákazníci ochotni připlatit si u notebooku za lepší parametry u vybraných vlastností a funkcí, jako jsou výkon, bezpečnost, grafika, mobilita, výdrž, vždy podle konkrétních požadavků na nasazení a využívání počítače. „Primárně se jedná o požadavky, které by se daly shrnout do kouzelného slova ,mobilita‘,“ definuje Jan Samko dominující trend u zákazníků Alza.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Razer Atheris je bezdrátová myš s údajně nejdelší výdrží na světě
Co čeká Radeony: GPU Navi má prý zvláštní jednotky pro AI, vynořil se další čip Vega
Google spustil nový webový chat. Nic neumí a bez mobilu stejně nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít