Ideální jsou toulky po Rumunsku

27. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
27. června 2005, 00:00

ŠÉF JINDŘICHOHRADECKÉ ÚZKOKOLEJKY: Generální ředitel a spolumajitel společnosti Jindřichohradecké místní dráhy Jan Šatava si ještě před několika lety mohl o dovolené pouze nechat zdát. Dění ve firmě ho zaměstnávalo na více než plný úvazek.

ŠÉF JINDŘICHOHRADECKÉ ÚZKOKOLEJKY: Generální ředitel a spolumajitel společnosti Jindřichohradecké místní dráhy Jan Šatava si ještě před několika lety mohl o dovolené pouze nechat zdát. Dění ve firmě ho zaměstnávalo na více než plný úvazek. * Když se ohlédnete do pár let vzdálené minulosti, mohl jste si tenkrát při rozjezdu soukromého provozu na jindřichohradeckých úzkokolejkách vzít dovolenou? Ještě před takovými třemi čtyřmi roky to prakticky nebylo možné. Nemohu říci, že jsem si tenkrát vůbec nemohl vzít dovolenou, ale musel jsem výrazně více času trávit ve firmě - její činnost nebylo možné nechat napospas osudu a odjet si pryč. Teď už je situace jiná a dovolenou si mohu vzít celkem bez problémů. * Kde ji nejčastěji trávíte?

Nejčastěji a zároveň nejraději na horách, hlavně tu zimní. A v létě, pokud to jde, se snažím, aby byla vždy dovolená nějak spojena se železnicí. To znamená, že většinou jezdíme tam, kde se dají skloubit hory i železnice.

* Máte nějaké své oblíbené místo, kam se o dovolené vracíte?

Nemám ani tak oblíbené místo, jako spíše oblíbený stát. Je to Rumunsko. Okouzlily mě zejména rumunské hory, oblast bývalého Sedmihradska a bývalých Uher.

* Jaká je vaše představa ideální dovolené?

Je to takzvaná nezávislá dovolená. To znamená bez cestovní kanceláře, bez předepsaného programu, ale přece jen s určitou minimální dávkou pohodlí. To znamená nespat pod stanem, ale v nějakém klidně i levném hotýlku nebo penzionu. Někam prostě jeden den dojet, druhý den se sebrat a dojet o 200 kilometrů dál. Když se nám někde s rodinou líbí, zůstaneme tam tři dny, věnujeme se turistice, vylezeme na nějaké hory a jedeme dál.

* Jezdíte i s cestovní kanceláří?

Ne, jezdíme zásadně sami.

* Jak často si berete dovolenou? Obvykle si beru týden až 14 dnů, a to jak v zimě, tak v létě. V zimě jezdíme na lyže, v létě na hory. * Znamená to, že jste příznivcem spíše delších dovolených než rekreací na tři dny několikrát za rok?**

Ty krátkodobé jsou takové dovolené-nedovolené. Vlastním dům a občas tam musím udělat něco, co vám žádná firma neudělá. Na to si beru právě ty krátkodobější.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít