IDET 2003: Nové příležitosti pro obranný průmysl

05. května 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
05. května 2003, 00:00

Zbrojařský veletrh v Brně měl rekordní účast vystavovatelůProfesionalizace české armády úzce souvisí s novými technologiemi. České zbrojařské firmy jsou srovnatelné se špičkovými výrobci ze zahraničí.V pořadí již sedmý mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky a speciálních informačních systémů IDET 2003 je bezpochyby významnou mezinárodní akcí.

Zbrojařský veletrh v Brně měl rekordní účast vystavovatelů

Profesionalizace české armády úzce souvisí s novými technologiemi. České zbrojařské firmy jsou srovnatelné se špičkovými výrobci ze zahraničí.

V pořadí již sedmý mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky a speciálních informačních systémů IDET 2003 je bezpochyby významnou mezinárodní akcí. Letošní IDET, který se minulý týden konal v Brně, byl oproti předchozím ročníkům vskutku rekordní. Ať již se jednalo o rozlohu celkové čisté výstavní plochy (téměř 30 tisíc čtverečních metrů) či o počet přijatých oficiálních armádních delegací. Akce se zúčastnilo více než tři sta firem, téměř polovina z nich byla ze zahraničí. Formou oficiální účasti bylo na veletrhu zastoupeno osm zemí: Francie, Itálie, Německo, Polsko, Rusko, Slovensko, USA a Velká Británie.

Úroveň se zvyšuje

„Podstatně se zvýšila úroveň, rozloha výstavní plochy a samozřejmě počet vystavovatelů,“ uvedl manažer veletrhu IDET Karel Torn. Před zahájením veletrhu se konalo zasedání Bezpečnostní rady státu, která již potřetí převzala nad akcí záštitu. „Navštívil jsem zde pouze české vystavovatele a mám pocit, že se krok po kroku začínají svými technologiemi vyrovnávat těm zahraničním. Zdá se mi, že naši výrobci tak nastoupili cestu úspěchu,“ prohlásil k expozicím předseda vlády ČR Vladimír Špidla. Podle něj je rozvoj obranných technologií skutečně enormní a ČR by si podle něj měla i nadále udržet svou současnou úroveň a nadále ji rozvíjet. V tomto směru by mělo hrát výraznou roli i vysoké školství.

Čína má zájem o radary

České zbrojařské firmy vidí své exportní příležitosti příznivě, a to i v souvislosti s nedávno ukončenou válkou v Iráku. Značný zájem je podle prezidenta Asociace obranného průmyslu ČR Jiřího Hynka například o radary, nákladní vozy, ruční zbraně nebo speciální vojenské oděvy. „Čína má eminentní zájem o pasivní radiolokátory Věra,“ řekl Hynek. Důležitý však bude postoj státu, aby příslušné licence vydal bez zbytečných průtahů. Čína totiž není embargovaným trhem.

Příležitosti v Iráku

Nové zakázky očekává například společnost Sellier& Bellot, která v minulosti dodala do Iráku závod na výrobu munice. Nyní by se mohla zapojit do obnovy zařízení. Šance v Iráku, ale i v dalších zemích, vidí rovněž opravárenský podnik VOP 26 Šternberk, který se specializuje na obnovu vojenských obrněných vozidel. Podnik by mohl modernizovat třeba bojová vozidla pěchoty a transportéry, patřičné reference má například od české armády, ale též ze Švédska. Rovněž společnost Tatra podle předsedy představenstva Zbyňka Keislera očekává ještě v letošním roce další testování tankových tahačů pro armády Kuvajtu a SAE. Do konce pololetí by mělo dojít k podpisu kontraktu na dodávky 315 nákladních vozů pro izraelské ozbrojené složky v hodnotě zhruba jedné a půl miliardy korun. Dodávky by mohly podle zástupců Tatry začít ještě do konce letošního roku. Po válce v Iráku očekává nové příležitosti i společnost Aero Vodochody, která sem dodala v minulosti desítky letounů. Letadla L-29 tehdejší Aero vyvezlo do Iráku koncem 60. let, celkem šlo o 78 kusů. Letadel L-39 do této arabské země dodalo 91 kusů, přičemž poslední dodávka se uskutečnila počátkem 80. let.

Profesionalizace armády chce nové technologie

Rezort obrany ČR se prezentoval na IDET ucelenou expozicí, která byla charakterizována mottem „Moderní voják, obranné technologie = Armáda České republiky“ a podle vystavovatelů představoval reformu české armády v oblasti zavádění nových obranných technologií a profesionálního vojáka v roce 2006. Bezpečnostní rada státu při jednání na brněnském zbrojním veletrhu rozhodla, že rezort obrany v čele s ministrem Jaroslavem Tvrdíkem do 30. června 2003 zpracuje a předloží koncepci ochrany vzdušného prostoru ČR. Tvrdík zdůraznil, že prioritou české armády je, aby byla srovnatelná po všech stránkách s ostatními členskými státy NATO.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít