Inovátoři místo montérů

23. června 2010, 02:00 - Jan Němec
23. června 2010, 02:00

Pokud chce Česká republika obstát v příštích letech v tvrdé globální konkurenci, musí investovat do vědy, vzdělání, inovací a zvýšení konkurenceschopnosti. Nesmíme být zemí montoven. Podobná prohlášení slyšíme od českých politiků už několik let. Ve skutečnosti se toho ale pro posílení konkurenceschopnosti a odstřihnutí Česka od závislosti na montovnách příliš neudělalo.

Státní výdaje na vědu a výzkum se zvyšovaly minimálně, pokusy o reformu školství zkrachovaly v několika variantách několika různých ministrů. A tak je české hospodářství stále závislé například na zahraničních automobilkách, které na sebe váží desítky českých firem – dodavatelů. Jak škodlivá je tato závislost, ukázala současná ekonomická recese. V automobilkách se propouštělo a padl také nejeden český subdodavatel, který najednou neměl komu prodávat autodíly. O tom, že v automobilkách u pásů nepracuje zrovna výkvět tuzemské inteligence, snad ani není třeba se zmiňovat.

Jedním z předpokladů přeměny Česka ze země montoven na konkurenceschopnou štiku je udržení nejlepších odborníků. Ti totiž dnes často kvůli lepším podmínkám utíkají do zahraničí. Jak to dokázat? Zkoušejí to třeba podnikatelské inkubátory, které spolupracují s univerzitami a díky tomu se jim daří odchytit některé z talentovaných studentů už na škole. Ti pak mohou v „chráněných“ podmínkách rozvíjet své nápady. V inkubátoru se učí, jak inovace převést do praxe a vydělat na nich peníze.

Podle zkušeností je „inkubovaná“ firma na trhu daleko odolnější než průměrný podnik. Zatímco úmrtnost běžných začínajících firem dosahuje až 80 procent, „dítka z inkubátorů“ přežijí v průměru ve čtyřech z pěti případů. Dalším pozitivem je udržení mozků v regionu. Firmy si vytvoří vazbu na další místní společnosti a v naprosté většině nemají potřebu stěhovat se jinam, ani když „vyspějí“. Samozřejmě vytvářejí také pracovní místa. Není jich tolik, jako v případě pásové výroby, zato jsou ale vysoce kvalifikovaná a jejich výsledkem jsou výrobky nebo služby s vysokou přidanou hodnotou.

Je jasné, že inkubátory nebudou spásou českého hospodářství a hvězdní podnikatelé z nich nebudou vycházet po stovkách. Vzhledem ke zkušenostem ze zemí, které vévodí žebříčkům konkurenceschopnosti a jimž bychom se rádi přiblížili, jsou ale důležitou součástí moderní ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít