Inovační turbo

29. května 2012, 13:55 - Miroslav Zámečník
29. května 2012, 13:55

Překvapivé je, jak staré kořeny má podpora technického vysokého školství, vědy a výzkumu v dějinách moderního Izraele

Izrael s jeho omezenými přírodními a dříve i finančními zdroji a dosud problematickými vztahy s bezprostředními sousedy si nemohl dovolit výzkum pro výzkum, a také jej nikdy nepěstoval. Bylo třeba kreativních řešení a rychlého transferu technologií do praxe.
Překvapivé je, jak staré kořeny má podpora technického vysokého školství, vědy a výzkumu v dějinách moderního Izraele. Ve skutečnosti o desítky let předchází vznik samotného státu, neboť první polytechnika a technologické centrum, jak bychom to nazvali dnes, totiž vznikly v Haifě v roce 1912. Jeden zdroj, který nechyběl, byli vzdělaní lidé. Na přelomu tisíciletí měl Izrael v přepočtu na obyvatele nejvyšší podíl odborníků s technickým vzděláním na světě. Specifickou roli sehrávala a sehrává izraelská armáda, válečné konflikty a zbrojní embarga. Za šestidenní války (1967) bylo letectvo závislé na francouzských strojích, ovšem pozdější embargo prezidenta Charlese de Gaulla přinutilo Izrael nejen hledat jiného dodavatele (USA), ale rozvinout vlastní výrobu. Izraelská armáda dodnes nejen vytváří silnou poptávku po aplikovaném výzkumu, ale systematicky vyhledává talent a dále jej kultivuje. Sedm izraelských univerzit s výzkumným programem se dnes v řadě oborů řadí do první světové stovky, v případě počítačových věd patří dvě z nich do první dvacítky. Pokud bychom měřili Izrael čistě podle intenzity vědecko-technického výzkumu, je na špičce.
Výčet by nebyl úplný bez masivních investic zahraničních technologických společností, které začaly objevovat Izrael jako investiční destinaci v 70. letech, kdy přišla Motorola a za ní další američtí giganti jako Intel nebo IBM. Příliv zahraničního kapitálu do izraelských technologických společností pokračuje dodnes.
Propojení univerzitního výzkumu s praxí a rychlá komercializace a průmyslové využití, což je dodnes v českém prostředí velký problém, se v Izraeli kultivuje již od 50. let, kdy vznikla první jednotka technologického transferu (TTU). Kolem univerzit začaly vznikat technologické parky a inkubátory, podporované vládou formou grantů poskytovaných v prvních fázích nově založených firem. Ačkoli má Izrael s přihlédnutím k počtu obyvatel podle některých statistik nejvíce technologických začínajících firem na světě, nedaří se mu tak úplně přeměnit je na velké globální hráče: jsou prodány a sfúzovány se zahraničními subjekty dřív, než dorostou do té správné velikosti. Jen hrstka z technologických firem se dostane do té fáze, že má tržní kapitalizaci vyšší než miliardu dolarů, což souvisí mimo jiné s místní podnikatelskou kulturou, která oslavuje ty, kteří inovační firmu založí a zanedlouho úspěšně prodají, a nedostatkem manažerského talentu a trpělivosti potřebné pro kultivaci globálních hráčů.
Nahlíženo z Prahy jsou to krásné starosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít