IDET není jen pro armádu

28. dubna 2003, 00:00 - Připravil František Kuberna, info@profit.cz
28. dubna 2003, 00:00

Dokonalé obranné technologie jsou stále nutnostíNa přelomu dubna a května otevírá na brněnském výstavišti své brány již sedmý ročník veletrhu obranných technologií, IDET 2003, který je největším v prostoru nedávného a současného rozšiřování NATO.Mottem letošního ročníku veletrhu IDET je "Dokonalé obranné technologie jsou stále nutností".

Dokonalé obranné technologie jsou stále nutností

Na přelomu dubna a května otevírá na brněnském výstavišti své brány již sedmý ročník veletrhu obranných technologií, IDET 2003, který je největším v prostoru nedávného a současného rozšiřování NATO.

Mottem letošního ročníku veletrhu IDET je „Dokonalé obranné technologie jsou stále nutností“. Vyjadřuje tak hlavní témata tohoto ročníku, reagující na aktuální světovou a regionální bezpečnostní situaci: boj proti světovému terorizmu a úkoly z něj vyplývající pro obranný a bezpečnostní průmysl a připravované rozšiřování Severoatlantické aliance. IDET tak již dávno není „jen“ veletrhem obranných technologií pro Armádu ČR.

Nejen zájem profesionálů

Vedle profesionálů zajímá veletrh samozřejmě i „laické fandy“ obdivující třeba vojenská letadla či jinou vojenskou techniku, ale také i řadu firem, které chtějí být informovány o dění v bezpečnostní sféře nebo také o tom, co je bezpečnostním složkám nabízeno a inspirovat se tak třeba i pro svoji nabídku. K tomu ne všechno vystavené zboží je určeno, výhradně pro armádu či policii. Podnikatelé i další milovníci sportovní střelby se jistě nechají rádi informovat o novinkách mezi pistolemi, nebo o střelivu. Příkladem tohoto záběru může být i minulý ročník veletrhu IDET v roce 2001 (IDET se koná každý druhý rok), na němž například Zbrojovka Brno představila výrobní program pistolí pro policejní, armádní a komerční využití, stejně jako zaujala například novinka firmy OMNIPOL - motorový remorkérový člun a přepravní přívěs. Lze také očekávat, že stejně jako na minulém ročníku, i letos vzbudí zájem vystavovatelů i návštěvníků terénní polygon, na němž se předvede moderní technika, a závěrečný Letecký den velitele vzdušných sil Armády ČR.

Letošní souvislosti

I přes některé vystavené exponáty a doprovodný program, jež zaujmou širší veřejnost, je IDET stále především veletrhem obranných technologií. Již několik měsíců před jeho zahájením prohlašovali někteří odborníci, že IDET 2003 vlastně začal již na summitu NATO v listopadu 2002 v Praze. Právě konání vrcholné schůzky Aliance v Praze a nabídka členství v NATO rekordnímu počtu sedmi zemí střední a jihovýchodní Evropy vzbudily v organizátorech veletrhu očekávání, že IDET 2003 bude ve své historii rekordním.Proč by tomu tak mělo být? Hlavním argumentem je především to, že armády nových členských zemí NATO (ať již přijatých před několika lety či těch, jimž bylo členství nabídnuto právě na summitu v Praze) budou muset ve střednědobém časovém horizontu přejít na výzbrojní standardy NATO. To vystavovatelům na veletrhu IDET přináší značné obchodní příležitosti. K tomu je třeba vidět, že IDET je v lichých letech svou rozlohou v celoevropském měřítku ve svém oboru veletrhem číslo jedna. Zvýšený zájem o využití těchto příležitostí ostatně zaznamenali pořadatelé již začátkem roku - již v lednu bylo přihlášeno více vystavovatelů než na předchozí roční, rovněž rozloha pronajaté výstavní plochy bylo o 12 procent větší. Dalším faktorem, který zřejmě podpoří zvýšený zájem o letošní ročník veletrhu IDET je válka v Iráku a boj proti mezinárodnímu terorismu. Letošní ročník má ještě jednu „originalitu“ - koná se v době, kdy byly oznámeny záměry a termíny spojené s reorganizací Armády ČR (termín ukončení základní vojenské služby a vytvoření profesionální armády). I z tohoto pohledu lze očekávat zvýšený zájem o expozice českého rezortu obrany. Jeho ucelená expozice na kryté ploše pavilonu G2 bude dvakrát větší, než tomu bylo na minulém ročníku. Prezentace bude pokračovat na přilehlé volné ploše, na polygonu přímo v areálu výstaviště a na překážkové a předváděcí dráze na VVP Vyškov. Připravovaná expozice je charakterizovaná mottem „Moderní voják, obranné technologie - Armáda České republiky“ a bude představovat reformu Armády ČR v oblasti zavádění nových technologií. Prezentace bude rozdělena na statickou část v pavilonu G2 s využitím videoprojekce, elektronických animací a velkoplošné projekce a na část dynamickou s vytvořením pracovišť pro ukázku výzbroje a techniky zavedené v AČR s možností prohlídky a vyzkoušení. Komplexní expozice rezortu obrany bude ponechána i po oficiálním skončení veletrhu IDET 2003, a to na dny 1. a 2. května, k prezentaci pro veřejnost.

IDET

Ročník: 7

Termín: 28.-30. 4. 2003

Místo: Výstaviště Brno

Pořadatel: Veletrhy Brno, a. s., spolupořadatel Asociace obranného průmyslu ČR

Otevírací doba: 9-18 hod., 30. 4. 9-16 hod.

Ceny vstupenek: permanentka 1000 Kč, celodenní 500 Kč

Cena katalogu: 100 Kč

Nomenklatura: Zbraně a munice; tanky, vozidla a dopravní prostředky; letecká technika; velení a průzkum; zabezpečovací technika a služby; pozorovací a značkovací prostředky; technické prostředky dopravní policie; kriminalistická a expertizní technika; prostředky pro ošetřování a opravy techniky a pro MTZ; prostředky pro přípravu vojenských a policejních profesionálů; zabezpečení a ochrana osob; radiolokátory a radiolokační systémy; radioelektronický boj; radiolokační a navigační přijímače a vysílače; analýza a zpracování radiotechnických signálů; systémy zobrazení a přenosu radiolokační informace; systémy C412; bezpečnost a ochrana informací; servis a modernizace elektronických zařízení; logistika elektronických zařízení.

Americká firma Eye Safety Systems. Inc., ze Sun Valley se zabývá výrobou ochranných brýlí. Její sortiment je natolik pestrý, že v něm najdete brýle vhodné snad pro každou činnost. Jejich dovozcem do ČR je firma Jiří Šebesta, Praha. Velkou výhodou většiny brýlí od ESS je možnost připnutí dioptrických brýlí do vnitřního prostoru. Pro letce a letecký personál vyrábí ESS brýle s označením Flight Deck . Ty jsou opatřeny filtrem zabraňujícím vnikání kouřových zplodin a nečistot do prostoru v brýlích a dalšími filtry. Pro běžné použití při střeleckém sportu vyrábí firma univerzální sadu s označením ICE 2.4 . Jejich výhodou, kterou ocení zejména střelci, je skutečnost, že byly atestovány podle americké vojenské balistické normy MIL-V-43511C. Kromě brýlí ESS dováží firma Jiří Šebesta, Praha rovněž zaměřovací dalekohledy Hakko, izraelské samonabíjecí pistole Jericho, švédské rozněcovače ohně Light My Fire a řadu dalších doplňků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít