I zavedená firma potřebuje nápady

02. ledna 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
02. ledna 2006, 00:00

DANA DOBŘICHOVSKÁ: Rozprodala kdeco, aby mohla koupit pletací stroj. Dnes vlastní návrhářskou firmu a zaměstnává více než deset švadlenek. Příběh módní návrhářky Dany Dobřichovské nepostrádá rysy červené knihovny. Odmala ji bavilo pletení a háčkování. Její maminka prodávala kožešiny a klobouky.

DANA DOBŘICHOVSKÁ:

Rozprodala kdeco, aby mohla koupit pletací stroj. Dnes vlastní návrhářskou firmu a zaměstnává více než deset švadlenek.

Příběh módní návrhářky Dany Dobřichovské nepostrádá rysy červené knihovny. Odmala ji bavilo pletení a háčkování. Její maminka prodávala kožešiny a klobouky. „Zkrátka jsem vyrůstala v hadrech,“ směje se Dobřichovská. V Pardubicích se vyučila prodavačkou textilu a oděvů. „Měla jsem špičkovou mistrovou, paní Hubíkovou. Té patří můj velký díl. Od ní se mi dostalo praktického základu o všem, co dnes ke svému podnikání potřebuji,“ říká. Poté vystudovala střední ekonomickou školu, tento obor ji však tolik nezaujal.

Podnikat začala v roce 1994, předtím byla na mateřské dovolené a ještě předtím pracovala coby administrativní pracovnice v oblasti těžkého průmyslu. Nejprve pletla v ruce, především pro sebe a blízké. Následně neváhala a investovala sto tisíc korun do pletacího stroje. Jelikož takovým obnosem peněz tenkrát nedisponovala, byla nucena prodat vše možné z domácnosti.

MODELY PRO DESÍTKY OBCHODŮ

„Sortiment mé firmy Pleta Design tvoří pletená móda. Máme několik druhů pletacích strojů. Od hrubých po jemné. Dále vyrábíme háčkované modely - šaty či plavky. Ty jsou kombinované s textilními materiály. Všechny pletené části jsou ujímané, o to je jejich výroba náročnější. Výjimkou je nový styl, pletený vzhled na šitých kabátech, sakách, bundách a vestách. Ať dámských, či pánských,“ říká o svých produktech.

Do roku 1997, než přijala první švadlenu, pracovala ve své firmě sama. Dnes má přes deset zaměstnankyň, přičemž o distribuci se od roku 2001 stará její manžel Martin. Stále však nemá asistentku, tudíž veškerá administrativa leží na jejích bedrech. Pouze si externě najímá ekonomku.

Pleta Design dodává do několika desítek obchodů po celé České republice a Slovensku. Dva obchody dokonce přímo vlastní - ve Žďáru nad Sázavou a nově v Benešově u Prahy. Vyrábí sériové i originální modely na konkrétní zadání. „Nezastavím se, ale nestěžuji si. Moje práce mě baví,“ dodává Dobřichovská.

Její produkce se ubírá dvěma směry. „Prvním je běžnější móda pro každý den. Svetry, topy, halenky, kostýmy, letní i společenské šaty. Druhý směr je tvůrčí a pomáhá mi vyjádřit mé vnímání módy. Mou snahou je, aby žena zůstala ženou a zachovala si svoji smyslnost. Tímto se snažím řídit i v běžné módě, ale tam je třeba někdy přitáhnout uzdu představivosti. Všechny tyto mé nápady realizují v dílně ve Žďáře nad Sázavou spolupracovnice. Zavazuje mě to - na mých nápadech jsou tím pádem závislé i jejich rodiny. Háčkované modely především na přehlídky si ale tvořím sama,“ říká Dobřichovská.

VÝROBEK OD ČESKÉ NÁVRHÁŘKY První módní přehlídku uspořádala v roce 1995 ve Žďáru nad Sázavou, kde žije se svou rodinou. „Byla pro mě silnou motivací, protože se prakticky všechny modely prodaly na místě. Od té doby pravidelně pořádám jednu až dvě přehlídky ročně,“ říká Dobřichovská. Zatím vždy ve Žďáru nad Sázavou, až loni poprvé v pražském Slovanském domě. „Přehlídky hodně pomáhají našim obchodníkům. Lidi dobře reagují na to, že se jedná o český výrobek od české návrhářky,“ dodává. Již tři roky spolupracuje s choreografem Václavem Peigrem. Její přehlídky se pravidelně objevují v televizním pořadu Móda-extravagancemanýry. Podílejí se na nich přední české manekýnky - třeba Petra Minářová, Diana Kobzanová či Kateřina Průšová. „Stále to chce nové a nové nápady. Navzdory tomu, že jsme již zavedenou firmou. Navíc musíme dbát na to, aby naše výrobky i nadále zůstaly cenově dostupné. Dnes lze naše svetry v obchodech pořídit do tisícovky. Mám i konkrétní představy, jak dál. Ty však nechci příliš prozrazovat,“ říká Dobřichovská. Vedle práce má také jednoho velkého koníčka - spinning (jízda v místnosti na speciálních kolech-spinnerech). Líbí se jí, že se jedná o společenský sport, v němž se kloubí týmová činnost s individualismem. „Vždy si vypráším z hlavy problémy a inspiruje mě to k dalším nápadům,“ uzavírá Dobřichovská. DANA DOBŘICHOVSKÁ

Narodila se 19. července 1966 v Havlíčkově Brodě, dětství prožila v Chotěboři. Vyučila se prodavačkou v oblasti textil-oděvy, poté absolvovala maturitní zkoušku na střední ekonomické škole. Pracovala v těžkém průmyslu jako administrativní pracovnice. Od roku 1994 se živí coby módní návrhářka, je majitelkou firmy Pleta Design. Je vdaná, její manžel Martin Dobřichovský se od roku 2001 stará o distribuci výrobků její firmy. Má dvě děti - čtrnáctiletou Janu a dvanáctiletého Tomáše.

TUZEMŠTÍ NÁVRHÁŘI

V Česku působí nejen čeští, ale i zahraniční módní návrháři. V širší povědomost jich vstoupily řádově desítky. Světoznámým je kupříkladu Kubánec Osmany Laffita. V zahraničí naopak uspěla česká návrhářka Blanka Matragi žijící v Libanonu a oblékající především bohatší vrstvy v arabském světě. Z českých návrhářek působících v tuzemsku je úspěšnou třeba Kateřina Baloun z módního domu Taiza. Dana Dobřichovská je výjimečná tím, že se zabývá výhradně pletenou a háčkovanou módou. Originální a žádané jsou mimo jiné její takto vyráběné plavky. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít