Inflace v září meziročně zrychlila na 1,8 procenta

10. října 2011, 12:57 - Profit, TZ
10. října 2011, 12:57

Meziroční míra inflace v září mírně zrychlila na 1,8 procenta z 1,7 procenta v srpnu. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Foto: Profimedia.cz

Díky konci turistické sezony a sezonnímu zlevňování v sektoru potravin jsme očekávali meziměsíční snížení inflace o 0,2 procenta,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v září o 0,2 % ovlivnilo podobně jako v minulých letech především snížení cen dovolených s komplexními službami o 13,3 procenta v důsledku končící letní sezóny.

V dopravě byly nižší ceny pohonných hmot o 0,2 procenta. Z potravin se snížily ceny zejména jedlých olejů o 2,6 procenta, jablek o šest procent, peckovin a bobulovin o 8,6 procenta, brambor o 5,5 procenta, ostatní zeleniny (kořenové a košťálové) o 9,8 procenta.

Na zvyšování cenové úrovně působilo zejména zvýšení cen oděvů o 1,7 procenta a obuvi o 3,6 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly hlavně ceny chleba o 1,6 procenta, vajec o 9,9 procenta, citrusů o sedm procent, plodové zeleniny o 17,6 procenta, marmelád a džemů o 4,4 procenta a nealkoholických nápojů o jedno procento.

V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách o 4,1 procenta, ve školních družinách o 5,9 procenta, školné na soukromých středních školách o 1,5 procenta, vyšších odborných a vysokých školách o 2,4 procenta. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravování v mateřských školách o 3,5 procenta, ve školních jídelnách o 2,6 procenta a za ubytování v internátech o 2,1 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb klesly o 0,7 procenta.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 1,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Tento vývoj ovlivnilo zrychlení cenového růstu zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, stravování a ubytování.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil růst cen zejména běžného pečiva na 39 procent (ze 33,7 % v srpnu), cukru na 33,7 procenta (z 27,3 % v srpnu) a nealkoholických nápojů na 9,5 procenta (z 8,8 % v srpnu). U ovoce zmírnil pokles cen v září na 6,4 procenta (ze 7,3 % v srpnu). V dopravě zrychlil růst cen pohonných hmot, které byly v září meziročně vyšší o 10,7 procenta (v srpnu o 9,9 %).

Největší vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen měly ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a bydlení. Čisté nájemné se zvýšilo o 3,3 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o devět procent a tržní o 0,8 procenta. Nižší než loni byly ceny v oddíle odívání a obuv vlivem poklesu cen oděvů o 1,9 procenta. Pokračoval meziroční pokles cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost (o 5,2 %). V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 9,6 procenta. V oddíle rekreace a kultura byly i nadále nižší ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat (o 12,1 %). Ceny dovolených s komplexními službami byly o jedno procento nižší než v září 2010.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o 1,1 procenta. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 102 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít