Inflace v září meziročně zrychlila na 1,8 procenta

10. října 2011, 12:57 - Profit, TZ
10. října 2011, 12:57

Meziroční míra inflace v září mírně zrychlila na 1,8 procenta z 1,7 procenta v srpnu. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Foto: Profimedia.cz

Díky konci turistické sezony a sezonnímu zlevňování v sektoru potravin jsme očekávali meziměsíční snížení inflace o 0,2 procenta,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v září o 0,2 % ovlivnilo podobně jako v minulých letech především snížení cen dovolených s komplexními službami o 13,3 procenta v důsledku končící letní sezóny.

V dopravě byly nižší ceny pohonných hmot o 0,2 procenta. Z potravin se snížily ceny zejména jedlých olejů o 2,6 procenta, jablek o šest procent, peckovin a bobulovin o 8,6 procenta, brambor o 5,5 procenta, ostatní zeleniny (kořenové a košťálové) o 9,8 procenta.

Na zvyšování cenové úrovně působilo zejména zvýšení cen oděvů o 1,7 procenta a obuvi o 3,6 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly hlavně ceny chleba o 1,6 procenta, vajec o 9,9 procenta, citrusů o sedm procent, plodové zeleniny o 17,6 procenta, marmelád a džemů o 4,4 procenta a nealkoholických nápojů o jedno procento.

V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách o 4,1 procenta, ve školních družinách o 5,9 procenta, školné na soukromých středních školách o 1,5 procenta, vyšších odborných a vysokých školách o 2,4 procenta. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravování v mateřských školách o 3,5 procenta, ve školních jídelnách o 2,6 procenta a za ubytování v internátech o 2,1 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb klesly o 0,7 procenta.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 1,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Tento vývoj ovlivnilo zrychlení cenového růstu zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, stravování a ubytování.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil růst cen zejména běžného pečiva na 39 procent (ze 33,7 % v srpnu), cukru na 33,7 procenta (z 27,3 % v srpnu) a nealkoholických nápojů na 9,5 procenta (z 8,8 % v srpnu). U ovoce zmírnil pokles cen v září na 6,4 procenta (ze 7,3 % v srpnu). V dopravě zrychlil růst cen pohonných hmot, které byly v září meziročně vyšší o 10,7 procenta (v srpnu o 9,9 %).

Největší vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen měly ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a bydlení. Čisté nájemné se zvýšilo o 3,3 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o devět procent a tržní o 0,8 procenta. Nižší než loni byly ceny v oddíle odívání a obuv vlivem poklesu cen oděvů o 1,9 procenta. Pokračoval meziroční pokles cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost (o 5,2 %). V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 9,6 procenta. V oddíle rekreace a kultura byly i nadále nižší ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat (o 12,1 %). Ceny dovolených s komplexními službami byly o jedno procento nižší než v září 2010.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o 1,1 procenta. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 102 procent.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít