I v českých zemích umíme funk

07. července 2003, 00:00 - Lenka Mahdalová
07. července 2003, 00:00

J.A.R.: NervákSnad o jediné hudební sestavě v Čechách se dá hovořit jako o funkové kapele - o J.A.R. Ti vydávají po více než třech letech nové album, v pořadí už šesté. I tentokrát je plné rázných rytmů a skupinu dostává do pozice jasných favoritů domácí hudební scény.Začali před patnácti lety.

J.A.R.: Nervák

Snad o jediné hudební sestavě v Čechách se dá hovořit jako o funkové kapele - o J.A.R. Ti vydávají po více než třech letech nové album, v pořadí už šesté. I tentokrát je plné rázných rytmů a skupinu dostává do pozice jasných favoritů domácí hudební scény.

Začali před patnácti lety. Za nápadem sestavit kapelu nestál dnešní frontman Roman Holý, ale Ota Klempíř s Michalem Viktoříkem. Ti se potkali už v roce 1988, další členové se přidávali postupně v dalších dvou letech. Desetičlenná sestava je od té doby téměř neměnná a každý v ní je nenahraditelný. Téměř tři a půl roku čekali fandové na nové album. Většina nových řízných skladeb pochází z pera osvědčeného Romana Holého, ke kterému se několika písněmi přidal i šéf dechové sekce Filip Jelínek. Texty obstaral dvorní textař skupiny Ota Klempíř a přidali se i Michal Viktořík a Dan Bárta. Album je překvapením i díky tomu, že už tolik nerozděluje interprety na zpěváky a rapery. Dan Bárta místy neobvykle rapuje a Michal Viktořík s Romanem Holým naopak podpořili vokály. Jinak zůstalo vše při starém. Ostré kytary, tvrdé znící bubny a pevná basová linka tvoří harmonickou a zároveň plastickou hudební hmotu, která se v české produkci neobjevuje často. Úvodní „Metamegamastítko“ je pro každého zarytého fandu důkazem, že J.A.R. mají stále stejný styl. Shodného mínění jsou ostatně i česká rádia, která právě „Megamastítko“ představila už před několika týdny. Právě tato skladba se také jako první dočkala videoklipu, později k ní přibyla ještě písnička „Jsem pohodlný“. Režisér Zdeněk Suchý do něj obsadil nejenom všechny členy seskupení, ale také mnoho dalších známých tváří. V hlavní roli se objevil Ondřej Vetchý, vedle něj pak i Jiří Bartoška, Klára Issová, Tatiana V ilhelmová, Petr Čtvrtníček nebo bývalý člen kapely Lucie, Michal Dvořák. Za zmínku rozhodně stojí i to, že jedno z pražských rádií dokonce využilo skladby „Nuly“ jako hlavní motiv své masivní kampaně. Pod názvem „Jsme Nuly“ také zorganizovalo velký koncert pro své příznivce. Další album J. A. R. je nejlepším důkazem toho, že i funk, který u nás není tolik doma jako jiné hudební směry, má pevnou základnu. „Nervák“ čeká na posluchače, který se chce bavit a který unese pestrost a nápaditost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít