Inovace a technologie

08. září 2009, 14:25 - Reena Jana
08. září 2009, 14:25

Velký skok v osvětlení

ÚSPORA ENERGIE
Velký skok v osvětlení
V čele soutěže o nahrazení žárovek jsou kompaktní zářivky. Jsou sice účinné, ale jejich světlo může být nepříjemné. Totéž platí o světelných diodách (LED), které spotřebují ještě méně energie, ale jsou dražší. Nově založená firma QD Vision z Watertownu ve státě Massachusetts tvrdí, že je schopna snížit spotřebu energie a zlepšit kvalitu světla kombinací LED diod a nepatrných syntetických krystalů, kterým se říká kvantové tečky. Tyto krystaly, jež mají šířku jen pět miliardtin metru, svítí, když jsou vybuzeny malým množstvím elektřiny. QD Vision a její partnerská firma Nexxus Lighting přicházejí s žárovkou za sto dolarů, jež má spotřebu dvanáct wattů, výkon stejný jako 75wattová žárovka s vláknem a vydrží padesátkrát déle. Novinka je určena maloobchodníkům, kteří chtějí omezit spotřebu energie a snížit mzdové náklady spjaté s výměnou žárovek. S finančními prostředky od amerického ministerstva energetiky a americké armády vyvíjí firma QD Vision rovněž pružné světelné zdroje a velké displeje s kvantovými tečkami. – Reena Jana

INOVACE
Papír, plast nebo prach?
Mnoho ekologicky uvědomělých kupujících už začíná přecházet na opakovaně použitelné plátěné tašky místo papírových nebo plastových. Teď mají další možnost: kámen. Materiál zvaný TerraSkin se skládá ze tří dílů uhličitanu vápenatého – v zásadě vápence – a jednoho dílu polyetylenu. Na rozdíl od tradičního papíru výroba TerraSkinu nevyžaduje vodu ani bělidlo a spotřebuje se při ní jen polovina energie, uvádí firma Design & Source Productions, jež TerraSkin distribuuje. Zkoušky provedené Centrem pro pokročilé materiály (AMC) ukázaly, že ačkoli je TerraSkin pevný, když je vystaven slunečnímu záření a vlhkosti, během několika měsíců se rozkládá na neškodný prach podobný pudru.
Výrobní objemy jsou zatím malé, takže cena se drží vysoko. Newyorské Muzeum moderního umění nedávno zakoupilo pro svůj dárkový obchod 682 000 tašek z TerraSkinu a zaplatilo asi o 25 procent více než za plastové sáčky. Mezi další zákazníky patří společnosti Burt’s Bees a Hilton Hotels. – Venessa Wong

SLUNEČNÍ ENERGIE
Podřadné solární panely?
Sluncem zalitý New Orleans by měl být skvělým místem pro sluneční energii. Přesto podle zkušební laboratoře TÜV Rheinland PTL až 30 procent fotovoltaických panelů instalovaných v tak horkých oblastech USA pravděpodobně vypoví službu za méně než 25 let, jež výrobci obvykle vymezují v zárukách. Majitelé domů budou samozřejmě kryti, ale přesto to bude obtížné. Dokonce i v horkých, suchých oblastech by míra selhání mohla dosáhnout dvanácti procent.
Panely stejných výrobců patrně nepřestanou fungovat tak rychle v Evropě, kde se prodejci dohodli na normách výkonu a kvality už v roce 1999. V USA udělal totéž pouze stát Florida. „Proto výrobci vyrábějí dvě třídy panelů: jednu pro USA a druhou pro Evropu,“ říká Mani Tamizhmani, prezident TÜV. „Panely musejí procházet americkými federálními bezpečnostními zkouškami, ale spotřebitelé tady ještě neumějí vyžadovat osvědčení kvality,“ uvádí.

***

/popisek v pravém dolním rohu foto na s. 56 nahoře/
Světelné destičky z nepatrných krystalů kladené na LED diody

/popisek vpravo od foto na s. 56 dole/
Fotovoltaické panely s větší pravděpodobností vypovědí službu častěji v USA než v Evropě

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít