Ikona moderního designu křeslo Barcelona

07. září 2010, 14:01 - Irena Ryšánková
07. září 2010, 14:01

Barcelona. Co se vám vybaví, když slyšíte to slovo? Olympijské hry? Gaudího štíhlé věže? Většině z nás asi nádherný hlas Montserrat Caballé a Freddyho Mercuryho. A krásný oblouk hlasu vzývajícího Barcelonu připomínají také chromové křivky křesla, které vytvořil Mies van der Rohe.

Autor: Knoll Studio

Ano, autorem je opravdu ten Mies van der Rohe, který postavil vilu Tugendhadt v Brně. Barcelonu vytvořil pro německý pavilon Světového veletrhu umění v Barceloně v roce 1929 a pomáhala mu při tom designérka Lilly Reich. Jak prozradil později, inspirovali se římskými křesly. A stejně jako římská křesla, ani Barcelona nebyla určena pro „plebejce“. Seděli na ní příslušníci španělské královské rodiny během otevíracího ceremoniálu výstavy. Van der Rohe přesně věděl, co dělá. Tušil, že nevzniká obyčejné křeslo. Prohlásil totiž, že výsledkem musí být „důležitá židle, velmi elegantní a velmi drahá. Nemůžete ji prostě používat jako kuchyňskou židli“.

Až do počátku padesátých let se křeslo vyrábělo jen ve velmi omezeném množství, a je proto vzácným sběratelským artiklem. Existuje pouze šest originálních kusů, které si s sebou vzal autor do Ameriky, když těsně před druhou světovou válkou emigroval z Německa.

Funkce a styl

Barcelona prošla od doby svého vzniku několika technologickými inovacemi. Změnil se materiál pro výrobu rámu, místo vepřovice se na potah začala používat praktičtější hovězina. Existují ale i textilní Barcelony. Dokonce s květovaným vzorem. Pro formu křesla je určující pružnost leštěného ocelového profilu z pružinové oceli, vytaženého do křížení dvou elegantních křivek. Neméně důležitý je i ergonomický úhel sezení, který podporuje relaxaci páteřního svalstva. Minimalistický design kombinuje ideálně výrobní jednoduchost, strohou účelnost a estetickou působivost.

Plagiáty a maniatury

V roce 1953 prodal Mies van der Rohe patent značce Knoll, ale objevila se i celá řada plagiátorů. Křeslo se tak vlastně nadechlo k novému životu. Měkkou pružinovou ocel nahradila u většiny replik tužší nerez. Důvod je zřejmý. Zatímco originál počítal s maximální váhou 113 kg a výškou sedáku 63,5 cm, současné imitace pro americký trh počítají s optimálním zatížením 136 kg a výškou sedáku 76 cm, „euro styl“ vyžaduje dokonce 84 cm. Mění se tím bohužel i úhel sezení a komfort vstávání z křesla.

Barcelona na současném trhu nepatří rozhodně mezi levné výrobky – pořídíte ji zhruba od 160 do 2 000 dolarů. Knollův chromový „originál“ je k mání za 4 523 dolarů, „nerezová“ verze potom za 6 907 dolarů. Od roku 2007 vyrábí Knoll křeslo Barcelona také v dětské verzi. Můžete ji mít za cenu 3 839 dolarů. Pokud ale neodoláte a pořídíte si pravou dospělou Barcelonu, získáte tím i kus věčnosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít