Impulz proti emisím i krizi

20. května 2009, 15:54 - Ladislav Miko
20. května 2009, 15:54

Program Zelená úsporám přinese vyšší energetickou bezpečnost a nižší závislost na dovozu

Program Zelená úsporám sice připravilo ministerstvo životního prostředí za mého předchůdce Martina Bursíka, plně se s ním však ztotožňuji. Nechci se pouštět do dlouhé polemiky. Petr Měchurka (EURO 18/2009) zjevně nehodlá na programu nechat niť suchou a používá argumentaci, která je často za hranicí uvěřitelnosti. Přesto bych mu chtěl vysvětlit několik podstatných faktů.

Dle zákona

Za prvé, program Zelená úsporám nerozděluje peníze českých, ale japonských daňových poplatníků. Právě jeho nastavení – jasné, konkrétní, odborně podložené a s výrazným efektem pro snižování emisí skleníkových plynů – způsobilo, že se podařilo vyjednat s Japonskem výhodnou cenu pro prodej českých emisních kreditů. Japonci byli ochotní vložit peníze pouze do opatření, která považují za smysluplná. Mimochodem při nedávné návštěvě Prahy program pochválil i japonský premiér Taro Aso. Za druhé, program Zelená úsporám je zcela v souladu s českým zákonem o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Přesvědčivě dokazuje, že lze efektivně snižovat emise a zároveň tím podpořit zaměstnanost. Do roku 2012 sníží roční emise oxidu uhličitého o více než milion tun a přinese 30 tisíc pracovních míst, především v malých a středních firmách. V době hospodářského útlumu znamená pro českou ekonomiku důležitý impulz a zatím nejkonkrétnější protikrizové opatření.

Zaměření na bydlení

Za třetí, program Zelená úsporám je zaměřen na bydlení, protože v této oblasti existuje velký potenciál úspor. A právě bydlení zatím bylo v dotačních programech spíše opomíjené. Vztahuje se i na městské či obecní domy a byty. Zateplení a využívání obnovitelných zdrojů ve veřejných budovách jsou dotované z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Využití obnovitelných zdrojů soukromou sférou zase efektivně motivují atraktivní tarify výkupních cen energie dle zákona o podpoře výroby elektřiny z těchto zdrojů.
Za čtvrté, program Zelená úsporám počítá především se zateplováním a přechodem na vytápění obnovitelnými zdroji energie. Parametry byly po mnoha odborných konzultací stanovené tak, aby nové zdroje vytápění pracovaly s vysokou účinností a s nízkými provozními náklady. Kriteriem byly energetická účinnost a emise látek znečišťujících ovzduší. Firmy, jejichž výrobky momentálně parametry programu nesplňují, mohou přijít s vylepšenou modelovou řadou, která bude mít odpovídající vlastnosti.

Perspektivní technologie

Za páté, podpora pasivních domů byla zvolena proto, že jde o perspektivní technologii, která přináší minimální emise skleníkových plynů. Je mýtem, že výstavba těchto domů musí být výrazně dražší než běžných ve standardní energetické kvalitě. Vzorové stavby v ČR prokázaly, že při kvalitní přípravě a provedení projektu nemusí navýšení investičních nákladů vůbec nastat. Příspěvek 220 tisíc, který program Zelená úsporám nabízí, proto rozhodně není v celkových nákladech zanedbatelnou položkou.
A za šesté, program Zelená úsporám sníží nejen emise skleníkových plynů. Emise prachu, který významně přispívá k nárůstu onemocnění dýchacích cest, budou každoročně nižší o 2,2 tisíce tun. Při stejném tepelném komfortu budou české domácnosti potřebovat každoročně o 6370 terrajoulů méně tepelné energie. To znamená úsporu ve výši 185 milionů metrů krychlových zemního plynu. Program tedy přinese i větší energetickou bezpečnost a nižší závislost na dovozech energií.

Polemika

Na článek Další kauza Diag Human? od výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství Petra Měchury (EURO 18/2009) zareagoval ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít