Inovace a technologie

08. září 2009, 14:25 - Reena Jana
08. září 2009, 14:25

Velký skok v osvětlení

ÚSPORA ENERGIE
Velký skok v osvětlení
V čele soutěže o nahrazení žárovek jsou kompaktní zářivky. Jsou sice účinné, ale jejich světlo může být nepříjemné. Totéž platí o světelných diodách (LED), které spotřebují ještě méně energie, ale jsou dražší. Nově založená firma QD Vision z Watertownu ve státě Massachusetts tvrdí, že je schopna snížit spotřebu energie a zlepšit kvalitu světla kombinací LED diod a nepatrných syntetických krystalů, kterým se říká kvantové tečky. Tyto krystaly, jež mají šířku jen pět miliardtin metru, svítí, když jsou vybuzeny malým množstvím elektřiny. QD Vision a její partnerská firma Nexxus Lighting přicházejí s žárovkou za sto dolarů, jež má spotřebu dvanáct wattů, výkon stejný jako 75wattová žárovka s vláknem a vydrží padesátkrát déle. Novinka je určena maloobchodníkům, kteří chtějí omezit spotřebu energie a snížit mzdové náklady spjaté s výměnou žárovek. S finančními prostředky od amerického ministerstva energetiky a americké armády vyvíjí firma QD Vision rovněž pružné světelné zdroje a velké displeje s kvantovými tečkami. – Reena Jana

INOVACE
Papír, plast nebo prach?
Mnoho ekologicky uvědomělých kupujících už začíná přecházet na opakovaně použitelné plátěné tašky místo papírových nebo plastových. Teď mají další možnost: kámen. Materiál zvaný TerraSkin se skládá ze tří dílů uhličitanu vápenatého – v zásadě vápence – a jednoho dílu polyetylenu. Na rozdíl od tradičního papíru výroba TerraSkinu nevyžaduje vodu ani bělidlo a spotřebuje se při ní jen polovina energie, uvádí firma Design & Source Productions, jež TerraSkin distribuuje. Zkoušky provedené Centrem pro pokročilé materiály (AMC) ukázaly, že ačkoli je TerraSkin pevný, když je vystaven slunečnímu záření a vlhkosti, během několika měsíců se rozkládá na neškodný prach podobný pudru.
Výrobní objemy jsou zatím malé, takže cena se drží vysoko. Newyorské Muzeum moderního umění nedávno zakoupilo pro svůj dárkový obchod 682 000 tašek z TerraSkinu a zaplatilo asi o 25 procent více než za plastové sáčky. Mezi další zákazníky patří společnosti Burt’s Bees a Hilton Hotels. – Venessa Wong

SLUNEČNÍ ENERGIE
Podřadné solární panely?
Sluncem zalitý New Orleans by měl být skvělým místem pro sluneční energii. Přesto podle zkušební laboratoře TÜV Rheinland PTL až 30 procent fotovoltaických panelů instalovaných v tak horkých oblastech USA pravděpodobně vypoví službu za méně než 25 let, jež výrobci obvykle vymezují v zárukách. Majitelé domů budou samozřejmě kryti, ale přesto to bude obtížné. Dokonce i v horkých, suchých oblastech by míra selhání mohla dosáhnout dvanácti procent.
Panely stejných výrobců patrně nepřestanou fungovat tak rychle v Evropě, kde se prodejci dohodli na normách výkonu a kvality už v roce 1999. V USA udělal totéž pouze stát Florida. „Proto výrobci vyrábějí dvě třídy panelů: jednu pro USA a druhou pro Evropu,“ říká Mani Tamizhmani, prezident TÜV. „Panely musejí procházet americkými federálními bezpečnostními zkouškami, ale spotřebitelé tady ještě neumějí vyžadovat osvědčení kvality,“ uvádí.

***

/popisek v pravém dolním rohu foto na s. 56 nahoře/
Světelné destičky z nepatrných krystalů kladené na LED diody

/popisek vpravo od foto na s. 56 dole/
Fotovoltaické panely s větší pravděpodobností vypovědí službu častěji v USA než v Evropě

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít