Inovátoři místo montérů

23. června 2010, 02:00 - Jan Němec
23. června 2010, 02:00

Pokud chce Česká republika obstát v příštích letech v tvrdé globální konkurenci, musí investovat do vědy, vzdělání, inovací a zvýšení konkurenceschopnosti. Nesmíme být zemí montoven. Podobná prohlášení slyšíme od českých politiků už několik let. Ve skutečnosti se toho ale pro posílení konkurenceschopnosti a odstřihnutí Česka od závislosti na montovnách příliš neudělalo.

Státní výdaje na vědu a výzkum se zvyšovaly minimálně, pokusy o reformu školství zkrachovaly v několika variantách několika různých ministrů. A tak je české hospodářství stále závislé například na zahraničních automobilkách, které na sebe váží desítky českých firem – dodavatelů. Jak škodlivá je tato závislost, ukázala současná ekonomická recese. V automobilkách se propouštělo a padl také nejeden český subdodavatel, který najednou neměl komu prodávat autodíly. O tom, že v automobilkách u pásů nepracuje zrovna výkvět tuzemské inteligence, snad ani není třeba se zmiňovat.

Jedním z předpokladů přeměny Česka ze země montoven na konkurenceschopnou štiku je udržení nejlepších odborníků. Ti totiž dnes často kvůli lepším podmínkám utíkají do zahraničí. Jak to dokázat? Zkoušejí to třeba podnikatelské inkubátory, které spolupracují s univerzitami a díky tomu se jim daří odchytit některé z talentovaných studentů už na škole. Ti pak mohou v „chráněných“ podmínkách rozvíjet své nápady. V inkubátoru se učí, jak inovace převést do praxe a vydělat na nich peníze.

Podle zkušeností je „inkubovaná“ firma na trhu daleko odolnější než průměrný podnik. Zatímco úmrtnost běžných začínajících firem dosahuje až 80 procent, „dítka z inkubátorů“ přežijí v průměru ve čtyřech z pěti případů. Dalším pozitivem je udržení mozků v regionu. Firmy si vytvoří vazbu na další místní společnosti a v naprosté většině nemají potřebu stěhovat se jinam, ani když „vyspějí“. Samozřejmě vytvářejí také pracovní místa. Není jich tolik, jako v případě pásové výroby, zato jsou ale vysoce kvalifikovaná a jejich výsledkem jsou výrobky nebo služby s vysokou přidanou hodnotou.

Je jasné, že inkubátory nebudou spásou českého hospodářství a hvězdní podnikatelé z nich nebudou vycházet po stovkách. Vzhledem ke zkušenostem ze zemí, které vévodí žebříčkům konkurenceschopnosti a jimž bychom se rádi přiblížili, jsou ale důležitou součástí moderní ekonomiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít