Ikea míří vysoko, chystá rozsáhlé investice

15. srpna 2012, 16:33 - Tomáš Plhoň
15. srpna 2012, 16:33

Hotely, studentské koleje, pivo, elektronika a samozřejmě nábytek. Jedna z nejprestižnějších evropských firem hodlá v blízké budoucnosti výrazně rozšířit svůj záměr. Největší a rozhodně i nejznámější výrobce nábytku na světě, švédská IKEA, výrazně zprůhlednil svou akcionářskou strukturu a hodlá také masově investovat do realit po celém kontinentu. Druhý nejbohatší Evropan a zakladatel slavného řetězce, miliardář Ingyar Kampard, tak zřejmě bude ještě o něco bohatší.

„Naše vlastnická struktura byla v minulosti velmi složitá. V zjednodušení vidíme velkou výhodu a chceme konsolidovat kontrolu celé franšízy. Naším cílem je větší transparentnost jak pro naše zaměstnance, tak pro naše obchodní partnery,“ řekl pro agenturu Bloomberg Anders Bylund, mluvčí zastřešující společnosti Inter IKEA.

Společnost minulý týden zveřejnila své účetnictví za rok 2011, což u ní na rozdíl od podobně velkých koncernů nebylo nikdy zvykem. IKEA totiž není kotována na burze a nemá tak povinnost zveřejňovat výroční zprávy. Odhalení účetních knih ukázalo zisk tří miliard eur při tržbách více než 25 miliard eur. Podle indexu Bloombergu se také rozšířilo Kampardovo bohatství o 1,4 miliardy. V současnosti tak vlastní majetek v hodnotě 39 miliard eur.

Nenadálá transparentnost má zřejmě hlubší smysl. Přichází totiž v době, kdy IKEA začíná stále více rozpínat svůj ekonomický záběr do dalších odvětví. Před čtyřmi měsíci například oznámila, že spojí síly s čínským výrobcem elektroniky TCL Multimedia. Výsledkem budou televize, bezdrátová ozvučení a přehrávače CD, DVD a Blue-ray s brandem IKEA. Nepůjde však o samostatně prodejné spotřebiče, ale o elektroniku přímo vestavěnou do nábytku. Společnost tím chce pro zákazníky vyřešit obvyklé problémy s přebytkem trčících kabelů a propojit systém dálkových ovládání elektroniky.
Nedávno také IKEA začala v jihosvédském Halmstadu vařit své vlastní pivo. Zdejší pivovar Krönleins nově dodává do řetězců třetinky s názvem Öl Ljus a Ök Mörk.


Čtěte také:

Ikea už nábytek nestačí, postaví síť studentských kolejí a hotely

Pohovky ‘Falkenberg‘ prý pro Ikeu vyráběli vězni na Kubě


Největší inovací je však nový záměr společnosti vrhnout se ve velkém na realitní byznys. Tam už je v menším měřítku aktivní v některých zemích. Například koncem loňského roku oznámila její dceřinná společnost Landprop poměrně rozsáhlý projekt v londýnském Stratfordu. Na 26 akrech tu během několika let vyrostou nové byty vzdálené jen 500 metrů od Olympijského stadionu. Činná byla také například v Polsku, kde má na svědomí hned několik kancelářských projektů.

Nově se však chystá vrhnout do výstavby hotelů a vysokoškolských kolejí. Pod názvem „Ulito“ chce LandProp vybudovat studentské ubytování poblíž všech západoevropských univerzit, v ideálním případě na půdě, kterou mu poskytnou přímo vysoké školy. „Budovy budeme po určitou dobu spravovat a poté je za symbolické euro předáme univerzitě,“ vysvětlil plány firmy její provozní ředitel Harald Müller německému časopisu Imobilien Zeitung.

Zároveň odhalila plán na vybudování až stovky levných hotelů po celé Evropě. Ty sice neponesou název IKEA a budou řízeny partnerskou firmou, která by dle informací Financial Times měla být zkušeným provozovatelem hotelů v Evropě. Projekt levných designových hotelů navazuje na úspěch podobných řetězců jako je německý Motel One, který už má 39 poboček s 8500 tisíci pokojů. Jak daleko v tomto záměru zajde IKEA však zatím není jasné.

Jisté však je, že její působnost pomalu sílí. Značka založená v roce 1943 nabývá na důležitosti a jen samotný brand IKEA byl před dvěma týdny oceněn na 9 miliard eur.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít