Inovace v době krize

10. února 2009, 12:01 - Ivan Pilný
10. února 2009, 12:01

Přidělování financí na vědu a výzkum by mělo radikálně změnit kritéria

Historie nám říká, že k přežití krize nestačí jen ořezávání nákladů, ale také koncentrace a investice do inovací. V této souvislosti strategie některých firem, ale i státu, přidávat zdroje do vědy, výzkumu a inovací dává smysl. Je ovšem nutné uvědomit si, že pouhý záměr a peníze nestačí. Je třeba mít vzdělanou pracovní sílu, která přemýšlí, nebojí se riskovat a chápe souvislosti. Pracovní síla musí být mobilní, aby byla možná její relokace z neprofitabilních do profitabilních sfér.
Toto všechno jsou dlouhodobé cíle, těžko budou mít okamžitý dopad na řešení krize. Nicméně je třeba začít, byť jsme na startu zaspali, a držet tempo. Musíme také tlačit na to, aby přidělování financí do těchto oblastí včetně evropských fondů radikálně změnilo kritéria. Je absurdní, že projekty aplikovaného výzkumu žádající o dotace nesmí končit výrobkem nebo službou! Vlastní výzkum uzavřený publikováním ve vědeckých periodikách nebo pouhé udělení patentu nestačí. Pokud výsledky nebudou konvertovány ve výrobek nebo službu a co nejrychleji umístěny na trh, budou přidělené prostředky více méně promrhány. V současnosti se tak děje z 90 procent. To si prostě nemůžeme dovolit, ani kdyby nám krize nebušila na vrata. Financování musí být také mnohem flexibilnější a snadněji dostupné. Nelze se prodírat pomocí konzultantů přes administrativní bariéry. Kritéria přidělení se musí vázat na jasný byznys plán. Pokud není zřejmé, kdy, jak a na co budou prostředky čerpány, nemohou být vůbec přiděleny. Nejsou-li kritéria plněna, mělo by dojít k okamžitému ukončení financování. Velká rezerva je ve spolupráci vědecké a akademické sféry se sférou komerční. O tomto problému se hodně diskutuje, ale místo systémového řešení je spolupráce stále ad hoc.
Vliv vědy a výzkumu na inovace není ve všech odvětvích stejný. Někde dochází k inovacím procesů, jinde se prosadí využití nových technologií prostě nákupem. Podpora nákupu nových technologií je určitě řešením, jehož výsledky se dostaví poměrně rychle. Zbývá jen doufat, že všeobecné krácení rozpočtů bude prováděno s rozumem a s ohledem na budoucnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít