Inovátoři místo montérů

23. června 2010, 02:00 - Jan Němec
23. června 2010, 02:00

Pokud chce Česká republika obstát v příštích letech v tvrdé globální konkurenci, musí investovat do vědy, vzdělání, inovací a zvýšení konkurenceschopnosti. Nesmíme být zemí montoven. Podobná prohlášení slyšíme od českých politiků už několik let. Ve skutečnosti se toho ale pro posílení konkurenceschopnosti a odstřihnutí Česka od závislosti na montovnách příliš neudělalo.

Státní výdaje na vědu a výzkum se zvyšovaly minimálně, pokusy o reformu školství zkrachovaly v několika variantách několika různých ministrů. A tak je české hospodářství stále závislé například na zahraničních automobilkách, které na sebe váží desítky českých firem – dodavatelů. Jak škodlivá je tato závislost, ukázala současná ekonomická recese. V automobilkách se propouštělo a padl také nejeden český subdodavatel, který najednou neměl komu prodávat autodíly. O tom, že v automobilkách u pásů nepracuje zrovna výkvět tuzemské inteligence, snad ani není třeba se zmiňovat.

Jedním z předpokladů přeměny Česka ze země montoven na konkurenceschopnou štiku je udržení nejlepších odborníků. Ti totiž dnes často kvůli lepším podmínkám utíkají do zahraničí. Jak to dokázat? Zkoušejí to třeba podnikatelské inkubátory, které spolupracují s univerzitami a díky tomu se jim daří odchytit některé z talentovaných studentů už na škole. Ti pak mohou v „chráněných“ podmínkách rozvíjet své nápady. V inkubátoru se učí, jak inovace převést do praxe a vydělat na nich peníze.

Podle zkušeností je „inkubovaná“ firma na trhu daleko odolnější než průměrný podnik. Zatímco úmrtnost běžných začínajících firem dosahuje až 80 procent, „dítka z inkubátorů“ přežijí v průměru ve čtyřech z pěti případů. Dalším pozitivem je udržení mozků v regionu. Firmy si vytvoří vazbu na další místní společnosti a v naprosté většině nemají potřebu stěhovat se jinam, ani když „vyspějí“. Samozřejmě vytvářejí také pracovní místa. Není jich tolik, jako v případě pásové výroby, zato jsou ale vysoce kvalifikovaná a jejich výsledkem jsou výrobky nebo služby s vysokou přidanou hodnotou.

Je jasné, že inkubátory nebudou spásou českého hospodářství a hvězdní podnikatelé z nich nebudou vycházet po stovkách. Vzhledem ke zkušenostem ze zemí, které vévodí žebříčkům konkurenceschopnosti a jimž bychom se rádi přiblížili, jsou ale důležitou součástí moderní ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít