I myšlenky na penzi jsou někdy výhodné

30. srpna 2004, 00:00 - admin
30. srpna 2004, 00:00

Penzijní připojištění Přilepšení na penzi může být pro současné třicátníky něčím podobným jako turistický výlet na Měsíc. Jen těžko si lze totiž představit co bude za dalších třicet let, jak se pohne penzijní reforma, kolik bude "mladých", kteří budou živit důchodce, kolik budou státní důchody.

**Penzijní připojištění

Přilepšení na penzi může být pro současné třicátníky něčím podobným jako turistický výlet na Měsíc. Jen těžko si lze totiž představit co bude za dalších třicet let, jak se pohne penzijní reforma, kolik bude „mladých“, kteří budou živit důchodce, kolik budou státní důchody.

Nikdo neví ani kolika let se dožije, a zda mu peníze slibované penzijními fondy vůbec k něčemu budou. Na druhou stranu se stačí podívat na nynější důchodce a na to, že jejich důchody k zachování životního standardu prostě nestačí.

Penzijní připojištění je šité na míru těm, kteří myslí na zadní kolečka dlouho dopředu. Přestože jde podle názvu o připojištění, v podstatě jde o spoření se státní podporou. Úspory účastníků jsou spolu se státními příspěvky investovány a průběžně se zhodnocují. Minimálně se připojištění uzavírá na dobu pěti let, vyplácí se však nejdříve v šedesáti letech věku. Velkou motivací pro všechny relativně mladé je státní příspěvek, který může činit až sto padesát korun, když účastník spoří měsíčně minimálně 500 korun. Další výhodou je i možnost odečíst od základu daně měsíční příspěvky účastníka nad pětistovku. Ročně si však nemůžete odečíst více než 12 000 korun. Z toho vyplývá, že maximální slevy na dani dosáhnete při měsíční úložce patnáct set korun. Do daňově odečitatelných položek se však nepočítá suma, kterou přispívá zaměstnavatel.

Ten, kdo se dožije výplaty výnosů a úspor má po šedesátce dvě možnosti. Buď si vybere peníze naráz, nebo formou pravidelné doživotní renty. Těžko říci, která varianta je výhodnější, protože málokdo tuší, jakého věku se dočká. Penzijní připojištění se však dá i předčasně vypovědět, v tom případě se však ztratí řada výhod tohoto produktu, včetně státní podpory. Klient v tomto případě dostane takzvané „odbytné“. Ve srovnání s některými jinými alternativami spoření mluví proti penzijnímu připojištění patnáctiprocentní zdanění výnosů, u odbytného je to dokonce 25 procent.

Z nabídky penzijních fondů si každý může vybrat podle svého gusta, ale v zásadě platí, že se od sebe fondy moc neliší. Asi by se měl brát i ohled na důvěryhodnost finanční instituce, protože je tento produkt během na dlouhou trať.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít