Ikona moderního designu křeslo Barcelona

07. září 2010, 14:01 - Irena Ryšánková
07. září 2010, 14:01

Barcelona. Co se vám vybaví, když slyšíte to slovo? Olympijské hry? Gaudího štíhlé věže? Většině z nás asi nádherný hlas Montserrat Caballé a Freddyho Mercuryho. A krásný oblouk hlasu vzývajícího Barcelonu připomínají také chromové křivky křesla, které vytvořil Mies van der Rohe.

Autor: Knoll Studio

Ano, autorem je opravdu ten Mies van der Rohe, který postavil vilu Tugendhadt v Brně. Barcelonu vytvořil pro německý pavilon Světového veletrhu umění v Barceloně v roce 1929 a pomáhala mu při tom designérka Lilly Reich. Jak prozradil později, inspirovali se římskými křesly. A stejně jako římská křesla, ani Barcelona nebyla určena pro „plebejce“. Seděli na ní příslušníci španělské královské rodiny během otevíracího ceremoniálu výstavy. Van der Rohe přesně věděl, co dělá. Tušil, že nevzniká obyčejné křeslo. Prohlásil totiž, že výsledkem musí být „důležitá židle, velmi elegantní a velmi drahá. Nemůžete ji prostě používat jako kuchyňskou židli“.

Až do počátku padesátých let se křeslo vyrábělo jen ve velmi omezeném množství, a je proto vzácným sběratelským artiklem. Existuje pouze šest originálních kusů, které si s sebou vzal autor do Ameriky, když těsně před druhou světovou válkou emigroval z Německa.

Funkce a styl

Barcelona prošla od doby svého vzniku několika technologickými inovacemi. Změnil se materiál pro výrobu rámu, místo vepřovice se na potah začala používat praktičtější hovězina. Existují ale i textilní Barcelony. Dokonce s květovaným vzorem. Pro formu křesla je určující pružnost leštěného ocelového profilu z pružinové oceli, vytaženého do křížení dvou elegantních křivek. Neméně důležitý je i ergonomický úhel sezení, který podporuje relaxaci páteřního svalstva. Minimalistický design kombinuje ideálně výrobní jednoduchost, strohou účelnost a estetickou působivost.

Plagiáty a maniatury

V roce 1953 prodal Mies van der Rohe patent značce Knoll, ale objevila se i celá řada plagiátorů. Křeslo se tak vlastně nadechlo k novému životu. Měkkou pružinovou ocel nahradila u většiny replik tužší nerez. Důvod je zřejmý. Zatímco originál počítal s maximální váhou 113 kg a výškou sedáku 63,5 cm, současné imitace pro americký trh počítají s optimálním zatížením 136 kg a výškou sedáku 76 cm, „euro styl“ vyžaduje dokonce 84 cm. Mění se tím bohužel i úhel sezení a komfort vstávání z křesla.

Barcelona na současném trhu nepatří rozhodně mezi levné výrobky – pořídíte ji zhruba od 160 do 2 000 dolarů. Knollův chromový „originál“ je k mání za 4 523 dolarů, „nerezová“ verze potom za 6 907 dolarů. Od roku 2007 vyrábí Knoll křeslo Barcelona také v dětské verzi. Můžete ji mít za cenu 3 839 dolarů. Pokud ale neodoláte a pořídíte si pravou dospělou Barcelonu, získáte tím i kus věčnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít