Article, show

Ikona moderního designu křeslo Barcelona

07. září 2010, 14:01 - Irena Ryšánková
07. září 2010, 14:01

Barcelona. Co se vám vybaví, když slyšíte to slovo? Olympijské hry? Gaudího štíhlé věže? Většině z nás asi nádherný hlas Montserrat Caballé a Freddyho Mercuryho. A krásný oblouk hlasu vzývajícího Barcelonu připomínají také chromové křivky křesla, které vytvořil Mies van der Rohe.

Autor: Knoll Studio

Ano, autorem je opravdu ten Mies van der Rohe, který postavil vilu Tugendhadt v Brně. Barcelonu vytvořil pro německý pavilon Světového veletrhu umění v Barceloně v roce 1929 a pomáhala mu při tom designérka Lilly Reich. Jak prozradil později, inspirovali se římskými křesly. A stejně jako římská křesla, ani Barcelona nebyla určena pro „plebejce“. Seděli na ní příslušníci španělské královské rodiny během otevíracího ceremoniálu výstavy. Van der Rohe přesně věděl, co dělá. Tušil, že nevzniká obyčejné křeslo. Prohlásil totiž, že výsledkem musí být „důležitá židle, velmi elegantní a velmi drahá. Nemůžete ji prostě používat jako kuchyňskou židli“.

Až do počátku padesátých let se křeslo vyrábělo jen ve velmi omezeném množství, a je proto vzácným sběratelským artiklem. Existuje pouze šest originálních kusů, které si s sebou vzal autor do Ameriky, když těsně před druhou světovou válkou emigroval z Německa.

Funkce a styl

Barcelona prošla od doby svého vzniku několika technologickými inovacemi. Změnil se materiál pro výrobu rámu, místo vepřovice se na potah začala používat praktičtější hovězina. Existují ale i textilní Barcelony. Dokonce s květovaným vzorem. Pro formu křesla je určující pružnost leštěného ocelového profilu z pružinové oceli, vytaženého do křížení dvou elegantních křivek. Neméně důležitý je i ergonomický úhel sezení, který podporuje relaxaci páteřního svalstva. Minimalistický design kombinuje ideálně výrobní jednoduchost, strohou účelnost a estetickou působivost.

Plagiáty a maniatury

V roce 1953 prodal Mies van der Rohe patent značce Knoll, ale objevila se i celá řada plagiátorů. Křeslo se tak vlastně nadechlo k novému životu. Měkkou pružinovou ocel nahradila u většiny replik tužší nerez. Důvod je zřejmý. Zatímco originál počítal s maximální váhou 113 kg a výškou sedáku 63,5 cm, současné imitace pro americký trh počítají s optimálním zatížením 136 kg a výškou sedáku 76 cm, „euro styl“ vyžaduje dokonce 84 cm. Mění se tím bohužel i úhel sezení a komfort vstávání z křesla.

Barcelona na současném trhu nepatří rozhodně mezi levné výrobky – pořídíte ji zhruba od 160 do 2 000 dolarů. Knollův chromový „originál“ je k mání za 4 523 dolarů, „nerezová“ verze potom za 6 907 dolarů. Od roku 2007 vyrábí Knoll křeslo Barcelona také v dětské verzi. Můžete ji mít za cenu 3 839 dolarů. Pokud ale neodoláte a pořídíte si pravou dospělou Barcelonu, získáte tím i kus věčnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít