Institucializace Pavla Dobeše

29. května 2012, 17:26 - redakce
29. května 2012, 17:26

palubní deník

My nechceme z kola ven

Proč vzniká strana LIDEM okolo Karolíny Peake a jaké s ní mají její zakladatelé záměry? Podle některých velmi dobře informovaných lobbistů, kteří se okolo projektu motají, totiž nikdo příliš nevěří v jeho delší životnost. Ani zakladatelé strany nepředpokládají, že by parta okolo Peake měla šanci v jakýchkoli dalších volbách, tím spíše v těch do sněmovny. Proto se podle zdrojů Palubního deníku ani nebudou nijak extra snažit vytvářet krajské struktury tak, jak bývá u standardních stran obvyklé. Peakovcům prý jde hlavně o institucializaci dosud volných poslanců a vytvoření jakési hierarchie, aby někteří z nich nemohli vypadnout z kola ven. Nejlepším příkladem budiž mozek celého projektu, ministr Pavel Dobeš, který sedí na penězovodech z ministerstva dopravy. Jak známo, Dobeš není poslancem, jeho ministerská pozice tak nehledě na jeho spřízněnost s premiérem Petrem Nečasem nemusí být nejpevnější. Pokud se ale ustaví strana v čele s Peake a Dobeš se standardními mechanismy (tedy zřejmě volbou těch osmi či deseti lidí) stane prvním místopředsedou, bylo by jeho případné odvolávání (či odebrání resortu dopravy) pro všechny mnohem složitější.

Pozoruhodnosti vyšetřování Romana J.

Roman Janoušek musí mít v posledních dnech lepší náladu. Při policejním vyšetřování v Hradci Králové (kde je ředitelem Jan Švejdar, někdejší spolupracovník bývalého náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka potkávajícího se s Janouškem či Tomášem Hrdličkou „náhodně“ třeba v Obecním domě) se totiž podle zdrojů Palubního deníku objevují velmi zajímavé skutečnosti. Například údajná výpověď příbuzné a spolujezdkyně zraněné ženy, podle které prý řidič Janoušek nemusel při rozjíždění ženu vidět, protože se v tu chvíli snažila vůz obejít a on ji mohl trefit maximálně zrcátkem. Tím pádem se prý nemuselo jednat o úmysl. O snaze uprchnout prý podle nashromážděných výpovědí také nemohla být řeč. Janoušek zastavil na červenou, pak jel povolenou rychlostí a na nejbližším možném místě zastavil (fakt, že kvůli tomu, aby narychlo rozdupal CD se záznamy všech svých odposlechů, které si zrovna vezl od svých kontaktů v bezpečnostních složkách, předmětem vyšetřování není). Mimochodem jeden z policistů vypověděl, že na internetových záběrech neprchá Janoušek, ale on sám. Podle jedné ze zvažovaných variant dokonce mohl Janoušek tvrdit, že řídil střízlivý a až po zastávce v parku vypil na ex láhev tvrdého. Od toho ale asi obhajoba upustí, neboť sám Janoušek i do Blesku přiznal, že před jízdou pil. Ovšem asi budou tvrdit, že mnohem méně. K potvrzení výše uvedených faktů se prý hlásí další a další svědci. Zraněné ženě už skončila pracovní neschopnost. Přesně včas před tím, než by její délka znamenala přísnější klasifikaci. Teď už se tedy prý čeká jen na to, co vypoví ona sama. A také na to, kolik milionů bude celá ta taškařice v konečném součtu Janouška stát.

Staronové spojení eminencí

Z lepší kondice Romana Janouška musí mít radost i další pražská šedá eminence Tomáš Hrdlička. V posledních týdnech totiž v Praze kolovaly fámy, že za vypuštěním odposlechů Mazánka s Kolibříkem Pavlem Bémem mohl stát ve spolupráci s Vítem Bártou on sám. Podle těchto spekulací kvůli tomu, že mu Janoušek vyčetl jeho politické neúspěchy z poslední doby a chtěl s ním přestat dělat byznys. To by se Hrdličky mohlo značně dotknout, protože spolu s Janouškem chtěl vazby s Hrdličkou zpřetrhat i šéf finanční skupiny Natland Tomáš Raška. Kvůli potížím firem spojovaných s Petrem Sisákem a Vladimírem Kroužeckým (Borsay, E Side Property) může totiž Natland brzy čelit požadavku starosty Prahy 10 Milana Richtera na vyplacení 200 milionů zapůjčených městskou částí Sisákově společnosti Key Investments. Hrdlička údajně Richterovi slíbil, že když bude potřeba, Natland zaplatí, což se ale oficiálnímu vedení skupiny nijak nezamlouvalo. Pokud by byli Janoušek s Hrdličkou rozhádaní, měli by Raška a spol. dobrou příležitost Hrdličku odstřihnout úplně. Jenže obě pražské eminence nehoda a její následné „řešení“ opět sblížily, v galerii Myšák či nedaleké kavárně Patio je lze společně zastihnout každou chvíli. Za takové situace se do problémů může dostat spíš Raška s Natlandem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít