If... aneb kdyby debata o Brexitu měla racionální jádro

 Zámečník 12. listopadu 2015, 13:57  -  Miroslav Zámečník
12. listopadu 2015, 13:57

Nevím, proč první věc, která mne v souvislosti s Cameronovým dopisem Tuskovi o podmínkách, jež musí být splněny, pokud má britský premiér doporučit setrvání Spojeného království v EU, napadla, byl If... Souvislost tady totiž kromě země původu není žádná. Stejnojmenný film Lindsaye Andersona s Malcolmem McDowellem v hlavní roli byl v časech pokročilé normalizace povinnou výbavou cinefilní větvě pražské kavárny.

Pokud si na něj nevzpomínáte, i když jste z téhle generace a paměť vám jinak slouží, a nezapamatovali jste si ani Sanctus, největší pecku ze soundtracku z If, budou z vás mít na Hradě radost.

Tak jako je If pořád dobrý film, a Missa Luba skvělá muzika, tak je příslib referenda o setrvání Británie v Unii Cameronovou největší politickou chybou. „Brexit“ si sice nepřeje, ale evidentně si o něj koleduje.

Přitom z těch věcí, které v dopise Tuskovi zmiňuje, by v Česku se žádnou z nich nenarazil. České veřejné mínění je obdobně euroskeptické, ale na první pohled proevropská Sobotkova vláda by s jedinou výjimkou také se vším v dopise souhlasila. Cameron ve spoustě členských zemí ve skutečnosti kope do otevřených dveří.

Co nepochybně bude odmítnuto, je požadovaná čtyřletá „karenční lhůta“ pro imigranty z EU, pokud jde o přístup k sociálním dávkám a k sociálnímu bydlení. Tohle principiálně není po chuti ani Čechům, i když je to irituje nesrovnatelně míň než třeba Poláky, kteří jsou nejpočetnějším přistěhovaleckým etnikem z EU do Británie.

Celá věc s dávkami je v případě občanů EU jednak protiprávní, ale je to navíc nadbíhání populistům, které se nezakládá na faktech. Britové rozhodně na přistěhovalce z členských zemí nedoplácejí, z fiskálního hlediska jsou pro státní pokladnu dokonce docela zajímavým plusem, což už tak úplně neplatí o přistěhovalectví z třetích zemí.

Kladné fiskální saldo přistěhovalců z nových členských zemí nepřekvapuje- Poláci , ani nikdo jiný z tohohle regionu se tam nejezdí flákat a pobírat dávky. I kdyby na tom státní pokladna profitovala, nemusí se to Britům líbit, přičemž jeden aspekt je konkurence na pracovním trhu a druhý je dopad na trh bydlení.

Fakta mluví poměrně jasně

Paradoxní zjištění je, že v oblastech s vysokým podílem imigrantů ceny nemovitostí nerostou, ale klesají , doporučuji si přečíst tohle.
Pokud jde o trh práce, můžete argumentovat různě- od evidentních důkazů profesní konkurence a řevnivosti v časech, kdy práce nebylo nazbyt, až po méně očekávané přínosy východoevropských au-pairek.

Ty umožňují Britkám rychlejší návrat do zaměstnání, a jelikož se tímhle zvyšuje celková zaměstnanost a produktivita, má to opět pozitivní efekt. Fakta sice mluví docela jednoznačně pro setrvání Británie v Unii, ale přesvědčovat skeptickou veřejnost, jejíž část je na cokoli, co je spojeno s Bruselem, alergická, je heroický úkol.

Zvlášť když média a hlavně bulvár jsou pro Brexit. Ani poslance ve vlastní straně, kteří překročili bod, za nímž je racionální debata v podstatě nemožná, nepřesvědčíte. Jak si to Cameron v lednu 2013 slibem referenda navařil, tak si to bude muset sníst. Jinak nedovedu pochopit, jak se někomu může chtít opouštět partu, vedenou takhle veselým náčelníkem:


Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka:

Dva grafy a jedna tabulka – dohromady skoro celá story

Skrytí šampioni. Německo stojí na menších firmách

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít