I v roce 2004 budeme platit daně

05. ledna 2004, 00:00 - Připravil ZDENĚK KUBÍN
05. ledna 2004, 00:00

V ROCE 2004 JSOU VYŽADOVÁNY DAŇOVÉ POVINNOSTI K DANÍM Z PŘÍJMŮ, K DANI Z PŘIDANÉ HODNOTY, KE SPOTŘEBNÍM DANÍM, K DANI SILNIČNÍ, K DANI Z NEMOVITOSTÍ, K DANI DĚDICKÉ, DANI DAROVACÍ A DANI Z PŘEVODU NEMOVITOSTÍ.

Zákonné lhůty plnění daňových povinností v následujících dvanácti měsících

Rok 2003 přinesl v daňové oblasti další změny - některé z nich začaly platit již v tom samém roce, jiné vstupují v platnost od letošního 1. ledna. Některá zákonná ustanovení pak začínají platit až v den českého vstupu do EU. Především je to od října novelizovaný zákon o dani z přidané hodnoty, od 1. ledna pak zákon o spotřebních daních. Na některé povinnosti spojené s daněmi v letošním roce na následujících řádcích upozorňujeme.

PŘIZNÁNÍ U SPOTŘEBNÍCH DANÍ Plátci spotřebních daní, kterým podle zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních (dále jen „zákon o spotřebních daních“) vznikla povinnost daň přiznat a zaplatit, jsou povinni předložit daňové přiznání samostatně za každou daň celnímu úřadu, a to do 25. dne po skončení zdaňovacího období, ve kterém tato povinnost vznikla, pokud zákon o spotřebních daních nestanoví jinak. Ve stejné lhůtě a stejným způsobem jsou plátci oprávněni uplatnit nárok na vrácení daně, pokud zákon o spotřebních daních nestanoví jinak. Při dovozu vybraných výrobků se za daňové přiznání považuje celní prohlášení, jímž je navrženo propuštění vybraných výrobků do příslušného celního režimu. Podle specifických ustanovení zákona o spotřebních daních mohou předkládat daňová přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřební daně také právnické a fyzické osoby, mající postavení daňových poplatníků, které nakoupily nebo samy vyrobily a prokazatelně použily minerální oleje pro výrobu tepla (dále jen „topné oleje“) a vybrané minerální oleje pro zemědělskou prvovýrobu, lesní školky a obnovu a výchovu lesa (dále jen „zelená nafta“). Spotřební daň je splatná do 40. dne po skončení zdaňovacího období, pokud zákon o spotřebních daních nestanoví jinak. Daň vybíraná při dovozu vybraných výrobků je splatná ve lhůtě 10 kalendářních dní ode dne, kdy bylo povinné osobě doručeno rozhodnutí o vyměření cla, daní a poplatků, nebo ústně sdělena výše daně, popř. ve lhůtě stanovené celním úřadem, rozhodl-li o odkladu platby celního dluhu. Pro osoby požívající výsad a imunit podle mezinárodní smlouvy, kterou je ČR vázána, a pro vojenské orgány ozbrojených sil působících na území ČR na základě mezinárodní smlouvy platí pro plnění daňových povinností, případně odvodů speciální úprava. Vrácení daně z přidané hodnoty v rámci zahraniční pomoci cizím podnikatelským subjektům, které nejsou oprávněny podnikat na území ČR, vrácení daně zahraničním fyzickým osobám a vrácení daně zdravotně postiženým osobám je upraveno v příslušných ustanoveních části čtvrté zákona č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. POZOR NA DALŠÍ NOVELY

V průběhu roku 2004 mohou být schváleny další novely daňových zákonů, kde může dojít k věcným a časovým změnám v daňových povinnostech. Rovněž upozorňujeme poplatníky daní z příjmů právnických osob, že dále uvedené lhůty pro podání daňového přiznání a splatnosti daně a záloh na daň se týkají pouze zdaňovacího období kalendářního roku podle ustanovení § 17a písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Poplatníci, jejichž zdaňovací období je rozdílné od kalendářního roku, si odvodí konkrétní termíny splatnosti záloh a podání daňového přiznání sami podle zásad stanovených zákonem o daních z příjmů.

ZMĚNY PŘI SPRÁVĚ, PLACENÍ I TERMÍNECH

Zákonem č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, došlo k zásadním změnám při správě, placení i termínech splatnosti spotřebních daní. Podrobná informace bude k dispozici na všech finančních a celních úřadech formou samostatného letáku. Informace o tom, kdo je poplatníkem nebo plátcem některé daně, v jakých termínech se podává daňové přiznání, do kdy je povinen každý poplatník (plátce) zaplatit daň a případně další povinnosti vážící se k jednotlivým daním najdete v příslušných právních předpisech a také ve speciálních letácích, které jsou volně k dispozici na všech finančních úřadech. Při plnění daňových povinností platí, není-li v příslušném daňovém zákonu stanoveno jinak, společná procesní pravidla, která byla přijata zákonem ČNR č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o správě daní a poplatků“). Jedná se zejména o určení místní příslušnosti správce daně, registrace, podání přiznání atp.

zdroj: www.businessinfo.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít