Ikea míří vysoko, chystá rozsáhlé investice

15. srpna 2012, 16:33 - Tomáš Plhoň
15. srpna 2012, 16:33

Hotely, studentské koleje, pivo, elektronika a samozřejmě nábytek. Jedna z nejprestižnějších evropských firem hodlá v blízké budoucnosti výrazně rozšířit svůj záměr. Největší a rozhodně i nejznámější výrobce nábytku na světě, švédská IKEA, výrazně zprůhlednil svou akcionářskou strukturu a hodlá také masově investovat do realit po celém kontinentu. Druhý nejbohatší Evropan a zakladatel slavného řetězce, miliardář Ingyar Kampard, tak zřejmě bude ještě o něco bohatší.

„Naše vlastnická struktura byla v minulosti velmi složitá. V zjednodušení vidíme velkou výhodu a chceme konsolidovat kontrolu celé franšízy. Naším cílem je větší transparentnost jak pro naše zaměstnance, tak pro naše obchodní partnery,“ řekl pro agenturu Bloomberg Anders Bylund, mluvčí zastřešující společnosti Inter IKEA.

Společnost minulý týden zveřejnila své účetnictví za rok 2011, což u ní na rozdíl od podobně velkých koncernů nebylo nikdy zvykem. IKEA totiž není kotována na burze a nemá tak povinnost zveřejňovat výroční zprávy. Odhalení účetních knih ukázalo zisk tří miliard eur při tržbách více než 25 miliard eur. Podle indexu Bloombergu se také rozšířilo Kampardovo bohatství o 1,4 miliardy. V současnosti tak vlastní majetek v hodnotě 39 miliard eur.

Nenadálá transparentnost má zřejmě hlubší smysl. Přichází totiž v době, kdy IKEA začíná stále více rozpínat svůj ekonomický záběr do dalších odvětví. Před čtyřmi měsíci například oznámila, že spojí síly s čínským výrobcem elektroniky TCL Multimedia. Výsledkem budou televize, bezdrátová ozvučení a přehrávače CD, DVD a Blue-ray s brandem IKEA. Nepůjde však o samostatně prodejné spotřebiče, ale o elektroniku přímo vestavěnou do nábytku. Společnost tím chce pro zákazníky vyřešit obvyklé problémy s přebytkem trčících kabelů a propojit systém dálkových ovládání elektroniky.
Nedávno také IKEA začala v jihosvédském Halmstadu vařit své vlastní pivo. Zdejší pivovar Krönleins nově dodává do řetězců třetinky s názvem Öl Ljus a Ök Mörk.


Čtěte také:

Ikea už nábytek nestačí, postaví síť studentských kolejí a hotely

Pohovky ‘Falkenberg‘ prý pro Ikeu vyráběli vězni na Kubě


Největší inovací je však nový záměr společnosti vrhnout se ve velkém na realitní byznys. Tam už je v menším měřítku aktivní v některých zemích. Například koncem loňského roku oznámila její dceřinná společnost Landprop poměrně rozsáhlý projekt v londýnském Stratfordu. Na 26 akrech tu během několika let vyrostou nové byty vzdálené jen 500 metrů od Olympijského stadionu. Činná byla také například v Polsku, kde má na svědomí hned několik kancelářských projektů.

Nově se však chystá vrhnout do výstavby hotelů a vysokoškolských kolejí. Pod názvem „Ulito“ chce LandProp vybudovat studentské ubytování poblíž všech západoevropských univerzit, v ideálním případě na půdě, kterou mu poskytnou přímo vysoké školy. „Budovy budeme po určitou dobu spravovat a poté je za symbolické euro předáme univerzitě,“ vysvětlil plány firmy její provozní ředitel Harald Müller německému časopisu Imobilien Zeitung.

Zároveň odhalila plán na vybudování až stovky levných hotelů po celé Evropě. Ty sice neponesou název IKEA a budou řízeny partnerskou firmou, která by dle informací Financial Times měla být zkušeným provozovatelem hotelů v Evropě. Projekt levných designových hotelů navazuje na úspěch podobných řetězců jako je německý Motel One, který už má 39 poboček s 8500 tisíci pokojů. Jak daleko v tomto záměru zajde IKEA však zatím není jasné.

Jisté však je, že její působnost pomalu sílí. Značka založená v roce 1943 nabývá na důležitosti a jen samotný brand IKEA byl před dvěma týdny oceněn na 9 miliard eur.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít