Inspirace Orwellem

20. srpna 2008, 18:03 - Pavel Matocha
20. srpna 2008, 18:03

Ruské noviny referují o válce stylem, jakým USA ospravedlňovaly bombardování Srbska

Ruský ekonomický deník Kommersant referoval o propuknutí války s Gruzií na první straně pod neuvěřitelným titulkem „Pervaja mirotvorčeskaja vojna“, což můžeme trochu toporně přeložit jako První válka kvůli míru. Od Orwellova proslulého „Válka je mír“ je tento nadpis vzdálen jen nepatrně.
O dva dny později jiné významné ruské noviny Izvestija popisovaly konflikt ve více než celostránkovém článku s titulkem „Naše tanky se valily jako ocelová řeka“. Podobným tónem ostatně sdělil ruský prezident Dmitrij Medveděv světu, že jeho země rozdrtí silou jakýkoliv pokus o agresi vůči ruským vojákům v Gruzii a že ruská armáda bude bránit své občany všude na světě.
Využívání nacionalistických a siláckých prohlášení se v době válečného konfliktu očekává, stejně jako chvástání se boxerů, které předchází střetu v ringu. Zajímavější je první figura – využívání orwellovského jazyka. V tomto duchu se v ruských novinách o válce v Jižní Osetii psalo jako o „humanitární operaci“.
Ruští novináři možná nevědomě, ruští politici zřejmě vědomě tímto absurdním popisem, kdy válku vydávají za cestu k míru či za humanitární intervenci, zřetelně odkazují k zásahu USA a jejich spojenců v Srbsku a Kosovu.
Právě tam vojenské síly NATO pod pláštěm ideologického zdůvodňování lidí, jako je Václav Havel, znovu otevřely prostor k tomu, aby mocnosti naprosto otevřeně porušovaly mezinárodní právo, a ještě své válečné operace označovaly jako obecné dobro a pěstování těch nejušlechtilejších hodnot. Tehdy v Srbsku začalo být bombardování civilní infrastruktury, při kterém zahynulo mnoho obyvatel, označováno souslovím „humanitární intervence“.
Spoléhá se nyní americký prezident George Bush na krátkou paměť lidí, nebo je takový pokrytec, když kritizuje ruský útok na Gruzii slovy, že jde o suverénní stát, jehož integrita nesmí být narušena… Srbsko nebylo suverénním státem? Nebo Irák? Nebo Afghánistán?

Ústup bez boje Již v roce 1999 reflektoval bombardování Srbska kritik americké zahraniční politiky Noam Chomsky v knize The New Military Humanism – Lessons from Kosovo (Nový vojenský humanismus – Poučení z Kosova) a uzavřel ji slovy: „Právo na ,humanitární intervenci‘ bude v příštích letech používáno mnohem častěji.“ Chomsky v této knize cituje i odborníka na mezinárodní vztahy Luise Henkina, který již v roce 1983 varoval před tím, aby v zájmu zabránit v porušovaní lidských práv v některé zemi bylo použito vojenských operací, jež by nerespektovaly mezinárodní právo. Lidská práva jsou podle Henkina na světě porušována bohužel příliš často – a s touto odvolávkou by pak bylo možné zaútočit téměř na jakýkoliv stát. Ignorování mezinárodního práva s legitimací „humanitární intervence“ vede pouze k tomu, že velmoci se ani nepokoušejí zastírat, že mezinárodní právo ignorují.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili musel útok na Jižní Osetii jistě konzultovat s USA. Co mu Condoleeza Riceová říkala, proč mu to schválila, či dokonce doporučila? Je důvodem vytvořit záminku pro přijetí Gruzie do NATO? Proč gruzínský prezident vyprovokoval vojenský konflikt s řádově silnějším soupeřem? Nemohl přece ani ve snu doufat, že by mu připlula na pomoc americká letadlová loď. Vraťme se v malé nadsázce ke geniálnímu Georgi Orwellovi. Říkal si Saakašvili spolu s Orwellem o situaci Gruzie mezi Ruskem a Tureckem, že „Ve hře, co hrajeme, nemůžeme vyhrát. Některé prohry jsou lepší než jiné, toť vše“? A když viděl, že válečný konflikt jeho zemi neprospívá, tak nařídil svým vojákům ústup bez boje, neboť jak pravil opět George Orwell: „Nejrychlejší cesta k ukončení války je prohrát ji.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít