I nemocnice mohou být ziskové

02. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
02. června 2003, 00:00

O veřejně prospěšných zařízeních, jako jsou školy nebo nemocnice, stále panuje představa, že nemohou být ziskové, případně že pro jejich řízení platí jiná pravidla než při řízení standardních ekonomických subjektů. Není tomu tak.Začátkem letošního roku přešly nemocnice, kromě fakultních, na kraje.

O veřejně prospěšných zařízeních, jako jsou školy nebo nemocnice, stále panuje představa, že nemohou být ziskové, případně že pro jejich řízení platí jiná pravidla než při řízení standardních ekonomických subjektů. Není tomu tak.

Začátkem letošního roku přešly nemocnice, kromě fakultních, na kraje. Přešly ale zároveň s dluhy, odhadovanými na šest miliard. Polovinu této částky tvoří dluhy skutečné, druhou polovinu dluhy účetní. Šestimiliardová částka se objevila v dodatku ústavní stížnosti, kterou za všechny kraje podal kraj Plzeňský. V stížnosti, o níž by měl Ústavní soud rozhodnout v nejbližší době, kraje argumentují tím, že nemají prostředky na sanaci dluhů, případně by je musely brát z jiných zdrojů. Navíc by měl dluhy hradit subjekt, který je způsobil, v tomto případě stát. Ten to ale odmítá. Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové by oddlužení nemocnic neefektivitu ve zdravotnictví jenom prohloubilo a prodloužilo. Ať již dopadne spor jakkoli, jedno je jisté. Tak jako doposud již nemocnice dále hospodařit nemohou. V některých krajích, jako například ve Středočeském či Plzeňském, se zastupitelstva pustila do razantních kroků. Jsou propouštěni ředitelé, nemocnice se mění na obchodní společnosti, v jednotlivých zařízeních se dokonce omezují některé druhy zdravotní péče. Jinou cestou se vydalo vedení krajské Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, která je stále příspěvkovou organizací. V e spolupráci s poradenskou firmou Triton zpracovalo projekt, který měl zadlužené nemocnici pomoci na nohy. Kumulovanou ztrátu půl miliardy za deset let vyrovnal v roce 2000 stát. I tak ještě v témže roce dosáhla Masarykova nemocnice ztráty 46 milionů. Během posledních tří let se jí však podařilo dostat do loňského zisku čtyř milionů korun. Zisku tak mohlo být použito k vybavení dalšího špičkového pracoviště. Ze dvou tisíc zaměstnanců byly propuštěny zhruba tři desítky. Úspěch byl natolik markantní, že služeb poradenské firmy využívá v současnosti dalších osm nemocnic, další dvacítka již projevila zájem. „Základem pro zlepšení ekonomického chodu nemocnic je uvědomění si, že pro ně platí stejná pravidla řízení a podnikové ekonomiky jako pro každý jiný podnikatelský subjekt,“ říká konzultant firmy Triton Miroslav Hudeček. Jeho slova potvrzuje i ředitel Masarykovy nemocnice Jiří Madar: „Nemocnice je firma jako každá jiná.“ Projekt přinesl pozitivní důsledky i v oblasti zdravotní péče. Náročné evropské normy ekonomiky provozu splňuje pouze jedna desetina procenta všech nemocnic. Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem dosáhla evropského certifikátu jakosti ISO 9001:2000 jako první v republice a jako první svého druhu v Evropě. V průběhu projektu se zcela přetransformovaly servisní činnosti, zavedlo se plánování a dlouhodobé rozpočtování, nezbytné činnosti se centralizovaly pro celé zařízení, aby nedocházelo k duplicitám. Počáteční odpor lékářů proti „léčebné kůře“ vedení zlomilo především aktuálními pozitivními výsledky a především dlouhodobou vizí. Peněz ve zdravotnictví je dost, říkají shodně zástupci konzultační firmy Triton a Masarykovy nemocnice. Lékařskou péči je podle nich možné rapidně zkvalitnit, aniž by to mělo přinášet další nároky na veřejné rozpočty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít