I mouka jde do pytle

25. června 2009, 17:43 - Táňa Králová
25. června 2009, 17:43

Potravinářství

Kdo by řešil, z čeho se peče rohlík. Hlavně že je za akční cenu. Tuzemským mlynářům ale není po chuti, že z pekáren a regálů hypermarketů jejich produkci stále víc vytlačuje mouka dovezená ze Slovenska, Polska či Německa. Otevřený evropský trh české mouce nesvědčí. Zatímco před deseti lety jí ze země putovaly za hranice desítky tisíc tun a opačným směrem se vozily jen drobečky, nyní je situace opačná. Přitom pšenice se každý rok v České republice urodí víc než dost a její spotřeba klesá. Loni mlynáři zpracovali asi 1,1 milionu tun pšenice, ale sklidilo se jí čtyřikrát tolik. S tím, jak ubývá chovů prasat, se také výrazně méně zrna zkrmí. Výsledek? V sýpkách ještě leží rekordní zásoby neprodaného starého obilí a žně jsou na dohled.

Vybíravé řetězce Od loňského září do letošního dubna přišlo do republiky 34,5 tisíce tun pšeničné mouky, z toho přes 23 tisíc tun pocházelo ze Slovenska, 6300 tun z Polska a 5100 tun z Německa. Do zahraničí se za tu dobu prodalo přes devět tisíc tun. Mnohdy takto ale cestovalo jen zboží některých obchodních řetězců, protože většinou šlo o kilogramové sáčky. Nejvíce mouky z Česka – necelé čtyři tisíce tun – přijalo Slovensko, 3340 tun Německo a 1300 tun Rakousko.
V domácnostech se méně peče, proto tuzemští mlynáři prodají méně mouky v malospotřebitelském balení. Ale není to jen tím. Za nižším odbytem je i útočná cenová politika nadnárodních řetězců. Nakupují evropskou mouku a nerozlišují přitom, zda je česká, německá nebo slovenská. Mouku odjinud prodává třeba Makro, Tesco nebo Lidl. „Úspěšně jsme prošli přísným auditem Teska a vyhráli tendr pro zásobování jeho sítě v Česku, Maďarsku a na Slovensku,“ říká Robert Daduliak, šéf společnosti Euromills-Trade, která na tuzemský trh dováží mouku ze slovenských mlýnů. Obchodník upozorňuje, že vyhovět všemožným požadavkům řetězce s sebou nese nemalé investice. „Jen balička s nezbytnými detektory kovů stojí pomalu dvacet milionů korun,“ uvádí příklad.

Šedý průměr Při dlouhodobě nízkých cenách, za které mlynáři prodávají, si na potřebné investice vydělávají jen obtížně. „Přehnané požadavky na nízké ceny nás dostaly do šedivého průměru v kvalitě obilí, mouky a některých výrobků z ní. To může vést k velkým problémům v boji se zahraniční konkurencí,“ uvědomuje si Pavel Filip ze Svazu průmyslových mlýnů. Jak dodává, v porovnání s Německem, Rakouskem a Francií se tu vyrábí mouka z obilí horší kvality.
Od mlynářů v Polsku, úspěšných s agresivními cenami, odebírají mouku menší české pekárny podél hranic i hlouběji ve vnitrozemí. Ze Slovenska si ji pro své pekárny vozí také společnost Penam ze skupiny Agrofert. Ze slovenské pšenice peče ve svých moravských provozech i tuzemská jednička na trhu United Bakeries. „Když měsíčně představuje dovoz tři až čtyři procenta z celkové spotřeby mouky, není to v bilanci vůbec málo. Znamená to produkci jednoho stotunového mlýna,“ porovnává Filip. Tuzemští výrobci vyklízejí pozice i tím, že stoupá dovoz pekařských výrobků, trvanlivého pečiva a těstovin.
Ceny mouky jsou přitom natolik nízké, že už nemají kam padat, tvrdí lidé z branže. V řetězcích se běžně pohybují kolem osmi korun za kilogram, při akcích padají i pod pět korun. „V Evropě je přebytek balené mouky, proto její cena dlouhodobě klesá,“ vysvětluje Filip. Mlynáři přitom nejsou ti, kteří rozhodují, za kolik budou brát pšenici z nové sklizně. Nadměrné zásoby obilí ve zdejších skladech nenahrávají oživení výkupních cen, které vyhlížejí její pěstitelé. „Ceny určí první vlak s nákladem do Německa a první kamion do Polska,“ tvrdí Daduliak. Připomíná, že ceny nastavuje evropský trh, jehož jsme součástí.

GRAF:
Změna směru
Dovoz a vývoz pšeničné mouky v ČR (v tisících tun)
Sezona*1999/0*2000/01*2001/02*2002/03*2003/04*2004/05*2005/06*2006/07*2007/08
Dovoz*0,6*1,4*1,8*2,5*9,8*9,4*16,8*28,2*33,8
Vývoz*37,3*65,5*24,3*17,9*13,1*24,2*9,9*7,7*11,2
Pramen: Svaz průmyslových mlýnů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít