I starším firmám „sluší“ nové pojištění

12. června 2006, 00:00 - PETR BÝM <br />
12. června 2006, 00:00

ČESKÁ POJIŠŤOVNA Stále větší počet firem si uvědomuje, že se neobejde bez dobrého pojištění. „To sice pojistné události nezabrání, ale zajistí, že podnik bude schopen existovat dál a plnit své závazky,“ tvrdí ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Strnad.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA Stále větší počet firem si uvědomuje, že se neobejde bez dobrého pojištění. „To sice pojistné události nezabrání, ale zajistí, že podnik bude schopen existovat dál a plnit své závazky,“ tvrdí ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Strnad.

O jaký typ pojištění mají podnikatelé v České republice největší zájem? Obvykle to bývají kombinace různých pojištění, přičemž nejběžnějším je pojištění živelní, a to proti požáru či vodě. Záplavy let 1997 a 2002 zásadně změnily myšlení některých klientů a jejich přístup k pojištění majetku svých firem. Buď přímo na vlastní firmě nebo zprostředkovaně si uvědomili, jak může jedna událost ovlivnit jejich činnost, případně celkovou existenci jejich podnikání. Jaká kritéria by měl podnikatel brát v úvahu ještě před sjednáním smlouvy?

Před výběrem nejvhodnějšího druhu pojištění je důležité důkladně zvážit, jakými riziky je majetek nejvíce ohrožen. Česká pojišťovna připravila pro podnikatele pojištění, které lze většinou sestavit podle jeho individuálních potřeb. Je tedy jen na něm, jak bude jeho pojistná smlouva vypadat. Hlavním a jediným kritériem by určitě neměla být pouze výše placeného pojistného, ale mnohem důležitější je rozvaha o rozsahu krytých rizik a limitech pojistného plnění.

V čem dělají podnikatelé při sjednávání pojištění nejčastěji chyby?

Pojištění majetku podnikatelských subjektů je vždy o výběru rizik, která podnikatele ohrožují a jsou pojistitelná. Při sjednávání pojištění by si proto každý majitel domu měl zodpovědně zvážit, jaká rizika jeho majetek ohrožují nejvíce, až existenčně, jaká méně anebo vůbec, a podle toho si z balíčku pojištění vybrat. Často s vidinou ušetřených peněz pak některé typy pojištění podceňují, zejména pojištění odpovědnosti, které chrání podnikatele v situacích, kdy neúmyslně způsobí škodu třetí osobě. V zahraničí je obvyklé, že bez tohoto pojištění nejsou klientům na realizaci staveb nebo montáží poskytovány úvěry ani přidělovány zakázky.

Připravili jste pro podnikatelské klienty v letošním roce nějaké novinky?

Jednu zásadní novinku jsme pro klienty připravili: jde o připojištění ušlého nájemného. To je určeno majitelům domů, kteří ve svém domě pronajímají byty nebo nebytové prostory. Pojišťovna pak garantuje náhradu nájemného v případech, že pojištěný dům je zničen nebo poškozen například živelní událostí, proti níž je pojištěn, a nájemci nemohou řádně provozovat pronajaté prostory a tudíž přestanou platit nájemné. Základní majetkové pojištění zůstává v zásadně nezměněné podobě, zkvalitňujeme však servis. Snažíme se usnadnit firmám uzavření vhodných pojistek, takže v rámci jedné smlouvy mohou nyní sjednat různé druhy pojištění a zabezpečit tak své podnikání proti celé řadě rizik. Ušetří se tak čas i zbytečné papírování, což všichni podnikatelé určitě ocení.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít