Inflace v září meziročně zrychlila na 1,8 procenta

10. října 2011, 12:57 - Profit, TZ
10. října 2011, 12:57

Meziroční míra inflace v září mírně zrychlila na 1,8 procenta z 1,7 procenta v srpnu. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Foto: Profimedia.cz

Díky konci turistické sezony a sezonnímu zlevňování v sektoru potravin jsme očekávali meziměsíční snížení inflace o 0,2 procenta,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v září o 0,2 % ovlivnilo podobně jako v minulých letech především snížení cen dovolených s komplexními službami o 13,3 procenta v důsledku končící letní sezóny.

V dopravě byly nižší ceny pohonných hmot o 0,2 procenta. Z potravin se snížily ceny zejména jedlých olejů o 2,6 procenta, jablek o šest procent, peckovin a bobulovin o 8,6 procenta, brambor o 5,5 procenta, ostatní zeleniny (kořenové a košťálové) o 9,8 procenta.

Na zvyšování cenové úrovně působilo zejména zvýšení cen oděvů o 1,7 procenta a obuvi o 3,6 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly hlavně ceny chleba o 1,6 procenta, vajec o 9,9 procenta, citrusů o sedm procent, plodové zeleniny o 17,6 procenta, marmelád a džemů o 4,4 procenta a nealkoholických nápojů o jedno procento.

V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách o 4,1 procenta, ve školních družinách o 5,9 procenta, školné na soukromých středních školách o 1,5 procenta, vyšších odborných a vysokých školách o 2,4 procenta. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravování v mateřských školách o 3,5 procenta, ve školních jídelnách o 2,6 procenta a za ubytování v internátech o 2,1 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb klesly o 0,7 procenta.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 1,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Tento vývoj ovlivnilo zrychlení cenového růstu zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, stravování a ubytování.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil růst cen zejména běžného pečiva na 39 procent (ze 33,7 % v srpnu), cukru na 33,7 procenta (z 27,3 % v srpnu) a nealkoholických nápojů na 9,5 procenta (z 8,8 % v srpnu). U ovoce zmírnil pokles cen v září na 6,4 procenta (ze 7,3 % v srpnu). V dopravě zrychlil růst cen pohonných hmot, které byly v září meziročně vyšší o 10,7 procenta (v srpnu o 9,9 %).

Největší vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen měly ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a bydlení. Čisté nájemné se zvýšilo o 3,3 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o devět procent a tržní o 0,8 procenta. Nižší než loni byly ceny v oddíle odívání a obuv vlivem poklesu cen oděvů o 1,9 procenta. Pokračoval meziroční pokles cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost (o 5,2 %). V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 9,6 procenta. V oddíle rekreace a kultura byly i nadále nižší ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat (o 12,1 %). Ceny dovolených s komplexními službami byly o jedno procento nižší než v září 2010.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o 1,1 procenta. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 102 procent.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít