I v českých zemích umíme funk

07. července 2003, 00:00 - Lenka Mahdalová
07. července 2003, 00:00

J.A.R.: NervákSnad o jediné hudební sestavě v Čechách se dá hovořit jako o funkové kapele - o J.A.R. Ti vydávají po více než třech letech nové album, v pořadí už šesté. I tentokrát je plné rázných rytmů a skupinu dostává do pozice jasných favoritů domácí hudební scény.Začali před patnácti lety.

J.A.R.: Nervák

Snad o jediné hudební sestavě v Čechách se dá hovořit jako o funkové kapele - o J.A.R. Ti vydávají po více než třech letech nové album, v pořadí už šesté. I tentokrát je plné rázných rytmů a skupinu dostává do pozice jasných favoritů domácí hudební scény.

Začali před patnácti lety. Za nápadem sestavit kapelu nestál dnešní frontman Roman Holý, ale Ota Klempíř s Michalem Viktoříkem. Ti se potkali už v roce 1988, další členové se přidávali postupně v dalších dvou letech. Desetičlenná sestava je od té doby téměř neměnná a každý v ní je nenahraditelný. Téměř tři a půl roku čekali fandové na nové album. Většina nových řízných skladeb pochází z pera osvědčeného Romana Holého, ke kterému se několika písněmi přidal i šéf dechové sekce Filip Jelínek. Texty obstaral dvorní textař skupiny Ota Klempíř a přidali se i Michal Viktořík a Dan Bárta. Album je překvapením i díky tomu, že už tolik nerozděluje interprety na zpěváky a rapery. Dan Bárta místy neobvykle rapuje a Michal Viktořík s Romanem Holým naopak podpořili vokály. Jinak zůstalo vše při starém. Ostré kytary, tvrdé znící bubny a pevná basová linka tvoří harmonickou a zároveň plastickou hudební hmotu, která se v české produkci neobjevuje často. Úvodní „Metamegamastítko“ je pro každého zarytého fandu důkazem, že J.A.R. mají stále stejný styl. Shodného mínění jsou ostatně i česká rádia, která právě „Megamastítko“ představila už před několika týdny. Právě tato skladba se také jako první dočkala videoklipu, později k ní přibyla ještě písnička „Jsem pohodlný“. Režisér Zdeněk Suchý do něj obsadil nejenom všechny členy seskupení, ale také mnoho dalších známých tváří. V hlavní roli se objevil Ondřej Vetchý, vedle něj pak i Jiří Bartoška, Klára Issová, Tatiana V ilhelmová, Petr Čtvrtníček nebo bývalý člen kapely Lucie, Michal Dvořák. Za zmínku rozhodně stojí i to, že jedno z pražských rádií dokonce využilo skladby „Nuly“ jako hlavní motiv své masivní kampaně. Pod názvem „Jsme Nuly“ také zorganizovalo velký koncert pro své příznivce. Další album J. A. R. je nejlepším důkazem toho, že i funk, který u nás není tolik doma jako jiné hudební směry, má pevnou základnu. „Nervák“ čeká na posluchače, který se chce bavit a který unese pestrost a nápaditost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás…
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít