Igor Záruba: Proč Belgie? Protože zaspala dobu

23. března 2016, 12:11 -
23. března 2016, 12:11

Jedenáctimilionová Belgie má problém. Jmenuje se terorismus. A nejde jen o to, že se v ní teroristické činy dějí – tak jako v úterý 22. března na letišti a v metru, nebo před dvěma lety, kdy Medi Nemmouche zabil čtyři lidi v Židovském muzeu. Jde také o to, že se zhruba 500 až 600 Belgičanů, odhadují zpravodajské služby, zapojilo do řad bojovníků Islámského státu.

Otázka zní: Proč právě Belgie?

Jednu z odpovědí je možné hledat v Molenbeeku, odkud vzešli pařížští atentátníci kolem dopadeného Salaha Abdeslama. V problémové čtvrti, nechvalně známé vysokou hladinou drogové kriminality, četnými krádežemi, útoky na policisty a ohrožováním cestujících v metru, žije 95 tisíc obyvatel. Z toho čtvrtina muslimů převážně z Maroka. A zrovna tak čtvrtina místních je bez práce. Chybí budoucnost, perspektiva, převažuje pocit izolace. Východiskem může být příklon k islámskému radikalismu, ztratit není co. Účinným nástrojem „náboru“ je internet, shodují se odborníci.

Bylo by naivní si myslet, že 22. březnem zlé zprávy z „evropské metropole“ skončily.

Jsou tu navíc silné vazby na spřízněné duše ve Francii, což ukázal masakr v Bataclanu. „Belgičané nedomysleli, že by sociální problémy na francouzské straně nalezly tak velké porozumění ve francouzsky mluvící Belgii,“ píše analytik Stafan Hertmans pro Süddeutsche Zeitung.

Další potíž je v tom, že belgické bezpečnostní služby zaspaly a nezachytily nástup radikálního islamismu. Výsledkem je děravá bezpečnostní síť s tragickými následky. Znalci poměrů mluví o organizovaném chaosu. V praxi to vypadá tak, že Brusel je rozdělený do 19 obvodů s vlastními starosty, má šest policejních okrsků a štěpí se na znesvářenou vlámskou a valonskou část.

Už za normální situace jde o naprogramovaný bezpečnostní problém, natož v podmínkách sílící radikalizace muslimů. Paralelní společnost, anarchie, kulturní mišmaš, selhávající stát. Tento začarovaný kruh se dále roztočí s každým teroristickým činem. Bylo by naivní si myslet, že 22. březnem zlé zprávy z „evropské metropole“ skončily.


Čtětě také:

Belgická policie prý chytila teroristu Laachraouiho, útok si rozmyslel

Podle odborníka Belgie bezpečnost nezvládá, můžou přijít další útoky

Islamisté pohrozili útoky dalším zemím, které proti nim bojují

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít