I přes nářky bude obilí na chleba dost

28. srpna 2006, 00:00 - PETR HAVEL
28. srpna 2006, 00:00

LETOŠNÍ SKLIZEŇ Ani letos nejsou zemědělci spokojeni se svoji úrodou a požadují od státu kompenzace. Ministerstvo zemědělství má však jiný názor. Obilí je prý dostatek. Dokonce i choulostivé potravinářské pšenice bude na chleba dost. Stejně jako v předchozích letech i letos poukazují zemědělci na problémy s objemem a kvalitou sklizeného obilí.

LETOŠNÍ SKLIZEŇ Ani letos nejsou zemědělci spokojeni se svoji úrodou a požadují od státu kompenzace. Ministerstvo zemědělství má však jiný názor. Obilí je prý dostatek. Dokonce i choulostivé potravinářské pšenice bude na chleba dost.

Stejně jako v předchozích letech i letos poukazují zemědělci na problémy s objemem a kvalitou sklizeného obilí. A stejně jako v minulosti požadují miliardové kompenzace. Jenže podle ministerstva zemědělství bude i přes nepřízeň počasí obilí dostatek.

Ministerstvo tak podle ředitele vnější komunikace Hugo Roldána nehodlá žádat Správu státních hmotných rezerv o uvolnění části strategických zásob pšenice na tuzemský trh. Nehodlá ani žádat Evropskou unii o možnost využít pro zásobování obilí nakoupené z loňské sklizně Státním zemědělským intervenčním fondem. „Není to zapotřebí. Podle našich informací bylo potřebné množství potravinářské pšenice sklizeno ještě před tím, než nastaly deště,“ zdůraznil Roldán.

To je ovšem v příkrém rozporu se stanoviskem Agrární komory České republiky. Podle prezidenta komory Jana Veleby „nemají letošní žně pamětníka“. Na objemu a kvalitě úrody se podle něj podepsaly především deště, které počátkem srpna zasáhly do sklizně obilovin. Komora předpokládá, že kvůli tomu klesnou letošní tržby zemědělců za sklizeň oproti loňskému roku o tři až čtyři miliardy korun. Některé firmy tak prý přijdou až o polovinu svých příjmů.

KOMPENZACE ASI NEBUDOU Prezident Komory Veleba již také jednal se státním tajemníkem ministerstva zemědělství Miroslavem Tomanem o možné, alespoň částečné kompenzaci uvedených ztrát. Jenže podle Tomana by musel takovou pomoc schválit Brusel. To přitom není příliš pravděpodobné. Roldán navíc tvrdí, že úvahy o katastrofické sklizni jsou předčasné. „V současné době jsou sklizeny zhruba dvě třetiny rozhodující plodiny - ozimé pšenice, takže data o sklizni v tuto chvíli nejsou kompletní,“ konstatuje.

Tragicky nehodnotí dosud probíhající sklizeň ani zemědělská konkurence Agrární komory, Asociace soukromých zemědělců. Podle tajemníka ASZ Jaroslava Šebka jsou sice letos zejména s kvalitou obilí v některých regionech velké problémy, přesto by tolik potravinářského obilí, jak avizuje Agrární komora, chybět nemělo.

V CELKOVÉ BILANCI ZATÍM NEJASNO Český statistický úřad odhadl v červnu letošní objem domácí úrody obilovin na 6,3 milionu tun, o měsíc později snížil svou prognózu o zanedbatelných 30 tisíc tun. Agrární komora však odhaduje celkovou sklizeň na maximálně 5,9 milionu tun obilovin, přičemž kvůli zhoršené kvalitě „bude nedostatek chlebového obilí i sladovnického ječmene“.

Podle zemědělců tak mohou vzrůst ceny pekárenského zboží, masa i piva. Zpracovatelé růst cen nákladů v případě eventuálních dovozů potřebných surovin přiznávají. O tom, zdali se kvůli tomu zvýší spotřebitelské ceny potravin, ale většinou zatím odmítají spekulovat.

Aktuální žňové statistiky přitom ukazují na sklizeň zhruba šesti milionů tun obilovin, hektarový výnos je zatím asi o pět procent nižší než loni. Rozhodující komodity, ozimé pšenice, bylo podle ministerstva zemědělství k 21. srpnu sklizeno 2,352 milionu tun z celkem 68,7 procenta ploch. Na krytí vlastní spotřeby přitom Česká republika potřebuje ročně méně než šest milionu tun obilí, z toho na potravinářské účely pouze něco přes milion tun.

Jediný skutečný nedostatek hrozí v letošním roce u žita, jeho hektarové výnosy jsou totiž o 12 procent nižší než loni, především ale zemědělci meziročně snížili osevní plochy této komodity o více než polovinu.

ŘEPKA VYCHÁZÍ DOBŘE Na rozdíl od obilovin signalizují letošní statistiky vyšší tuzemskou úrodu řepky, zhruba na úrovni 870 tisíc tun, což je přibližně o 100 tisíc tun více než loni. Více než půl milionu tun této komodity chce letos od zemědělců vykoupit ústecká Setuza.

Stejně jako v případě obilovin se přitom podle mluvčí Setuzy Marie Logrové nevyhnula snížená kvalita ani této komoditě. „Letošní řepka má olejnatost v průměru 42,2 procenta, oproti loňsku je tedy o 1,1 procenta nižší,“ konstatuje mluvčí. Pokles tohoto rozhodujícího ukazatele kvality řepky podle ní odhalily rozbory vzorků dodané do Setuzy zemědělci v první dekádě srpna. „Produkce oleje z hektaru je tak při průměrném výnosu tři tuny nižší o 30 kilogramů,“ konstatovala Logrová. Nižší olejnatost by ale podle ní neměla mít vliv na spotřebitelské ceny jedlých rostlinných řepkových olejů. Tuzemský trh a sama Setuza je pod permanentním cenovým tlakem levnějších, i když dieteticky méně vhodných palmových a zejména sojových olejů ze zahraničí, byť řepkové oleje doporučuje ke konzumaci většina odborníků na výživu.

**SKLIZEŇ ZÁKLADNÍCH PLODIN (údaje k 21. srpnu 2006)

Plodina Sklizeno Podíl sklizených ploch Sklizeň 2005

Pšenice ozimá 2 352 949 tun 68,70 % 3 931 811 tun

Pšenice jarní 94 814 tun 38,18 % 213 228 tun

Ječmen ozimý 403 467 tun 99,14 % 549 143 tun

Ječmen jarní 1 169 265 tun 68,34 % 1 646 233 tun

Žito 48 433 tun 58,23 % 196 755 tun

Oves 42 900 tun 23,60 % 151 054 tun

Tritikale 68 275 tun 43,68 % 255 186 tun

Obiloviny celkem 4 182 104 tun 66,75 % 6 943 410 tun

Řepka 866 708 tun 95,98 % 769 377 tun

Pramen: MZe

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít