I přes nářky bude obilí na chleba dost

28. srpna 2006, 00:00 - PETR HAVEL
28. srpna 2006, 00:00

LETOŠNÍ SKLIZEŇ Ani letos nejsou zemědělci spokojeni se svoji úrodou a požadují od státu kompenzace. Ministerstvo zemědělství má však jiný názor. Obilí je prý dostatek. Dokonce i choulostivé potravinářské pšenice bude na chleba dost. Stejně jako v předchozích letech i letos poukazují zemědělci na problémy s objemem a kvalitou sklizeného obilí.

LETOŠNÍ SKLIZEŇ Ani letos nejsou zemědělci spokojeni se svoji úrodou a požadují od státu kompenzace. Ministerstvo zemědělství má však jiný názor. Obilí je prý dostatek. Dokonce i choulostivé potravinářské pšenice bude na chleba dost.

Stejně jako v předchozích letech i letos poukazují zemědělci na problémy s objemem a kvalitou sklizeného obilí. A stejně jako v minulosti požadují miliardové kompenzace. Jenže podle ministerstva zemědělství bude i přes nepřízeň počasí obilí dostatek.

Ministerstvo tak podle ředitele vnější komunikace Hugo Roldána nehodlá žádat Správu státních hmotných rezerv o uvolnění části strategických zásob pšenice na tuzemský trh. Nehodlá ani žádat Evropskou unii o možnost využít pro zásobování obilí nakoupené z loňské sklizně Státním zemědělským intervenčním fondem. „Není to zapotřebí. Podle našich informací bylo potřebné množství potravinářské pšenice sklizeno ještě před tím, než nastaly deště,“ zdůraznil Roldán.

To je ovšem v příkrém rozporu se stanoviskem Agrární komory České republiky. Podle prezidenta komory Jana Veleby „nemají letošní žně pamětníka“. Na objemu a kvalitě úrody se podle něj podepsaly především deště, které počátkem srpna zasáhly do sklizně obilovin. Komora předpokládá, že kvůli tomu klesnou letošní tržby zemědělců za sklizeň oproti loňskému roku o tři až čtyři miliardy korun. Některé firmy tak prý přijdou až o polovinu svých příjmů.

KOMPENZACE ASI NEBUDOU Prezident Komory Veleba již také jednal se státním tajemníkem ministerstva zemědělství Miroslavem Tomanem o možné, alespoň částečné kompenzaci uvedených ztrát. Jenže podle Tomana by musel takovou pomoc schválit Brusel. To přitom není příliš pravděpodobné. Roldán navíc tvrdí, že úvahy o katastrofické sklizni jsou předčasné. „V současné době jsou sklizeny zhruba dvě třetiny rozhodující plodiny - ozimé pšenice, takže data o sklizni v tuto chvíli nejsou kompletní,“ konstatuje.

Tragicky nehodnotí dosud probíhající sklizeň ani zemědělská konkurence Agrární komory, Asociace soukromých zemědělců. Podle tajemníka ASZ Jaroslava Šebka jsou sice letos zejména s kvalitou obilí v některých regionech velké problémy, přesto by tolik potravinářského obilí, jak avizuje Agrární komora, chybět nemělo.

V CELKOVÉ BILANCI ZATÍM NEJASNO Český statistický úřad odhadl v červnu letošní objem domácí úrody obilovin na 6,3 milionu tun, o měsíc později snížil svou prognózu o zanedbatelných 30 tisíc tun. Agrární komora však odhaduje celkovou sklizeň na maximálně 5,9 milionu tun obilovin, přičemž kvůli zhoršené kvalitě „bude nedostatek chlebového obilí i sladovnického ječmene“.

Podle zemědělců tak mohou vzrůst ceny pekárenského zboží, masa i piva. Zpracovatelé růst cen nákladů v případě eventuálních dovozů potřebných surovin přiznávají. O tom, zdali se kvůli tomu zvýší spotřebitelské ceny potravin, ale většinou zatím odmítají spekulovat.

Aktuální žňové statistiky přitom ukazují na sklizeň zhruba šesti milionů tun obilovin, hektarový výnos je zatím asi o pět procent nižší než loni. Rozhodující komodity, ozimé pšenice, bylo podle ministerstva zemědělství k 21. srpnu sklizeno 2,352 milionu tun z celkem 68,7 procenta ploch. Na krytí vlastní spotřeby přitom Česká republika potřebuje ročně méně než šest milionu tun obilí, z toho na potravinářské účely pouze něco přes milion tun.

Jediný skutečný nedostatek hrozí v letošním roce u žita, jeho hektarové výnosy jsou totiž o 12 procent nižší než loni, především ale zemědělci meziročně snížili osevní plochy této komodity o více než polovinu.

ŘEPKA VYCHÁZÍ DOBŘE Na rozdíl od obilovin signalizují letošní statistiky vyšší tuzemskou úrodu řepky, zhruba na úrovni 870 tisíc tun, což je přibližně o 100 tisíc tun více než loni. Více než půl milionu tun této komodity chce letos od zemědělců vykoupit ústecká Setuza.

Stejně jako v případě obilovin se přitom podle mluvčí Setuzy Marie Logrové nevyhnula snížená kvalita ani této komoditě. „Letošní řepka má olejnatost v průměru 42,2 procenta, oproti loňsku je tedy o 1,1 procenta nižší,“ konstatuje mluvčí. Pokles tohoto rozhodujícího ukazatele kvality řepky podle ní odhalily rozbory vzorků dodané do Setuzy zemědělci v první dekádě srpna. „Produkce oleje z hektaru je tak při průměrném výnosu tři tuny nižší o 30 kilogramů,“ konstatovala Logrová. Nižší olejnatost by ale podle ní neměla mít vliv na spotřebitelské ceny jedlých rostlinných řepkových olejů. Tuzemský trh a sama Setuza je pod permanentním cenovým tlakem levnějších, i když dieteticky méně vhodných palmových a zejména sojových olejů ze zahraničí, byť řepkové oleje doporučuje ke konzumaci většina odborníků na výživu.

**SKLIZEŇ ZÁKLADNÍCH PLODIN (údaje k 21. srpnu 2006)

Plodina Sklizeno Podíl sklizených ploch Sklizeň 2005

Pšenice ozimá 2 352 949 tun 68,70 % 3 931 811 tun

Pšenice jarní 94 814 tun 38,18 % 213 228 tun

Ječmen ozimý 403 467 tun 99,14 % 549 143 tun

Ječmen jarní 1 169 265 tun 68,34 % 1 646 233 tun

Žito 48 433 tun 58,23 % 196 755 tun

Oves 42 900 tun 23,60 % 151 054 tun

Tritikale 68 275 tun 43,68 % 255 186 tun

Obiloviny celkem 4 182 104 tun 66,75 % 6 943 410 tun

Řepka 866 708 tun 95,98 % 769 377 tun

Pramen: MZe

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít