Informační technologie

31. srpna 2007, 13:40 - Ondřej Hergesell
31. srpna 2007, 13:40

Krátké

Fúze prodejců počítačů?

Ostravská společnost eD´system Czech, která je jedním z největších prodejců počítačů a jejich komponent na českém trhu, chce prý koupit konkurenční BGS Levi Czech. Informovala o tom ČTK s odkazem na úřední desku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ke kterému obě firmy podaly žádost o povolení fúze. Antimonopolní úřad o spojení prý rozhodne do měsíce, v případě námitek konkurentů do pěti měsíců. ED´system Czech vloni při desetimiliardovém obratu vydělala 128 milionů korun, BGS Levi Czech v roce 2005 dosáhla obratu 4,7 miliardy korun a 81 milionů korun zisku. Údaje za loňský rok nejsou k dispozici.

Acer koupil konkurenta

Tchajwanský Acer, který je čtvrtým největším prodejcem osobních počítačů na světě, koupí za 710 milionů dolarů (asi 14,5 miliardy korun) americkou počítačovou firmu Gateway. Acer díky akvizici výrazně posílí pozici na lukrativním, avšak vysoce konkurenčním trhu v USA, kde je Gateway třetí nejprodávanější značkou. „Nová“ firma si polepší i v globálním měřítku. Spojením vznikne subjekt s ročními tržbami kolem patnácti miliard dolarů, jenž ročně dodá na trh zhruba 20 milionů počítačů, což by mohlo Acer posunout na pozici třetího světového producenta místo čínského Lenova. Akvizici již jednomyslně schválila představenstva obou firem, nyní se čeká na posvěcení od tchajwanských a amerických antimonopolních úřadů. Akvizice by tak mohla být dokončena letos v prosinci.

Skype slavil výpadkem

Společnost Skype, která umožňuje levné, či dokonce bezplatné volání přes internet, slaví čtyřleté výročí založení. V září roku 2003 byla zveřejněna první betaverze programu Skype, který v současnosti využívá přes 220 milionů registrovaných uživatelů. Takřka „v předvečer“ výročí však Skype zaznamenal výpadek celé sítě, kdy byla služba po dva dny nedostupná. Za výpadkem stála nevydařená aktualizace síťového softwaru. Po restartu centrální servery nevydržely nápor milionů uživatelů, a zhroutily se.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít