Inovace v době krize

10. února 2009, 12:01 - Ivan Pilný
10. února 2009, 12:01

Přidělování financí na vědu a výzkum by mělo radikálně změnit kritéria

Historie nám říká, že k přežití krize nestačí jen ořezávání nákladů, ale také koncentrace a investice do inovací. V této souvislosti strategie některých firem, ale i státu, přidávat zdroje do vědy, výzkumu a inovací dává smysl. Je ovšem nutné uvědomit si, že pouhý záměr a peníze nestačí. Je třeba mít vzdělanou pracovní sílu, která přemýšlí, nebojí se riskovat a chápe souvislosti. Pracovní síla musí být mobilní, aby byla možná její relokace z neprofitabilních do profitabilních sfér.
Toto všechno jsou dlouhodobé cíle, těžko budou mít okamžitý dopad na řešení krize. Nicméně je třeba začít, byť jsme na startu zaspali, a držet tempo. Musíme také tlačit na to, aby přidělování financí do těchto oblastí včetně evropských fondů radikálně změnilo kritéria. Je absurdní, že projekty aplikovaného výzkumu žádající o dotace nesmí končit výrobkem nebo službou! Vlastní výzkum uzavřený publikováním ve vědeckých periodikách nebo pouhé udělení patentu nestačí. Pokud výsledky nebudou konvertovány ve výrobek nebo službu a co nejrychleji umístěny na trh, budou přidělené prostředky více méně promrhány. V současnosti se tak děje z 90 procent. To si prostě nemůžeme dovolit, ani kdyby nám krize nebušila na vrata. Financování musí být také mnohem flexibilnější a snadněji dostupné. Nelze se prodírat pomocí konzultantů přes administrativní bariéry. Kritéria přidělení se musí vázat na jasný byznys plán. Pokud není zřejmé, kdy, jak a na co budou prostředky čerpány, nemohou být vůbec přiděleny. Nejsou-li kritéria plněna, mělo by dojít k okamžitému ukončení financování. Velká rezerva je ve spolupráci vědecké a akademické sféry se sférou komerční. O tomto problému se hodně diskutuje, ale místo systémového řešení je spolupráce stále ad hoc.
Vliv vědy a výzkumu na inovace není ve všech odvětvích stejný. Někde dochází k inovacím procesů, jinde se prosadí využití nových technologií prostě nákupem. Podpora nákupu nových technologií je určitě řešením, jehož výsledky se dostaví poměrně rychle. Zbývá jen doufat, že všeobecné krácení rozpočtů bude prováděno s rozumem a s ohledem na budoucnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít