IMail - relativně výkonné, ale poněkud drahé řešení

03. února 2003, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
03. února 2003, 00:00

Systém, který je vzhledem ke své ceně určen především středním podnikům Produkt americké firmy IPSwitch - Imail - je e-mailový systém postavený na standardních základech určený pro nasazení v systémech s Microsoft Windows NT/2000/XP. Podporuje všechny klienty schopné komunikovat pomocí protokolů POP3 a IMAP4 nebo přes tzv.

Systém, který je vzhledem ke své ceně určen především středním podnikům

Produkt americké firmy IPSwitch - Imail - je e-mailový systém postavený na standardních základech určený pro nasazení v systémech s Microsoft Windows NT/2000/XP.

Podporuje všechny klienty schopné komunikovat pomocí protokolů POP3 a IMAP4 nebo přes tzv. Web Messaging, což je jen jiný název pro klasický webmail, jakýkoliv webový prohlížeč. IMail Server je určen především středním podnikům, také vzhledem k jeho ceně, která není nijak malá - od 15 tisíc korun za verzi pro 25 uživatelů. Za neomezený počet uživatelů však zaplatíte až 60 tisíc korun, což jsou nezanedbatelné peníze pro jakkoliv velkou firmu. Výrobce často zmiňuje jednoduchost instalace a konfigurace produktu. V mnohém má pravdu, ale dalo by se říci, že za takový obnos peněz by šlo o předražený produkt s nízkou přidanou hodnotou, pokud by instalace a konfigurace nebyla jednoduchá a přímočará.

Standardní šifrování přenosu dat

Také zde najdeme standardní metody šifrování přenosu dat pomocí protokolu SSL, bohužel pouze v souvislosti s webovým rozhraním pro poštu. Spíše raritou je možnost administrátora zvolit, zdali konkrétní uživatel webového rozhraní musí, či nemusí použít k připojení SSL šifrování.

Pryč s nevyžádanou poštou!

IMail má několik možností jak zabránit spammerům ve využívání vašeho serveru k odesílání nevyžádané pošty. Prvním z nich je možnost kryptovaného ověření uživatelského jména a hesla pomocí metod APOP nebo CRAM-MD5, kterou podporuje většina dnešních e-mailových klientů, možnost blokovat příjem pošty z určité IP adresy a také SMTP autorizaci. V praxi to znamená, že než je vám dovoleno odeslat poštu, musí váš e-mailový klient odeslat vaše uživatelské jméno a heslo a teprve potom vám stroj dovolí poštu poslat. Toto je asi nejúčinnější nástroj proti spammerům, pokud ovšem neznají některé z hesel. Pak tu zbývá jen možnost omezit uživatelům počet možných příjemců jednoho e-mailu. Administrátor může naopak také určit, ze kterých IP adres lze odesílat neomezené množství pošty. Mezi další standardní bezpečnostní opatření podporované IMailem patří antivirus. Integrované je jádro od Symantecu, je však nutno jej dokoupit samostatně, stejně jako tomu je u většiny ostatních produktů. IMail obsahuje také podporu list serverů a mailových diskuzí, stejně jako LDAP, Finger a Whois informace.

Vzdálená správa, monitorování a restart

Mezi funkce, které jsou základem dobrého mail serveru, bezesporu také patří možnost vzdálené správy, monitorování a restartu. Monitorovací služba hlídá jednotlivé procesy na serveru a v případě problémů, například s DNS (Domain name system, nebo některou ze služeb, umí odeslat upozornění administrátorovi na pager nebo e-mail a také případně na zvolenou pracovní stanici v síti. Administrátor má samozřejmě plnou kontrolu nad možnostmi monitorování a lze nastavit, jak často se mají procesy kontrolovat. Administrace serveru je prováděna buď přímo z konzole, nebo vzdáleně pomocí webového rozhraní. Administrátorovi je k dispozici kromě standardních možností také zobrazení aktivních uživatelů anebo množství dat, jež „protekla“ serverem.

Odesílání upozornění o došlé poště i na fax

Častou možností mailových serverů je odesílání upozornění o došlé poště na pager či mobilní telefon. Nejinak je tomu u IMailu. Zde je však ještě navíc možnost dokoupit modul umožňující odesílání upozornění pomocí modemu přímo na fax.

Web Messaging

Součástí IMailu je i webmail. IPSwitch ho nazval Web Messaging a svému názvu podle našeho názoru také dostál. Jeho součástí je také kromě standardních funkcí navíc webový kalendář, který je možno synchronizovat například s Outlookem nebo některým z populárních PDA.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít