Inovační turbo

29. května 2012, 13:55 - Miroslav Zámečník
29. května 2012, 13:55

Překvapivé je, jak staré kořeny má podpora technického vysokého školství, vědy a výzkumu v dějinách moderního Izraele

Izrael s jeho omezenými přírodními a dříve i finančními zdroji a dosud problematickými vztahy s bezprostředními sousedy si nemohl dovolit výzkum pro výzkum, a také jej nikdy nepěstoval. Bylo třeba kreativních řešení a rychlého transferu technologií do praxe.
Překvapivé je, jak staré kořeny má podpora technického vysokého školství, vědy a výzkumu v dějinách moderního Izraele. Ve skutečnosti o desítky let předchází vznik samotného státu, neboť první polytechnika a technologické centrum, jak bychom to nazvali dnes, totiž vznikly v Haifě v roce 1912. Jeden zdroj, který nechyběl, byli vzdělaní lidé. Na přelomu tisíciletí měl Izrael v přepočtu na obyvatele nejvyšší podíl odborníků s technickým vzděláním na světě. Specifickou roli sehrávala a sehrává izraelská armáda, válečné konflikty a zbrojní embarga. Za šestidenní války (1967) bylo letectvo závislé na francouzských strojích, ovšem pozdější embargo prezidenta Charlese de Gaulla přinutilo Izrael nejen hledat jiného dodavatele (USA), ale rozvinout vlastní výrobu. Izraelská armáda dodnes nejen vytváří silnou poptávku po aplikovaném výzkumu, ale systematicky vyhledává talent a dále jej kultivuje. Sedm izraelských univerzit s výzkumným programem se dnes v řadě oborů řadí do první světové stovky, v případě počítačových věd patří dvě z nich do první dvacítky. Pokud bychom měřili Izrael čistě podle intenzity vědecko-technického výzkumu, je na špičce.
Výčet by nebyl úplný bez masivních investic zahraničních technologických společností, které začaly objevovat Izrael jako investiční destinaci v 70. letech, kdy přišla Motorola a za ní další američtí giganti jako Intel nebo IBM. Příliv zahraničního kapitálu do izraelských technologických společností pokračuje dodnes.
Propojení univerzitního výzkumu s praxí a rychlá komercializace a průmyslové využití, což je dodnes v českém prostředí velký problém, se v Izraeli kultivuje již od 50. let, kdy vznikla první jednotka technologického transferu (TTU). Kolem univerzit začaly vznikat technologické parky a inkubátory, podporované vládou formou grantů poskytovaných v prvních fázích nově založených firem. Ačkoli má Izrael s přihlédnutím k počtu obyvatel podle některých statistik nejvíce technologických začínajících firem na světě, nedaří se mu tak úplně přeměnit je na velké globální hráče: jsou prodány a sfúzovány se zahraničními subjekty dřív, než dorostou do té správné velikosti. Jen hrstka z technologických firem se dostane do té fáze, že má tržní kapitalizaci vyšší než miliardu dolarů, což souvisí mimo jiné s místní podnikatelskou kulturou, která oslavuje ty, kteří inovační firmu založí a zanedlouho úspěšně prodají, a nedostatkem manažerského talentu a trpělivosti potřebné pro kultivaci globálních hráčů.
Nahlíženo z Prahy jsou to krásné starosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít