I myšlenky na penzi jsou někdy výhodné

30. srpna 2004, 00:00 - admin
30. srpna 2004, 00:00

Penzijní připojištění Přilepšení na penzi může být pro současné třicátníky něčím podobným jako turistický výlet na Měsíc. Jen těžko si lze totiž představit co bude za dalších třicet let, jak se pohne penzijní reforma, kolik bude "mladých", kteří budou živit důchodce, kolik budou státní důchody.

**Penzijní připojištění

Přilepšení na penzi může být pro současné třicátníky něčím podobným jako turistický výlet na Měsíc. Jen těžko si lze totiž představit co bude za dalších třicet let, jak se pohne penzijní reforma, kolik bude „mladých“, kteří budou živit důchodce, kolik budou státní důchody.

Nikdo neví ani kolika let se dožije, a zda mu peníze slibované penzijními fondy vůbec k něčemu budou. Na druhou stranu se stačí podívat na nynější důchodce a na to, že jejich důchody k zachování životního standardu prostě nestačí.

Penzijní připojištění je šité na míru těm, kteří myslí na zadní kolečka dlouho dopředu. Přestože jde podle názvu o připojištění, v podstatě jde o spoření se státní podporou. Úspory účastníků jsou spolu se státními příspěvky investovány a průběžně se zhodnocují. Minimálně se připojištění uzavírá na dobu pěti let, vyplácí se však nejdříve v šedesáti letech věku. Velkou motivací pro všechny relativně mladé je státní příspěvek, který může činit až sto padesát korun, když účastník spoří měsíčně minimálně 500 korun. Další výhodou je i možnost odečíst od základu daně měsíční příspěvky účastníka nad pětistovku. Ročně si však nemůžete odečíst více než 12 000 korun. Z toho vyplývá, že maximální slevy na dani dosáhnete při měsíční úložce patnáct set korun. Do daňově odečitatelných položek se však nepočítá suma, kterou přispívá zaměstnavatel.

Ten, kdo se dožije výplaty výnosů a úspor má po šedesátce dvě možnosti. Buď si vybere peníze naráz, nebo formou pravidelné doživotní renty. Těžko říci, která varianta je výhodnější, protože málokdo tuší, jakého věku se dočká. Penzijní připojištění se však dá i předčasně vypovědět, v tom případě se však ztratí řada výhod tohoto produktu, včetně státní podpory. Klient v tomto případě dostane takzvané „odbytné“. Ve srovnání s některými jinými alternativami spoření mluví proti penzijnímu připojištění patnáctiprocentní zdanění výnosů, u odbytného je to dokonce 25 procent.

Z nabídky penzijních fondů si každý může vybrat podle svého gusta, ale v zásadě platí, že se od sebe fondy moc neliší. Asi by se měl brát i ohled na důvěryhodnost finanční instituce, protože je tento produkt během na dlouhou trať.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít