I menší podniky se dokáží prosadit

02. dubna 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
02. dubna 2007, 00:00

PODNIKATELSKÝ PROJEKT ROKU 2006 V letošním roce se rozběhne nové rozdělování evropských dotací na období, které bude trvat až do roku 2013. Řada firem ale byla úspěšná i v době, kdy Česko bylo v Evropské unii úplným nováčkem. Jejich oceněním chce stát ukázat i dalším podnikům, že dobrý nápad, kvalitní projekt a snaha uspět nezůstanou bez pomoci.

PODNIKATELSKÝ PROJEKT ROKU 2006 V letošním roce se rozběhne nové rozdělování evropských dotací na období, které bude trvat až do roku 2013. Řada firem ale byla úspěšná i v době, kdy Česko bylo v Evropské unii úplným nováčkem. Jejich oceněním chce stát ukázat i dalším podnikům, že dobrý nápad, kvalitní projekt a snaha uspět nezůstanou bez pomoci.

Agentura CzechInvest spolu se Sdružením pro zahraniční investice AFI tento týden podruhé předá ceny nejlepším projektům podpořeným Evropskou unií. Jde o projekty, které byly podané v rámci dvou operačních programů, jejichž implementaci má agentura CzechInvest na starosti - Operačního programu Průmysl a podnikání a Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů.

Ocenění Podnikatelský projekt roku je určeno pro kvalitní, konkurenceschopné projekty v sektoru zpracovatelského průmyslu a s ním souvisejících služeb. Akci stejně jako v loňském roce zaštítilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídícím orgánem agentury CzechInvest a Operačního programu Průmysl a podnikání.

„Chceme tak ocenit řadu podnikatelů za aktivní přístup a také za to, jak se chopili příležitosti, která se nám v podpoře podnikání naskytla po vstupu do Evropské unie,“ říká Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu.

Smyslem ocenění je ukázat příklady společností, které investují do své budoucnosti a svoji konkurenceschopnost staví na inovacích, technologické vyspělosti a kvalitním řízení. Tentokrát se ocenění rozrostlo o dvě kategorie. K původním čtyřem - Technologický rozvoj roku, Projekt s největším inovačním potenciálem, Podnikatelský inkubátor roku a Klastr roku - přibyly kategorie Vědeckotechnický park roku a Školicí projekt roku. Oceňovány jsou ty projekty, jimž byla přiznána dotace nebo poskytnuta jiná forma státní podpory a v roce 2006 probíhala jejich realizace. O vítězích rozhodovaly odborné komise a klíčovými kritérii byla především kvalita, rozvojový potenciál projektu a jeho přínos nejen pro samotnou firmu, ale pro celou oblast podnikání.

„Úspěch Operačního programu Průmysl a podnikání je důkazem, že se čeští malí a střední podnikatelé naučili žádat o podporu,“ dodává Jakub Mikulášek, výkonný ředitel CzechInvestu. „Doufáme, že se nám povedlo nastartovat tradici oceňování právě těchto podnikatelů, kteří zvládli to nejtěžší - jít za svou vizí a učinit z ní realitu.“

Kdo v které kategorie nakonec získá prvenství, se dozvíme už brzy, každý z vybraných finalistů si ale podle komise své umístění plně zasloužil. Navíc je zřetelné, že za růstem domácí ekonomiky nestojí pouze velké nadnárodní firmy.

KLASTR ROKU

MORAVSKOSLEZSKÝ DŘEVAŘSKÝ KLASTR

Klastr působící v tradičním odvětví českého průmyslu usiluje o zvýšení výkonnosti a konkurenceschopnosti v rámci kraje. Spolupracuje s Vysokou školou báňskou v Ostravě, s níž se podílel na zřízení společné testovací laboratoře dřeva.

CLUTEX - KLASTR TECHNICKÉ TEXTILIE

Snahou klastru je zvýšení prestiže členských firem pomocí jejich zapojení do výroby speciálních typů technických textilií. Cílem je také vyšší využívání výsledků vědy a výzkumu v tomto odvětví, a to díky spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.

PLASTIKÁŘSKÝ KLASTR

Jeho vizí je stát se centrem inovativního zpracování plastů v Česku. Za cíl si klastr dal vytvoření reprezentativního fóra zpracovatelů plastů, nastavení sítě pro využívání vybraných služeb a zajištění zázemí pro přípravu společných rozvojových projektů.

ŠKOLICÍ PROJEKT ROKU

HOFMEISTER, S. R. O.

Nominovaný projekt rozvoje kvalifikace zaměstnanců probíhal po dobu 12 měsíců a zúčastnilo se jej celkem 38 pracovníků. Jeho cílem bylo zvýšení kvalifikace vybraných týmů firmy z oblasti technologie a výroby a středního managementu.

SLOVÁCKÉ STROJÍRNY, A. S. Školicí středisko vzniklo přestavbou nevyužívané budovy bývalé vrátnice. K realizaci vzdělávacích programů v oblastech dalšího profesního vzdělávání a doškolování tak slouží třípodlažní objekt o pěti učebních místnostech a celkové kapacitě 130 míst.

CPN SPOL. S R. O.

Nominovaný projekt byl zaměřen na vybavení školicích prostor potřebným zařízením. Školení jsou realizována jak klasickou cestou, tak využitím nejmodernějšího systému videoškolení. Studium probíhá 135 dnů v roce a jeho cílem je proškolit 200 osob.

TECHNOLOGICKÝ ROZVOJ ROKU

TMT SPOL. S R. O. CHRUDIM

Záměrem projektu bylo rozšíření stávající výrobní technologie na zpracování plechu o zařízení CNC vysekávacího lisu kombinovaného s plazmou a rotací všech nástrojů. Společnosti umožnil vylepšit technickou úroveň a rozšířit sortiment výrobků.

IZOS S. R. O.

Obsahem projektu bylo pořízení moderního technologického vybavení pro výrobu izolačních skel. Nová technologie umožňuje zvýšení konkurenceschopnosti zrychlením výroby a snížením její pracnosti, které se projevuje v poklesu výrobních nákladů.

PAVLIŠ A HARTMANN, SPOL. S R. O. Náplní projektu byl nákup nové technologické linky na výrobu pryžových vložek do požárních hadic. Cílem bylo zvýšit jak kvalitu výroby, tak produktivitu práce. Zároveň se snížily náklady a celkově se zvýšila konkurenceschopnost společnosti na trhu.

PROJEKT S NEJVĚTŠÍM INOVAČNÍM POTENCIÁLEM EVEKTOR-AEROTECHNIK, A. S.

Projekt se zabýval přípravou sériové výroby letounů VUT 100, určených zejména pro soukromou i firemní přepravu a sportovní létání. Společnost při něm využila zavedené spolupráce s vysokými školami, výzkumnými pracovišti a vlastním vývojovým oddělením.

RAMET C. H. M., A. S.

V roce 2005 a počátkem roku 2006 společnost ukončila výzkum a vývoj tří produktů z radiolokačního oboru. V tu dobu však nevlastnila odpovídající výrobní zázemí, a proto předložila nominovaný projekt s cílem zajistit výrobu vlastními silami.

RIETER CZ, A. S.

Předmětem projektu bylo zavedení sériové výroby spřádacího stroje J 10 pro tryskové předení, který představuje světovou špičku. Díky tomuto projektu dojde ke zvýšení zaměstnanosti v regionu vytvořením až 67 nových pracovních míst.

VĚDECKOTECHNICKÝ PARK ROKU VĚDECKOTECHNICKÝ PARK UNIVERZITY PALACKÉHO V OLOMOUCI

Cílem projektu je především rozvoj spolupráce s podnikatelskými subjekty v nově budovaném Podnikatelském inkubátoru. VTP těmto subjektům umožní prostřednictvím Centra aplikovaného výzkumu užívat nejmodernější výrobní technologie.

TŘEBOŇSKÉ INOVAČNÍ CENTRUM

Záměrem projektu byla druhá etapa rozvoje centra, která zajistí inovační, organizační a řídící činnosti, které TIC potřebuje k dalšímu rozvoji. Přínosem projektu je také udržení a rozvinutí spolupráce s klíčovými výzkumnými pracovišti v regionu.

VĚDECKOTECHNICKÝ PARK PLZEŇ

Cílem projektu je přispět k rozvoji technologicky orientovaného podnikání na Plzeňsku. Prostory o velikosti téměř 8 tisíc m2 budou sloužit jako kancelářské i provozní plochy pro začínající firmy, pro podniky v růstové fázi i pro vývojové aktivity velkých firem.

PODNIKATELSKÝ INKUBÁTOR ROKU PODNIKATELSKÝ INKUBÁTOR VTP UNIVERZITY PALACKÉHO V OLOMOUCI

Cílem projektu je stimulace poptávky po výsledcích výzkumu a vývoje, komercializace výsledků těchto dvou oblastí, podpora podnikatelského ducha podporou vzniku spin-off firem a vytvoření příznivého podnikatelského prostředí.

TECHNOLOGICKÝ INKUBÁTOR VUT V BRNĚ Záměrem projektu je rozšíření a zkvalitnění služeb poskytovaných v inkubátoru. Dalším cílem je také zvýšení počtu podpořených firem a zejména zajištění vyšší šance, že tyto firmy budou úspěšné i po ukončení inkubačního procesu.

PODNIKATELSKÉ INOVAČNÍ CENTRUM ZLÍN

Hlavním cílem projektu je vybudování regionálního centra inovačního podnikání za účelem zvýšení počtu podnikatelských subjektů a zvýšení zaměstnanosti, růstu prosperity, konkurenceschopnosti podniků a tím i životní úrovně v regionu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít