Impulz proti emisím i krizi

20. května 2009, 15:54 - Ladislav Miko
20. května 2009, 15:54

Program Zelená úsporám přinese vyšší energetickou bezpečnost a nižší závislost na dovozu

Program Zelená úsporám sice připravilo ministerstvo životního prostředí za mého předchůdce Martina Bursíka, plně se s ním však ztotožňuji. Nechci se pouštět do dlouhé polemiky. Petr Měchurka (EURO 18/2009) zjevně nehodlá na programu nechat niť suchou a používá argumentaci, která je často za hranicí uvěřitelnosti. Přesto bych mu chtěl vysvětlit několik podstatných faktů.

Dle zákona

Za prvé, program Zelená úsporám nerozděluje peníze českých, ale japonských daňových poplatníků. Právě jeho nastavení – jasné, konkrétní, odborně podložené a s výrazným efektem pro snižování emisí skleníkových plynů – způsobilo, že se podařilo vyjednat s Japonskem výhodnou cenu pro prodej českých emisních kreditů. Japonci byli ochotní vložit peníze pouze do opatření, která považují za smysluplná. Mimochodem při nedávné návštěvě Prahy program pochválil i japonský premiér Taro Aso. Za druhé, program Zelená úsporám je zcela v souladu s českým zákonem o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Přesvědčivě dokazuje, že lze efektivně snižovat emise a zároveň tím podpořit zaměstnanost. Do roku 2012 sníží roční emise oxidu uhličitého o více než milion tun a přinese 30 tisíc pracovních míst, především v malých a středních firmách. V době hospodářského útlumu znamená pro českou ekonomiku důležitý impulz a zatím nejkonkrétnější protikrizové opatření.

Zaměření na bydlení

Za třetí, program Zelená úsporám je zaměřen na bydlení, protože v této oblasti existuje velký potenciál úspor. A právě bydlení zatím bylo v dotačních programech spíše opomíjené. Vztahuje se i na městské či obecní domy a byty. Zateplení a využívání obnovitelných zdrojů ve veřejných budovách jsou dotované z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Využití obnovitelných zdrojů soukromou sférou zase efektivně motivují atraktivní tarify výkupních cen energie dle zákona o podpoře výroby elektřiny z těchto zdrojů.
Za čtvrté, program Zelená úsporám počítá především se zateplováním a přechodem na vytápění obnovitelnými zdroji energie. Parametry byly po mnoha odborných konzultací stanovené tak, aby nové zdroje vytápění pracovaly s vysokou účinností a s nízkými provozními náklady. Kriteriem byly energetická účinnost a emise látek znečišťujících ovzduší. Firmy, jejichž výrobky momentálně parametry programu nesplňují, mohou přijít s vylepšenou modelovou řadou, která bude mít odpovídající vlastnosti.

Perspektivní technologie

Za páté, podpora pasivních domů byla zvolena proto, že jde o perspektivní technologii, která přináší minimální emise skleníkových plynů. Je mýtem, že výstavba těchto domů musí být výrazně dražší než běžných ve standardní energetické kvalitě. Vzorové stavby v ČR prokázaly, že při kvalitní přípravě a provedení projektu nemusí navýšení investičních nákladů vůbec nastat. Příspěvek 220 tisíc, který program Zelená úsporám nabízí, proto rozhodně není v celkových nákladech zanedbatelnou položkou.
A za šesté, program Zelená úsporám sníží nejen emise skleníkových plynů. Emise prachu, který významně přispívá k nárůstu onemocnění dýchacích cest, budou každoročně nižší o 2,2 tisíce tun. Při stejném tepelném komfortu budou české domácnosti potřebovat každoročně o 6370 terrajoulů méně tepelné energie. To znamená úsporu ve výši 185 milionů metrů krychlových zemního plynu. Program tedy přinese i větší energetickou bezpečnost a nižší závislost na dovozech energií.

Polemika

Na článek Další kauza Diag Human? od výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství Petra Měchury (EURO 18/2009) zareagoval ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít