I starším firmám „sluší“ nové pojištění

12. června 2006, 00:00 - PETR BÝM <br />
12. června 2006, 00:00

ČESKÁ POJIŠŤOVNA Stále větší počet firem si uvědomuje, že se neobejde bez dobrého pojištění. „To sice pojistné události nezabrání, ale zajistí, že podnik bude schopen existovat dál a plnit své závazky,“ tvrdí ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Strnad.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA Stále větší počet firem si uvědomuje, že se neobejde bez dobrého pojištění. „To sice pojistné události nezabrání, ale zajistí, že podnik bude schopen existovat dál a plnit své závazky,“ tvrdí ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Strnad.

O jaký typ pojištění mají podnikatelé v České republice největší zájem? Obvykle to bývají kombinace různých pojištění, přičemž nejběžnějším je pojištění živelní, a to proti požáru či vodě. Záplavy let 1997 a 2002 zásadně změnily myšlení některých klientů a jejich přístup k pojištění majetku svých firem. Buď přímo na vlastní firmě nebo zprostředkovaně si uvědomili, jak může jedna událost ovlivnit jejich činnost, případně celkovou existenci jejich podnikání. Jaká kritéria by měl podnikatel brát v úvahu ještě před sjednáním smlouvy?

Před výběrem nejvhodnějšího druhu pojištění je důležité důkladně zvážit, jakými riziky je majetek nejvíce ohrožen. Česká pojišťovna připravila pro podnikatele pojištění, které lze většinou sestavit podle jeho individuálních potřeb. Je tedy jen na něm, jak bude jeho pojistná smlouva vypadat. Hlavním a jediným kritériem by určitě neměla být pouze výše placeného pojistného, ale mnohem důležitější je rozvaha o rozsahu krytých rizik a limitech pojistného plnění.

V čem dělají podnikatelé při sjednávání pojištění nejčastěji chyby?

Pojištění majetku podnikatelských subjektů je vždy o výběru rizik, která podnikatele ohrožují a jsou pojistitelná. Při sjednávání pojištění by si proto každý majitel domu měl zodpovědně zvážit, jaká rizika jeho majetek ohrožují nejvíce, až existenčně, jaká méně anebo vůbec, a podle toho si z balíčku pojištění vybrat. Často s vidinou ušetřených peněz pak některé typy pojištění podceňují, zejména pojištění odpovědnosti, které chrání podnikatele v situacích, kdy neúmyslně způsobí škodu třetí osobě. V zahraničí je obvyklé, že bez tohoto pojištění nejsou klientům na realizaci staveb nebo montáží poskytovány úvěry ani přidělovány zakázky.

Připravili jste pro podnikatelské klienty v letošním roce nějaké novinky?

Jednu zásadní novinku jsme pro klienty připravili: jde o připojištění ušlého nájemného. To je určeno majitelům domů, kteří ve svém domě pronajímají byty nebo nebytové prostory. Pojišťovna pak garantuje náhradu nájemného v případech, že pojištěný dům je zničen nebo poškozen například živelní událostí, proti níž je pojištěn, a nájemci nemohou řádně provozovat pronajaté prostory a tudíž přestanou platit nájemné. Základní majetkové pojištění zůstává v zásadně nezměněné podobě, zkvalitňujeme však servis. Snažíme se usnadnit firmám uzavření vhodných pojistek, takže v rámci jedné smlouvy mohou nyní sjednat různé druhy pojištění a zabezpečit tak své podnikání proti celé řadě rizik. Ušetří se tak čas i zbytečné papírování, což všichni podnikatelé určitě ocení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít