I starším firmám „sluší“ nové pojištění

12. června 2006, 00:00 - PETR BÝM <br />
12. června 2006, 00:00

ČESKÁ POJIŠŤOVNA Stále větší počet firem si uvědomuje, že se neobejde bez dobrého pojištění. „To sice pojistné události nezabrání, ale zajistí, že podnik bude schopen existovat dál a plnit své závazky,“ tvrdí ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Strnad.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA Stále větší počet firem si uvědomuje, že se neobejde bez dobrého pojištění. „To sice pojistné události nezabrání, ale zajistí, že podnik bude schopen existovat dál a plnit své závazky,“ tvrdí ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Strnad.

O jaký typ pojištění mají podnikatelé v České republice největší zájem? Obvykle to bývají kombinace různých pojištění, přičemž nejběžnějším je pojištění živelní, a to proti požáru či vodě. Záplavy let 1997 a 2002 zásadně změnily myšlení některých klientů a jejich přístup k pojištění majetku svých firem. Buď přímo na vlastní firmě nebo zprostředkovaně si uvědomili, jak může jedna událost ovlivnit jejich činnost, případně celkovou existenci jejich podnikání. Jaká kritéria by měl podnikatel brát v úvahu ještě před sjednáním smlouvy?

Před výběrem nejvhodnějšího druhu pojištění je důležité důkladně zvážit, jakými riziky je majetek nejvíce ohrožen. Česká pojišťovna připravila pro podnikatele pojištění, které lze většinou sestavit podle jeho individuálních potřeb. Je tedy jen na něm, jak bude jeho pojistná smlouva vypadat. Hlavním a jediným kritériem by určitě neměla být pouze výše placeného pojistného, ale mnohem důležitější je rozvaha o rozsahu krytých rizik a limitech pojistného plnění.

V čem dělají podnikatelé při sjednávání pojištění nejčastěji chyby?

Pojištění majetku podnikatelských subjektů je vždy o výběru rizik, která podnikatele ohrožují a jsou pojistitelná. Při sjednávání pojištění by si proto každý majitel domu měl zodpovědně zvážit, jaká rizika jeho majetek ohrožují nejvíce, až existenčně, jaká méně anebo vůbec, a podle toho si z balíčku pojištění vybrat. Často s vidinou ušetřených peněz pak některé typy pojištění podceňují, zejména pojištění odpovědnosti, které chrání podnikatele v situacích, kdy neúmyslně způsobí škodu třetí osobě. V zahraničí je obvyklé, že bez tohoto pojištění nejsou klientům na realizaci staveb nebo montáží poskytovány úvěry ani přidělovány zakázky.

Připravili jste pro podnikatelské klienty v letošním roce nějaké novinky?

Jednu zásadní novinku jsme pro klienty připravili: jde o připojištění ušlého nájemného. To je určeno majitelům domů, kteří ve svém domě pronajímají byty nebo nebytové prostory. Pojišťovna pak garantuje náhradu nájemného v případech, že pojištěný dům je zničen nebo poškozen například živelní událostí, proti níž je pojištěn, a nájemci nemohou řádně provozovat pronajaté prostory a tudíž přestanou platit nájemné. Základní majetkové pojištění zůstává v zásadně nezměněné podobě, zkvalitňujeme však servis. Snažíme se usnadnit firmám uzavření vhodných pojistek, takže v rámci jedné smlouvy mohou nyní sjednat různé druhy pojištění a zabezpečit tak své podnikání proti celé řadě rizik. Ušetří se tak čas i zbytečné papírování, což všichni podnikatelé určitě ocení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít